CHP'Lİ ÖZEL, BELEDİYE BAŞKAN YARDIMCISI AÇIKDİL'E CEVAP VERDİ

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, son yapılan meclis tartışmaları esnasında Belediye Başkan Yardımcısı Azmi Açıkdil'in "Eczacı milletvekili kalkıp imar planıyla ilgili görüş belirtiyor." Şeklindeki eleştirileriyle ilgili açıklama yaptı.

CHP'Lİ ÖZEL, BELEDİYE BAŞKAN YARDIMCISI AÇIKDİL'E CEVAP VERDİ

CHP'Lİ ÖZEL, BELEDİYE BAŞKAN YARDIMCISI AÇIKDİL'E CEVAP VERDİ 

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, son yapılan meclis toplantısı esnasında Belediye Başkan Yardımcısı Azmi Açıkdil’in “Eczacı milletvekili kalkıp imar planıyla ilgili görüş belirtiyor.” şeklindeki eleştirileriyle ilgili açıklama yaptı.  

Manisa Belediye Meclisi’nde yaşananlar hala sıcaklığını korurken, partililer arasındaki görüş ayrılıkları karşılıklı demeçlerle devam ediyor.   Bu tartışmalara CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel de dahil oldu. Özel, söz konusu meclis toplantısında kendisinin de isminin geçtiğini hatırlatarak şu açıklamayı yaptı:  

“Manisa Belediyesi Mart ayı toplantısında, bir Belediye Başkan Yardımcısı’nın yaşanan tartışmalar sırasında CHP Parti Grubu ve şahsım hakkındaki ifadelerini öğrendim. “CHP’li arkadaşlar alınmasınlar, onlar burada sayıları az olduğu için Ankara’dan destek alıyorlar. Eczacı milletvekili kalkıp imar planıyla ilgili görüş belirtiyor. Ben kimseye ilaç tavsiye etmedim. Ama plan yapmayı da biliriz, çizmeyi de biliriz.” şeklindeki ifadeler tartışmanın gerçek amacının Manisa’nın geleceği olmadığını ve siyasi çekişmelerle konunun  üstünün kapatılmaya çalışıldığını göstermiştir.  Bu sözlerle açıkça hem şahsım hem de Belediyedeki Parti Grubumuz hedef alınmış, konu özünden uzaklaştırılmaya çalışılmıştır. Çünkü Cumhuriyet Mahallesi, Fatih Mahallesi ve Hafza Sultan Mahallelerinin katılımıyla gerçekleşen kentsel dönüşüme karşı kitlesel basın açıklamamız ciddi bir destek almış ve Manisa Belediyesi bu karşı ve haklı duruştan rahatsız olmuştur. Manisa’nın geleceği üzerine söz söylediğimiz ve vatandaşlarımızın sıkıntılarını dile getirdiğimiz bu basın açıklaması “bir milletvekilini arkasına almak” olarak ima edilmiş, Meclis gurubumuzun az kişi oluşu öne sürülerek, “Ankara’dan destek almak” şeklinde yakıştırmalara maruz kalmıştır.  Sayın Belediye Başkan Yardımcısı’nın bu ifadeleri bizim o gün orada yaptığımız açıklamayı anlamadığının ve oradaki desteği görmek istemediğinin kanıtıdır. Biz, o gün yaptığımız açıklamada, seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi’nin “şehri beraber yönetme” sözünü çok beğenip aynen tekrar eden ama seçimlerden sonra bu sözü unutan Belediye’ye seslendik ve dedik ki; bu eylemler büyümeden, bir çatışmaya dönüşmeden bu sorun çözülmelidir. Belediye üzerine düşeni yapsın. Çözüm halkın içindedir, dedik.

CHP Belediye Meclis grubu sayı olarak az fakat nitelik olarak son derece yetkindir.  CHP Belediye Meclisi Grubu evrensel sosyal değerlere sahip, sosyal belediyecilik anlayışına hakim ve yapıcı muhalefeti ile doğruları söyleyen ve bunları söylemekten hiçbir zaman çekinmeyen bir gruptur. Bu nedenle sarf edilen bu sözlerdeki “Ankara’dan destek almak” ifadesi saygın bir görevin sahibine yakışmamıştır.

Bilinmelidir ki eczacılık benim mesleğimdir. 12 Haziran 2012 günü gerçekleşen Genel Seçimlerde de il genelindeki 256 bin oy ile milletvekili seçildim. Bir milletvekili olarak görev ve sorumluluklarımın herkes tarafından bir kez daha anlaşılmasını isterim. Öncelikle bir milletvekilinin ülkemizin yasama ve denetim sürecinde büyük sorumluluğu unutulmamalıdır. Daha da önemlisi, milletvekilleri sadece seçildikleri bölgeyi değil, bütün milleti temsil ederler. Anayasa’daki bu tanımın da ötesinde, bir milletvekili öncelikle kamunun vicdanına seslenir ve topluma örnek olur. Bireysel çıkar ile değil, toplumun çıkarı ile hareket eder ve kamu yararını gözetir. Bir milletvekili vatandaşlarına karşı, açık, şeffaf, tarafsız olmalıdır. Milletvekilleri sadece kendilerine oy verenlerin değil, oy vermeyenlerin de vekili olduklarını hiçbir zaman unutmaz. Milletvekili, toplumun bugününe ilişkin bir konuda çözüm ararken, geleceğe yönelik bakış açısını da ortaya koymalıdır. Seçildikten sonra ettiğim yemin işte bütün bunlar içindir ve bu yemin bir namus sözüdür.

2009 Yerel Seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’nin Belediye Başkan adayıydım.  CHP tarafından Manisa’mızı yönetmek için aday gösterilmiş ve şu anda milletvekilliği görevini yürüten bir kişiye ilimiz hakkındaki katkılarına “ilaç tavsiye etmek” şeklindeki ima son derece yanlış bir anlayışın ürünüdür. Bu açıklamalar ve ifadeler, kentin demokrasi kültürüne katkı sağlamayacağı gibi, Manisa Belediyesi Belediye Başkan Yardımcılığı görevine de yakışmayacaktır. Görünen o ki, kendilerinin apar topar, halka sormandan yapmaya çalıştıkları “Kentsel Dönüşüm Projesi” tepki almıştır.  

Kentsel dönüşüm, bir şehrin ruhunun, imajının ve markasının dönüşümüdür. Bu nedenle o şehrin geleceğine ilişkin önemli bir karardır. Bu karar sürecinin nasıl yönetildiği ve karara katılımın, kararın demokratikliğinin nasıl sağlandığı son derece önemlidir. Katılımcı demokrasi açısından bütün bu süreci değerlendirdiğimizde, karşımızda ciddi sıkıntılar olduğunu görebiliyoruz. Manisa için en iyisi anlayışı ile yola çıkmış herkesin bulaşabileceği ortak bir payda muhakkak vardır. Yeter ki, bu aranmak istensin ve yeter ki “ortak” karar için mücadele edilsin. Bütün bu süreç için hala geç kalınmış değildir. İhtiyacımız olan iyi niyet çerçevesinde ve “Manisa’nın geleceği” anlayışı ile yeniden müzakere edebilmeyi başarmaktır.  Herkesi katılımcı demokrasi ekseninde yeniden tartışamaya çağırıyor ve hala çok geç olmadığını bir kez daha bu vesile yineliyorum.”

 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.