banner278

CHP'Lİ ÖZEL'DEN AK PARTİLİ VEKİLLERE MEKTUP

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, 3.Yargı Paketinin Meclisten bir dayatma yöntemiyle geçirildiğini iddia ederek, "Meclisin son çalışma günlerinde, sabahlara kadar çalışarak, bizlerin bu yasayı iyileştirmeye yönelik tüm katkılarımız reddedilerek, tüm itirazlarımıza rağmen 3. Yargı Paketi Meclis'e adeta dayatılmış ve bir oldubitti ile Meclis'ten geçirilmiştir. Bu mektup, işte bu yargı paketine oy veren milletvekillerinedir!" dedi.

banner292
CHP'Lİ ÖZEL'DEN AK PARTİLİ VEKİLLERE MEKTUP

CHP’Lİ ÖZEL’DEN AK PARTİLİ VEKİLLERE MEKTUP

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, 3.Yargı Paketinin Meclisten bir dayatma yöntemiyle geçirildiğini iddia ederek, “Meclisin son çalışma günlerinde, sabahlara kadar çalışarak, bizlerin bu yasayı iyileştirmeye yönelik tüm katkılarımız reddedilerek, tüm itirazlarımıza rağmen 3. Yargı Paketi Meclis’e adeta dayatılmış ve bir oldubitti ile Meclis’ten geçirilmiştir. Bu mektup, işte bu yargı paketine oy veren milletvekillerinedir!” dedi. 

Özgür Özel, “Sayın Milletvekilim” diye başladığı mektubunda şunları söyledi: “3. Yargı Paketinin Meclis’e gelmesi ve Meclis’ten geçmesi sürecinde görüştüğüm tüm AKP Milletvekilleri, bu paketin özellikle uzun tutukluluk sürelerine,adli kontrol hükümlerindeki süre sınırını düzelterek çözüm getireceğini, denetimli serbestlik uygulaması ile özellikle de tutuklu milletvekilleri sorununun çözüleceğini savundular. Bizler, Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekilleri olarak bu konudaki bütün itirazlarımızı, endişelerimizi, sıkıntılarımızı dile getirsek de ve bu paketin bu sorunu çözemeyeceğini söylesek de, sizler sorunun bu şekilde çözüleceğini ısrarla söylediniz, savundunuz.

Bazen yemekhanede, bazen bir açılışta, bazen bir yolculukta yan yana geldiğimiz, siz AKP’li milletvekillerimizden, tutuklu milletvekili ayıbının Türkiye ve kendi partinizaçısından da sıkıntı yarattığına dair şahsi görüşlerinizive bu sorunun bir an önce çözülmesi yönündeki kanaatlerinizi defalarca dinledim.

Geçen yıl, yemin krizinin aşılması sürecinde AKP Grup Başkanvekili sizler adına attığı imza ile Meclisin tam sayı ile toplanması için grubunuzun iradesini ifade etmiş ve bu sorunun çözümü için gayret sarf etmesözü vermişti. Ancak, partiniz bu süreci adeta 3 muhalefet partisinin anlaşamama öngörüsü üzerine kurgulamıştı ve sonuç istediği gibi olmayıp da,  3 parti anlaşınca işi oyunbozanlığa döktü. Ancak, Türk toplumunda söz ve imzanın kişilerin ve kurumların namusu olduğunu geçen bu süre zarfında unuttu, unutturmaya çalıştı.

3.Yargı Paketi’nin jet hızıyla yasalaşmasının hemen ardından başlayan tahliyeler bir yana,tutuklu milletvekillerinin tahliye talepleri bir bir reddedildi.Partimizden seçilmiş iki Milletvekilimizin talepleri de geçen Cuma günü gerçekleşen ve benimde izlediğim duruşmada karara bağlandı. Bekliyorduk, biliyorduk ancak, tarihe tanıklık etmek, demokrasi tarihimize bu ayıbın notunu bir kez daha düşmek ve arkadaşlarımızla dayanışmak için takip ettiğimiz duruşmanın sonunda yeniden gördük ki, Meclis’in son günlerinde, alelacele çıkartılan 3. Yargı Paketi aslında bir kandırmacadan ibaret idi.

Vicdanların karardığı, aklın tutulduğu, hukukun can çekiştiği Silivri Toplama Kampında, Cuma günü gerçekleşen duruşmada 58sayfalık gerekçeli kararla zaten tahliyeleri Yargı Paketi’nin getirdikleri olmasa da zaruri halde olan 3 kişi hariç, diğer mahkûmların tutukluluk hallerinin devamına karar verildi ve millet iradesi bir kez daha tutuklanmış oldu. Paketteki açık hükmün aksine gerekçeleri her bir sanık için aynı olan bu karar ile bir de bu gerekçeleri her sanık için ayrı ayrı ve tek tek okunarak adeta hem oradaki tutuklular ve aileleri ile hem de Yüce Meclis ile dalga geçildi.

