CHP'Lİ ÖZEL SGK'NIN ÖLÜMCÜL TASARRUF KARARINI SORDU

Geçtiğimiz hafta Sosyal Güvenlik Kurumu hazırladığı bir genelge ile özel sağlık kuruluşlarından aldığı sağlık hizmetinin bedelini arttırmamak için tekrar kullanılmaması gereken tıbbi malzemelerin yeniden kullanılmasının yolunu açtı. CHP'li Özel, "İnsanlarımızın sağlığı ve hayatı riske atılmıştır" dedi.

CHP'Lİ ÖZEL SGK'NIN ÖLÜMCÜL TASARRUF KARARINI SORDU

ÖZEL: "SGK’NIN TASARRUF KARARI ÖLÜMCÜL!" 

Geçtiğimiz hafta Sosyal Güvenlik Kurumu hazırladığı bir genelge ile özel sağlık kuruluşlarından aldığı sağlık hizmetinin bedelini arttırmamak için tekrar kullanılmaması gereken tıbbi malzemelerin yeniden kullanılmasının yolunu açtı. CHP’li Özel, “İnsanlarımızın sağlığı ve hayatı riske atılmıştır” dedi. 

Yeni düzenleme ile kalp anjiyosu gibi kritik müdahalelerde aynı malzemeler tekrar tekrar kullanılabilecek. Sağlık Bakanlığı’nın daha önceden çıkarttığı genelge gereği de;  tek kullanımlık malzemenin tekrar kullanımından doğacak olumsuz durumlarda sorumluluğu hekim ve hastane yönetimlerine ait olacak.  Özel sağlık kurumlarından hizmet satın alım sözleşmesinde bulunan “Tekrar kullanılmaması gereken tıbbi malzemelerin, tekrar kullanımı halinde bedelleri ödenmez ve her bir kullanım için 10 bin TL cezai şart uygulanır”  hükmü  SGK tarafından yayımlanan zeyilname ile sözleşme metninden çıkarıldı.   ÖZEL: “İNSANLARIMIZIN SAĞLIĞI VE HAYATI RİSKE ATILMIŞTIR” Konuyu Meclis gündemine getiren ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanına bir soru önergesi yönelten Özel, soru önergesinde;  “Bu düzenleme ile riski son derece fazla olan bir uygulama hayata geçmiş ve tek kullanımlık malzemelerin özel hastane ve vakıf üniversitesi hastanelerinde tekrar kullanılması ile birlikte insanlarımızın sağlığı ve hayatları riske atılmıştır. Özellikle tek kullanım için piyasaya sunulan malzemenin, rutin sterilizasyon işlemi uygulanmış olsa bile, tıbbi malzemenin yapısından kaynaklı sebeplerle ideal sterilizasyonun sağlanamadığı düşünüldüğünde hastaların sağlığı ve hayatları ile ilgili bundan sonraki süreçte ciddi sonuçlar ortaya çıkabilecektir.” dedi. Özel, Bakan Çelik’in yanıtlandırması istemiyle Meclis Başkanlığına verdiği soru önergesinde şunları sordu:
1.Söz konusu düzenleme hangi gerekçe ve/veya gerekçelerle hayata geçirilmiştir?
2.Uygulama ile ilgili olası riskler hesaplanmış mıdır?
3.Bu uygulama ile özel hastanelerin maliyetlerini azaltması ve daha çok kar etmesi sağlanırken, özel hastanelerin SGK’ya fatura ettiği harcamalarda da otomatik düşüş gerçekleşecek ancak diğer taftan vatandaşlarımızın sağlıkları ciddi ölçüde riske girmiş olacaktır. Bu nedenle Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlık politikaları hayata geçirilirken hangi saiklerle hareket edilmektedir? Sosyal Güvenlik Kurumu’nun hayata geçirdiği sağlık politikalarında insan sağlığı ve hayatı kaçıncı sırada yer almaktadır?
4.Sağlık Bakanlığı İlaç Eczacılık Genel Müdürlüğü’nün geçtiğimiz yıllarda yayınladığı talimatnamede konuyla ilgili olarak “Ortaya çıkabilecek herhangi bir olumsuz durumda, tıbbi malzemenin tekrar sterilize edilerek kullanılmasında, sorumluluk hekim ve idareye ait olacaktır ve tek kullanımlık olarak üretilen tıbbi malzemelerin kullanım kılavuzuna aykırı olarak kesinlikle birden fazla kullanımı yoluna gidilmemelidir.” denilmektedir. SGK tarafından yapılan bu son düzenlemede düşünüldüğünde bu kural gereği şimdi tüm sorumluluk hekim ve idarede olacaktır. Ancak Anayasamızın 56 ıncı maddesinde yer alan “Devlet, herkesin hayatını, beden ve ruh sağlığı içinde sürdürmesini sağlamak… amacıyla sağlık kuruluşlarını tek elden planlayıp hizmet vermesini düzenler.” hüküm ise açıktır. Bu nedenle söz konusu düzenleme ile olası sonuçların sorumluluğunun hastaneye ve hekime bırakılması ile vatandaşlarının sağlık haklarının devlet tarafından korunması arasında nasıl bir ilişki vardır? Bu gerekçelerle söz konusu düzenlemenin iptali düşünülmekte midir?
5.2011’de İzmir Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde katarakt ameliyatı sonucu endoftalmi gelişen bir hasta için tekrar kullanılan malzemeler nedeniyle hasta gözlerini kaybetme riski ile karşı karşıya kaldığı kamuoyunca da bilinmektedir. Ülkemizde, İzmir’de yaşanılan bu vaka gibi başka vakalar var mıdır? Bugüne kadar bu tip kaç vaka yaşanmıştır?
6.Tekrar kullanılan malzemeler nedeniyle 21 Haziran 2013 tarihli Zeyilname’den önce ceza kesilen toplam kaç hastane bulunmaktadır? Bugüne kadar bu uygulamadan kesilen cezalar toplamda kaç TL’dir?


 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.