banner278

CHP'Lİ ÖZEL'DEN ERGÜN'E DİYALOG ÇAĞRISI

24 Mart 2012 tarihinde CHP Manisa Milletvekili Ecz. Özgür Özel, Belediye Meclis Üyeleri Dr. Münir Çelik, Engin Sinaner ve CHP Manisa İl Başkan Yardımcısı Reis Ömcü İshakçelebi Mahallesi sakinleri ile tarihi Ulu Cami Kahvehanesinde bir araya geldiler.

banner292
CHP'Lİ ÖZEL'DEN ERGÜN'E DİYALOG ÇAĞRISI

CHP'Lİ ÖZEL'DEN ERGÜN’E DİYALOG ÇAĞRISI 

24 Mart 2012 tarihinde CHP Manisa Milletvekili Ecz. Özgür Özel, Belediye Meclis Üyeleri Dr. Münir Çelik, Engin Sinaner ve CHP Manisa İl Başkan Yardımcısı Reis Ömcü İshakçelebi Mahallesi sakinleri ile tarihi Ulu Cami Kahvehanesinde bir araya geldiler.

Toplantıya İshakçelebi Mahallesinde oturan 40’dan fazla ailenin temsilcileri ve kanaat önderleri de katıldı. Toplantıda, kentsel dönüşüm tartışmaları ele alındı.
Toplantıda CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, kentsel dönüşüm sürecinin çağdaş kentlerde insanlık onuruna yakışır bir biçimde, huzur, güven ve sağlıkla yaşamaya olanak tanıyan hem teknik hem sosyal değişimler bütünü olması gerektiğini, Türkiye’de bu konunun uzun süredir gündemde olduğunu, aynı zamanda hem çok başarılı hem de çok başarısız örneklerin bir arada bulunduğunu ifade etti. Özel, geçtiğimiz hafta TBMM Genel Kurulu’nda görüşmelerine başlanan “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun Tasarısı”nın konu hakkındaki yasal boşluğu gidermeye yönelik doğru bir adım olduğunu ancak hükümetin Meclis’e sunduğu taslağında son derece tartışmalı olduğunu vurguladı.
Bu tip büyük ve çok kişiyi etkileyen dönüşüm projelerinde “Uygulayıcıların meseleyi ne açıdan ele aldıkları ile doğrudan ilgili olarak da süreç ya barışçıl ya da tartışmalı bir şekilde ilerlemektedir.”  diyen Özel, meselenin bazı Belediyeler tarafından bir rant artışını ve dönüşümünü yönetmek olarak algılandığını, kentsel dönüşüm arazilerindeki sakinlerin de işgalci olarak görülüp oradan uzaklaştırılmak istendiğini belirtti. Ancak kentsel dönüşüm konusunda başarılı sosyal demokrat Belediyelerin insan haklarına, mülkiyet haklarına saygılı ve ikna esaslı yürüttükleri süreçlerin başarılı olduğunu hatırlatan Özel, Murat Karayalçın’ın hayata geçirdiği Dikmen Vadisi ve Portakal Çiçeği Vadisi projelerinin kentsel dönüşüme örnek başarılı projeler olduğunu söyledi.
CHP Manisa Milletvekili ve Belediye Meclis Üyelerinin ziyaretinden son derece memnun olduklarını ifade eden mahalle sakinleri ayrı ayrı söz alarak kentsel dönüşüme karşı olmadıklarını ancak 50 yıldır yaşadıkları mahallelerinden uzaklaştırılmak istendiklerini iddia ettiler. 50 m²’lik bir ev için 10 bin lira teklif edildiğini, bu parayla bir ailenin nasıl yeni bir konut sahibi olabileceğini, çoluk çocuk dışarıda kalacaklarını, geçinmeye paraları yetmezken bir de kira ödemek zorunda kalacaklarını söyleyen mahalle sakinleri gerçek değer, teklif edilen değer ile ilgili kamulaştırma bedellerine ilişkin örnekler verdiler. Vatandaşlar, buradaki en büyük sıkıntılarının ise diyalogsuzluk olduğunu belirttiler. Belediye Başkanı ile görüşemediklerini, Belediye Başkan Yardımcıları ile yaptıkları görüşmelerde de kat edilen ilerlemenin daha sonra inkar edildiğine dikkat çektiler.
Mahalle sakinlerinin şikayetlerini dinleyen Özgür Özel; “Öncelikle mahallelilerimizin sağduyulu davranması gerekmektedir. Haklı iken haksız duruma düşecek eylem ve yaklaşımlardan uzak durulması gerekmektedir. Birlikte hareket etmenin, örgütlü bir biçimde hak aramanın gücünden yararlanmak hakkınızdır, ancak hukuk ve kurallar dışına çıkmadan hak arayışı ve direniş yapmak gerekir.” şeklinde konuştu.
Özel ayrıca, konuyla bizzat ilgilendiğini, Belediye Başkanı ile mahalle sakinleri arasında diyalog sürecinin başlamasının faydalı olacağını ve bu doğrultuda girişimlerde bulunacağını ifade etti. Özel, aksi takdirde hukukun içinde ve birlikte hareket eden mahallelinin yanında olacaklarını ve doğru olanın kimseyi mağdur etmeyen ama ortadaki çarpık yapılaşmayı da ortadan kaldıracak, Manisa’nın doğal güzelliklerini ortaya çıkaracak, kimseyi evsiz, açıkta bırakmayacak ve yeni bir gettolaşmaya sebebiyet vermeyecek ve bu mahallenin sakinlerini bir kenara itme ile sonuçlanmayacak akılcı bir çözüm olduğunu da ifade etti.
29 Mart 2009 seçimlerinde kendisinin de Manisa Belediyesi Başkan adayı olduğunu hatırlatan ÖZEL, mevcut Belediye Başkanı Sayın Cengiz ERGÜN’e verdiği sözleri hatırlattı ve diyalog ve sağduyu çağrısı yaptı.
Özel,“Şimdi o günkü fiyatların da yarısındasınız ve yanınıza kimse yaklaşamıyor bu yaklaşım doğru değil. 2009 adaylık sürecinde, iletişimde olacağız, kimseyi mağdur etmeyeceğiz diyenler şimdi sorunu kimse ile konuşmuyor. Siyasette yapıcı çözümler ve halka rağmen değil, halk ile birlikte çözümleme yaklaşımı doğrudur. Sayın Başkan verdiğiniz sözleri size bir kez daha hatırlatıyor ve sizi kapınızı halka açmaya, mahalleli ile diyaloga davet ediyorum.” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.