ÇİFTLER EVLENMEDEN ÖNCE AİLE OKULUNA GİTSİN

Kadına karşı şiddetin, son dönemde yaşanan cinayetler sebebiyle gündemde yer işgal ettiğini belirten Sağlık, Aile Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu üyesi AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş, "Evlenecek fertler evlenmeden önce Halk Eğitim Müdürlükleri tarafından düzenlenen bir eğitime tabi tutulmalıdır" dedi.

ÇİFTLER EVLENMEDEN ÖNCE AİLE OKULUNA GİTSİN

Ak Partili Yurttaş’tan ilginç bir öneri;
"ÇİFTLER EVLENMEDEN ÖNCE AİLE OKULUNA GİTSİN”

Kadına karşı şiddetin, son dönemde yaşanan cinayetler sebebiyle gündemde yer işgal ettiğini belirten Sağlık, Aile Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu üyesi AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş, "Evlenecek fertler evlenmeden önce Halk Eğitim Müdürlükleri tarafından düzenlenen bir eğitime tabi tutulmalıdır" dedi.

Aile içinde şiddeti, sadece kocanın karısına değil, bazen çocuğa, bazen de fertlerin birbirlerine uyguladığını anlatan AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş, istatistiklere göre, kadınların yaklaşık üçte birinin kocalarının şiddetine maruz kaldıklarını ifade etti. Yurttaş, şiddeti uygulayanın koca olduğu kadar, bazen kocanın akrabaları olabildiğini veya anne, babanın çocuğa şiddet uygulayabildiğini dile getirdi.
AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş açıklamalarına şöyle devam etti; “Giderek artan bir toplumsal şiddet olgusu ile karşı karşıyayız. Şiddet uygulanan bir ailede büyüyen bir çocuk, büyüdüğü zaman kurduğu ailede şiddet uygulayabiliyor. Tabii bu döngüyü kırmak gerekiyor. Biz, yaşanan bu acı sonuçlar üzerinden meseleye bakıyoruz. Son dönemde bu konuda duyarlılığın artığını görüyoruz. Öncelikle bir farkındalık artışı var. Daha önce çok fazla gündeme gelmeyen, haber yapılmayan konular, son dönemde daha duyarlı bir şekilde ele alınıyor. Bunların daha fazla önemsendiğini, gündeme taşındığını görüyoruz. Bununla birlikte bununla mücadele imkanlarının, araçlarının daha artığını da görüyoruz."
Bütün kurumların bu konulara duyarlılık göstermesine ve birtakım sorumluluklar yüklenmelerine yönelik 2006 yılında bir Başbakanlık genelgesi yayınlandığını hatırlatan Yurttaş, bunun dışında Belediyeler Kanunu'nda sığınma veya koruma evlerinin yapılmasına yönelik bir düzenleme bulunduğunu ifade etti. Bunların hayata geçirilmesi için ilgili Başbakanlık genelgesinde talimatların bulunduğunu belirten Yurttaş, aile içi şiddet konusunda son dönemde bir farkındalık ve duyarlılık artışı bulunduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu: "Aile içi şiddetle mücadelede imkan ve araçlar daha gelişmiş durumda ama istenen noktada olduğumuz söylenemez. Burada herkese büyük görevler düşüyor. Aile içi şiddetin, hayatımızdan tamamen dışlanması, tasfiye edilmesi için bunun bir kültürel bir bilinç haline gelmesi gerekiyor. Okulda, askerlikte, basında bu konuda eğitimler verilmelidir. Diyanet teşkilatı bu konuya daha fazla eğilmeli ve hutbe ve vaazlarla konu anlatılmalıdır. Benim bu konuda en büyük önerim “Evlilik ya da Aile Okulu” diye tanımlayabileceğimiz bir yöntemdir. Evlenecek fertler evlenmeden önce Halk Eğitim Müdürlükleri tarafından düzenlenen bir eğitime tabi tutulmalıdır. Burada psikolog, sosyolog ve iletişim uzmanları dersler vermelidir. Bu konu toplumsal bilinci artması ile doğru orantılı olarak çözülmeye başlayacaktır.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.