Tüm milletvekilleri ile aynı değerde oy alarak seçilmiş, hem de seçilmeden önce YSK’dan aday olabileceği onaylanmış, seçimin ardından adına mazbata düzenlenmiş, Meclis’in maaş ödediği milletvekillerimiz bir kez daha millet iradesine, hukuka ve adalete kafa tutan bir takım güç odakları tarafından tutsak durumda bırakıldı.

Duruşma sırasında, bizler, yasamanın birer üyesi olarak karar okunduktan sonra arkadaşlarımızın yüzüne bakamaz hale geldik.

Şimdi size soruyorum;

Bunca söze, atılan imzalara, hakka, adalete ve milletin iradesine rağmen gelinen bu noktada, söz verenler, imza atanlar, tutuklu vekil sorununa çare olacak diyerek bu yargı paketini geçirtmeye çalışanlar, şimdi hangi yüzle karşımıza çıkacaklar ve şimdi samimiyetlerini nasıl ispatlayacaklar?

Birebir yaptığımız her sohbette, bu soruna hak veren siz AKP’li tüm milletvekillerine sesleniyorum:

Demokrasiye ve millet iradesine yürekten bağlılığımla, sizlere ‘siz sadece parmağınızı kaldırın-indirin, fikrinizi söylemeyin, biz sizin yerinize düşünüyoruz’ diyen yürütme tarafından yasamanın kuşatılmasından rahatsızlık ve utanç duyuyorum.

Mahkemede gizlilik kararı olmamasına rağmen, karar açıklanırken büyük bir hukuki hata ile basına açık ancak izleyiciye kapalı hale dönüştürülen duruşmada, yasama üyelerine karşı, yürütmenin emrindeki Jandarma askerlerini koyarak engellemeye çalışan ve Milletvekillerini duruşma salonuna sokmamayı talimatlandıran yargı üyelerini ve bu kanunsuz emri uygulamaya çalışanları devri iktidarınızın korkunç mahsulleri olarak bilgilerinize sunuyorum.

Bu yargı paketinin neden son günlere sıkıştırıldığı, neden acele edildiği ile ilgili öne sürülen bahane hep tutuklu milletvekilleri oldu. Adeta Sayın Balbay, Sayın Haberal ve diğer partilerden seçilmiş tutuklu milletvekilleri iktidarın elindeki koz olarak bu yargı paketinin yasalaşması sırasında öne sürüldü. Sizlerle birlikte saatlerce çalıştık, sabahladık. Bu yasa jet hızıyla Cumhurbaşkanı tarafından onaylandı, çok kişi yararlanacak diye Resmi Gazete ivedi olarak basıldı. Yasanın öngördüğü bir aylık süre kullanılmadan gençleri telle boğan caniler, yaptıklarından hala pişman olmayan katil ruhlu psikopatlar ivedilikle tahliye edildiler.

Ancak kitap yazanlar, gazeteciler, düşünürler, millet iradesinin temsilcisi Milletvekilleri, kendi hayatı dışında hiçbir masum hayatı riske etmemiş astsubaylar, subaylar, iktidarınız döneminde terfi alan Kuvvet Komutanları, sizin atadığınız ve yine sizin törenle emekli ettiğiniz Genel Kurmay Başkanı…!

Gece başınızı yastığa koyduğunuzda, sabahlara kadar çalışarak çıkarttığımız 3. Yargı Paketini ŞİMDİ ne için çıkartmış olduğunuzu sorguluyor musunuz? Katillerin, canilerin özgürlükleri için oy verdiğinizin artık farkında mısınız? Yoksa, o gün, o yasanın çıkartılması için çalışırken bunun olacağını biliyor muydunuz?

Eğer o gün, bugün ülkemizin ayıplarına ayıp ekleyen bu durumun sonucundan haberdar idiyseniz, bu yasayı bu bilinçle çıkarttıysanız durumumuz çok kötü! Ama, bu yasanın sonucunda bunların olacağını bilmiyorduysanız, bilmeyerek bu yasaya oy verdiyseniz inanın halimiz daha da kötüdür!!!

Tüm bu süreci önce sizlerin vicdanına, sonrasında da halkımızın takdirine sunuyor,büyük bir iç huzuru ve gönül rahatlığı ile başladığınızı düşündüğüm yaz dönemi çalışmalarınızı yine aynı ruh hali, vicdani dirlik, rahat ve huzur içinde sürdüreceğinize olan inancımla saygılarımı sunuyorum.”İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.