banner271

CHP'Lİ VEKİLLERDEN REKTÖRE ŞİİRLİ TEPKİ

CHP Manisa Milletvekilleri ortak bir açıklama yaparak, CBÜ'den atılan Erdem Özdemir'e sahip çıkarken Rektör Pakdemirli'ye tepki gösterdiler.

 CHP'Lİ VEKİLLERDEN REKTÖRE ŞİİRLİ TEPKİ

CHP’Lİ VEKİLLERDEN REKTÖRE ŞİİRLİ TEPKİ  

CHP Manisa Milletvekilleri ortak bir açıklama yaparak, CBÜ’den atılan Erdem Özdemir’e sahip çıkarken Rektör Pakdemirli’ye tepki gösterdiler.

CHP Manisa Milletvekilleri Hasan Ören, Özgür Özel ve Sakine Öz ortak bir basın açıklaması yaparak Rektör Prof.Dr.Mehmet Pakdemirli’ye tepki gösterdiler. CHP’li vekillerin açıklaması şöyle: “Vatandaşlarımızın, öğrencilerimizin, çocuklarımızın ve tabi ki muhaliflerin hepsinin teker teker “olağan şüpheliler” olarak görüldüğü, suçlarını bilmeden aylarca tutuklu kaldıkları, hükümeti eleştirme cüreti gösterdikleri için okuldan atıldıkları bir dönemde, iktidarın zorba gücünün baskısı altında en demokratik hakkımızı kullanıyor ve “bir taraf” oluyoruz.  İşte bu nedenle, Celal Bayar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü 3. sınıf öğrencisi Erdem Özdemir’in tıpkı bundan önce olduğu gibi, bundan sonraki mücadelesinde de yanında olacağımızı, suçlarını dahi bilmeden aylarca tutuklu kalan ve/veya okuldan atılan öğrencilerimizin geleceklerinin kararmasına asla müsaade etmeyeceğimizi kamuoyunun bilgilerine sunarız.

Türkiye ve Manisa kamuoyunun da yakın bildiği gibi, Celal Bayar Üniversitesi Biyoloji Bölümü 3. Sınıf öğrencisi Erdem Özdemir, bundan yaklaşık bir buçuk yıl önce Celal Bayar Üniversitesi’ne ziyarete gelen Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç’ı protesto ettiği ve “Biz görevi Atatürk’ten devraldık” dediği gerekçesi ile rektör tarafından “okuldan atılma” tehdidi ile karşılaşmıştır. Bu olayın ardından 1 yıl okuldan uzaklaştırma cezası alan Özdemir’in, büyük çabaların sonucunda bu cezası bir aya indirilmiştir.  O gün bu cezanın indirilmesini istemeyen ve Sayın Başbakan’ın istediği, beğendi tipte bir “kin”in sahibi olan Sayın Pakdemirli’nin çabaları sonuç vermiştir. 2011 Ağustos ayında ÖZDEMİR’e, Manisa ile hiç ilgisi olmayan bir yerde katıldığı, AKP Karşıyaka İlçe Başkanlığı’nı “sözde işgal” etme eylemi gerekçesiyle,  açılan soruşturma sonrasında, 6 Mart 2012 tarihli karar ile Yükseköğretim Öğrenci Disiplin Yönetmeliği’nin 10/a ve 11. Maddesi olan “yükseköğretim kurumlarından çıkarma cezası” verilmiş ve rektörün o günkü sözü yerine getirilmiştir. Ancak Öğrenci Disiplin Yönetmeliğin 10/a ve 11. maddeleri sadece üniversite içindeki suçlarla ilgilidir. Bu maddelere göre öğrencinin okuldan atılması hukuken mümkün değildir. Erdem Özdemir’in okuldan atılmasına gerekçe olan eylem üniversite dışında gerçekleşmiş ve adli soruşturma daha yeni başlamıştır. Mahkeme karar vermeden, Üniversite yönetimi öğrenciyi suçlu ilan edip, yönetmeliğe aykırı şekilde öğrenciyi okuldan atmıştır. Bu siyasi bir karar olup, Rektör Pakdemirli’nin demokrasi anlayışı AKP’nin ileri demokrasi anlayışı ile örtüşmektedir.

Üniversitelerin demokrasi ve özgürlük ortamı olması gerekirken, artık hiçbir öğrencimizin söz söyleme hakkı kalmamış, bütün demokratik hakları ellerinden alınmış ve AKP’ye karşı olan her öğrenci tek tek fişlenmiş ve cezaları kesilmiştir. Bu ülkede AKP’ye muhalefet etmenin cezası geleceğinizin elinden alınmasıdır, bu ülkede AKP’nin kanunlarına karşı gelmenin cezası milletvekilleri tarafından tekmelenmektir.  Hükümeti eleştiren öğrenci okuldan, hükümeti eleştiren milletvekili kaba kuvvetle komisyondan atılır, işte AKP’nin ileri demokrasi dediği budur!

16 yıl önce bir vagona “paralı eğitime hayır” yazdıkları için işkence gören Manisalı gençler davasında zamanında gerçekleşmeyen adaletin geç de, kör de olsa, topal da olsa gerçekleşmesi, adaletin eninde sonunda tecelli etmesi bir nebze olsun yüreklere su sermiştir. Manisalı gençler davasındaki haklılığın ortaya çıktığı şu günlerde Sayın Rektör’e ve bu kararı alanlara şunu hatırlatmak isteriz ki; o günlerde pişkin yüzlerle ve alaycı ifadelerle aramızda dolaşan işkencecilerin hiçbirisinin şu anda Manisa’da kimsenin yüzüne bakacak durumları yoktur. Ancak o gün kamu bürokrasisi ve polis devleti gücüyle mağdur edilen gençlerimizin bugün alınları açık, başları diktir ve hepimizin baş tacıdırlar. 

Tüm bu nedenlerle siz değerli basın mensuplarımızın da konuya gösterdiği hassasiyetin bilinci ile Rektör Pakdemirli’ye ve bu kararı alan herkese son söz olarak şu dörtlüğü hatırlatmak isteriz;

“Yürü bre Hızır Paşa

Senin de çarkın kırılır

Güvendiğin padişahın

O da bir gün devrilir.”

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.