CHP'Lİ ÖREN: "GENÇLİK KAMPLARI HAREMLİK SELAMLIK OLDU"

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, Bakan Suat Kılıç'ın talimatıyla gençlik kamplarında kız erkek karma uygulanmasına son verildiğini iddia etti.

CHP'Lİ ÖREN:

CHP'Lİ ÖREN: "GENÇLİK KAMPLARI HAREMLİK SELAMLIK OLDU"

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, Bakan Suat Kılıç’ın talimatıyla gençlik kamplarında kız erkek karma uygulanmasına son verildiğini iddia etti.

Hasan Ören, Gençlik kamplarında yeni uygulama başlatıldığını iddia ederek soru önergesi verdi. Ören’in iddiaları şöyle: “AKP’li Suat Kılıç’ın talimatıyla gençlik kamplarında kız erkek karma uygulanmasına son verilmesi, bunun yerine haremlik selamlık uygulamasına geçilmesi AKP zihniyetinin aldığı son çağdışı karardır. Adında Gençlik olan bir Bakanlığın koltuğunda oturan bir Bakanın aldığı bu karar gençlik adına utanç vericidir.

Altı yıldır uygulanan kızlarla erkek çocukların birlikte kamp yapmasının ne sakıncası görüldü de bu karar alındı? Yoksa tamamen AKP’nin siyasi tercihi midir?

Kızlarla erkeklere neden güvenmiyoruz? Neden korkuyorsunuz? Kızlar ve erkekler bir arada olması Suat Kılıç’ı neden rahatsız etti bunu anlamıyorum. Sayın Bakanın karşı cinse karşı bir güven sorunu mu var?

Her fırsatta kadın erkek eşitliğinden bahseden AKP’nin hayır siz eşit değilsiniz, bir araya gelemezsiniz yaklaşımı çağdaş Türkiye için kabul edilemez.

Suat Kılıç’ın amacı nedir? Geçmiş yıllarda kamplarda neler yaşanmıştır? Cinsel istismar, karşı cinse karşı şiddet yada istenmeyen bir şeyler mi oldu? Kaç tane idari ve adli soruşturmaya konu olacak olay yaşandı? Eğer varsa bunları bizlerinde bilmesi gerekmez mi?

Bu karar yanlıştır. Gençlik ve Spor Bakanlığı bu kararını gözden geçirip çağdaş Türkiye^ye yakışmayan haremlik-selamlık uygulamasından vazgeçmelidir.

Kızlarla erkekleri birbirlerinden ayırıp, tecrit ederek aynı ortamda bulunmalarını yasaklamak her iki cinsi birbirlerine karşı öcü gibi göstermekle sağlıklı nesiller yetiştirilemez. Ben gençlere sonuna kadar güveniyorum. Çünkü aydınlık geleceğimiz çağdaş, özgür düşünen gençler sayesinde kurulacaktır.”

SORU ÖNERGESİ ŞÖYLE

“Bakanlığınızca, Gençlik ve Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün (GSGM) 6 yıldır yaz aylarında açılan gençlik kamplarında “karma” uygulama sona erdirilmiş kızlar ve erkek öğrenciler ayrı ayrı zamanlarda gençlik kampına gitmeleri kararlaştırılmıştır. Başvurularda Kız ve erkek “karma” talebinde bulunulması da yasaklanmıştır.

Gençlik, deniz ve doğa kampları olarak üç ana grupta düzenlenen kamplara 13-21 yaş arasındaki gençler ve öğrenciler büyük ilgi göstermekte ve yararlanmaktadırlar. Bu kamplar özellikle maddi durumu iyi olmayan gençlere güzel bir tatil için yaratılmış fırsattır. Gençler hem denizin, doğanın tadını çıkartıp hem de kızlı erkekli yaşıtlarıyla birlikte vakit geçirerek keyifli tatil yapmaktadırlar.

Çağdaş Türkiye’ye yakışmayan kız erkek ayrımını içeren haremlik-selamlık uygulamaları ailelerin tepkisine neden olmuştur. Çocukların sosyal gelişimlerini sağlayan, kendi ayakları üzerinde durmasını, paylaşımı ve birlikte hareket etmeyi amaçlayan gençlik kamplarındaki bu ayrımcılığa pedagoglar ve eğitimcilerde karşı çıkmışlardır. Çünkü kadına ve aile içi şiddetle mücadele etmenin başında eğitimin yanı sıra kız ve erkek çocuklarının birbirlerini daha iyi tanıyıp eşit olduklarını anlamalarıyla mümkündür.

 

Bunlara göre;

1-      2010 ve 2011 yıllarında kaç öğrenci ve genç kamplarınızdan yararlanmıştır? Kız erkek dağılımı nasıldır?

2-      Altı yıldır devam eden kız-erkek karma kamp yapılması uygulamasından neden vazgeçilmiştir?

3-      Bakanlığınıza bağlı kamplarda haremlik-selamlık uygulamasına geçilmesi kararını almanızda hangi aksaklıklar ve uygulamalar neden olmuştur? Yoksa bu karar tamamen siyasi tercihlerinizin sonucu mudur?

4-      Geçen yıllarda kamplarda hangi sorunlar yaşanmıştır? Cinsel istismar, şiddet, sağlık veya mahkemeye yansıyan olaylar var mıdır? Bunların nelerdir ve sayısı kaçtır?

5-      Bu kararın Başbakanın talimatıyla tarafınızdan yürürlüğe konduğu doğru mudur?

6-      Kamplarınızdan kız erkek yararlanmak isteyenler için uyguladığınız yasağı kaldıracak mısınız?”

 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.