banner278

ÇİFTÇİ BORÇLARI TASARIDA NEDEN YOK?

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, “Gerçek ve geniş kapsamlı bir yapılandırmanın esnaf ve çiftçi borçlarını da kapması gerekmektedir" dedi.

banner292
ÇİFTÇİ BORÇLARI TASARIDA NEDEN YOK?

ÇİFTÇİNİN BANKA BORÇLARI TASARIDA NEDEN YOK?

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, “Gerçek ve geniş kapsamlı bir yapılandırmanın esnaf ve çiftçi borçlarını da kapması gerekmektedir" dedi.   Akçay TNMM’de şöyle konuştu: “Bu Tasarının önemli noksanlıklarından birisi de esnafın Halk Bankasına ve Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatiflerine olan borçları ile çiftçinin Ziraat Bankasına olan borçlarının Tasarı kapsamına dahil edilmemesidir. Çiftçimizin Ziraat Bankasına, kooperatiflere borcu 12 milyar lirayı geçmiştir. Esnafın Halk Bankasına ise 3.3 milyar lira borcu bulunmaktadır. “   2050 yılında dünya nüfusunun yüzde 50 artışla 9,2 milyara ulaşacağını söyleyen MHP’li Akçay, “Buna paralel olarak da tarım ürünlerine olan talep de yüzde 80 artacaktır. Verimli topraklara sahip olan Türkiye artan tarım ürünleri ihtiyacına olumlu cevap veremez ise tamamen ithalatçı pozisyonuna düşecektir. Bu nedenle tarım sektörünü ekonomik anlamda "kar-zarar" açısından değerlendirmek doğru değildir. Tarım sektörünün dünya ile rekabet edebilmesi için üreticilere verilen desteğin artırılması ve üretim maliyetlerinin düşürülmesi gerekmektedir.” dedi.   Avrupa Birliğinin bütçesinin yüzde 43 ünü tarım ve kırsal kalkınmaya ayırdığını söyleyen Akçay sözlerini şöyle sürdürdü: “ 2006 yılında çıkarılan Tarım Kanunun 21 inci maddesinde “Bütçeden ayrılacak kaynak, gayrisafi millî hasılanın yüzde birinden az olamaz” denilmektedir Türkiye’nin 2011 yılı bütçesinde tarım sektörüne ayrılan kaynak 6 milyar TL olarak belirlenmiştir. Belirlenen bütçe milli gelirin binde 49’u kadardır. Yani AKP kendi çıkardığı kanuna bile uymamıştır. Plan ve Bütçe Komisyonunda Tarım ve Köyişleri Bakanlığının 2011 bütçe görüşmeleri sırasında, tarımsal destek programları için teklif edilen ödeneğin 7,2 milyar TL artırılarak Tarım Kanununda belirtilen orana yükseltilmesi yönünde önerge verdik. Ancak çiftçilerimize yapılacak tarımsal ödemeleri artırmaya yönelik bu önergemiz AKP Milletvekilleri tarafından reddedilmiştir.  Milliyetçi Hareket Partisi’nin iktidarında;  Tarımsal destekler kademeli olarak gayri safi yurt içi hasılanın yüzde 1,5’i düzeyine çıkartılacaktır. Halen binde 5 olan toplam destek miktarı ilk etapta iki kat arttırılarak yüzde 1’e çıkarılacak ve çiftçilerimize yaklaşık 12,5 milyar lira tarımsal destek yapılacaktır. Besi hayvancılığının desteklenmesi amacıyla bütçeden yapılan destek ödemeleri yüzde 50 oranında arttırılacaktır. Hayvancılık desteği, bugünkü 1 milyar 250 milyon lira düzeyinden 2 milyar lira’ya yükseltilecektir.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.