banner278

CHP'li Özel'den protokolle ilgili tartışılacak eleştiriler

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Özel İdare çalışanlarını ilgilendiren denge tazminatı protokolüylilgili, "Protokolün imza töreni Manisa'da adeta bir rezalete dönüşmüştür." dedi.

banner292
CHP'li Özel'den protokolle ilgili tartışılacak eleştiriler

CHP’Lİ ÖZEL'İ KIZDIRAN TÖREN

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Özel İdare çalışanlarını ilgilendiren denge tazminatı protokolüyle ilgili, “Protokolün imza töreni Manisa’da adeta bir rezalete dönüşmüştür.” dedi.  

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, şu açıklamayı yaptı: “Geçtiğimiz Cuma günü Manisa İl Özel İdaresi’nde çalışan 141 memura İl Genel Meclisinde Sosyal Denge Tazminatı ödenmesine ilişkin karar alınmış ve aynı gün bu kararın protokolü Manisa Valisi Sayın Halil İbrahim Daşöz, AKP milletvekilleri Hüseyin Tanrıverdi, Selçuk Özdağ, İl Genel Meclisi Başkanı Hayrullah Solmaz, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Selami Katran, Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Mürsel Turbay tarafından imzalanmıştır.
Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunundaki, ücret dengesizliğini ortadan kaldırmayı amaçlayan hüküm gereği, geçtiğimiz Cuma günü Manisa İl Özel İdaresi’nde çalışan 141 memura İl Genel Meclisinde Sosyal Denge Tazminatı ödenmesine ilişkin karar alınmış ve aynı gün bu kararın protokolü Manisa Valisi Sayın Halil İbrahim Daşöz, AKP milletvekilleri Hüseyin Tanrıverdi, Selçuk Özdağ, İl Genel Meclisi Başkanı Hayrullah Solmaz, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Selami Katran, Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Mürsel Turbay tarafından imzalanmıştır.
Emekçinin haklarının verildiği bu protokolün imzalanmış olmasını destekliyor ve karara ilişkin Cumhuriyet Halk Partisi İl Genel Meclisi Grubunun verdiği desteği bir kez daha yineliyorum.
Ancak;
CHP ve MHP milletvekillerinin davet edilmediği, AKP Manisa İl Başkanı’nın Sendika elinden plaket aldığı bu törenin, amacından uzaklaşarak bir siyasi partinin şovuna dönüşmüş olmasının Türkiye’de artık Parti Devletine geçilmiş olduğunun önemli bir göstergesi olduğunu siz değerli basın mensuplarımızın ve kamuoyunun dikkatlerine sunuyorum.
Çünkü;
Bu durum, adeta tek partili sistemlerdeki gibi parti ile devletin iç içe geçtiği bir süreci göstermektedir. AKP’nin her fırsatta üzerinden siyaset üretip, bugüne atıflar yapmaya çalıştığı ancak aslında zamanın koşulları ile değerlendirilmesi gereken Türkiye’deki tek partili dönemde
CHP ülkeyi tek partili rejimden çok partili rejime geçirmiş, tek partili rejimlere özgü İl Başkanı’nın devlet protokolünde olduğu sistemi terk ederek, demokrasiye katkı sağlamıştır. Oysa bugün AKP’nin yapmaya çalıştığı bunun tam tersidir. Bugün tek partili bir rejim olmamasına rağmen; tek adamlık ve otoriteryanizm git gide artmaktadır. Ülkemizde hala tutuklu milletvekilleri vardır. Devlet adına törenlerde, çoğu zaman Valiler yurt genelinde devletin değil, hükümetin temsilcisi gibi davranmaktadırlar.
Manisa’da ise devleti temsil görevini layıkıyla yerine getiren ve bu tip konularda son derece özenli bir Vali olmasına rağmen, Cuma günü gerçekleşen törene kimin dahil edileceğinden Sayın Vali’nin bile haberi olmamış ve muhalefet ve iktidarın parlamentodan birlikte geçirdiği bu kanun gereği yerine getirilen protokolün imza töreni Manisa’da adeta bir rezalete dönüşmüştür.  Sendika yetkililerinin hükümete ve hükümeti temsilen törende bulunan AKP Genel Başkan Yardımcısı Sayın Hüseyin TANRIVERDİ’ye methiye dolu konuşmaları zaten başlı başına bu çarpık düzenin bir göstergesiyken, bir siyasi partinin il başkanının, bir devlet töreninde, bir sendika eliyle aldığı plaket ise durumun hangi boyuta ulaştığının son kanıtı olmuştur.
İşte geçtiğimiz Cuma günü Manisa İl Özel İdaresinde yaşanılanlar ancak tek adamlığın olduğu otoriter rejimlerde olabilecek türdendir. AKP çok partili demokratik rejimi bu noktaya getirmiş ve devlet ile parti artık iç içe geçmiştir. Bu gidişat parti devletine doğru bir gidişattır.
Bir kez daha uyarıyorum; muhalefetin davet edilmediği törenlerde iktidar partisinin milletvekillerinin olması, devletin temsil edildiği yerlerde hükümetin buraları bir şov aracına dönüştürdüğünü kanıtlamaktadır. İl, ilçe başkanlarının kamu hizmetlerine ilişkin koordinatör rolü oynaması, şehrin genel protokolünde temsiline son derece önem verdiğimiz siyasi partilerin il başkanlarının, devlet protokolünde yer almamalarına rağmen devlet protokol ve törenlerinde en ön sıralarda yer alarak, devlet erkanı gibi hareket etmesi demokratik rejimlerde akıl alır durumlar değildir.  İl başkanları resmi törenlerde plaket alıp vermezler ve devlet protokolünde yerleri yoktur. Ancak Manisa’da yaşanılan bu durum ve ülke çapındaki benzeri örnekler, açıkça birtakım vesayetlerden şikayet eden hükümetin parti vesayetini devlete dayatması anlamına gelmektedir.
Tüm bu yapılanları doğru bulmuyor ve Cuma günü gerçekleşen törenin bir demokrasi ayıbı olduğunu, çok partili rejimden tek parti devletine doğru geçiş sürecinde olduğumuzu kamuoyunun ve siz değerli basın mensuplarımızın bilgisine sunuyorum.”
 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.