CHP'Lİ ÖREN, BAKKALLARIN SORUNUNU MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, bakkalların sorunlarını Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'ya sorarak meclis gündemine taşıdı.

CHP'Lİ ÖREN, BAKKALLARIN SORUNUNU MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI

CHP’Lİ ÖREN, BAKKALLARIN SORUNUNU MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, bakkalların sorunlarını Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’ya sorarak meclis gündemine taşıdı.

Esnaf ve sanatkarların iktisadi, sosyal ve toplumsal yaşamının en önemli unsuları olduğunu, en önemli esnaf gurubunun ise bakkallar olduğunu söyleyen Ören, “Sehir merkezlerinde sayıları hızla artan alışveriş merkezleri, gros, hiper ve süpermarketler bakkallara yaşam şansı bırakmamış ve mahalle bakkalları bir bir kapanmıştır. Alışveriş merkezleri ve büyük marketler onlarca çeşit esnaf türünü yok olma noktasına getirmiştir.” dedi.

Sayıları sürekli azalan bakkalların birçok sorunla mücadele etmek zorunda olduklarını belirten Ören, şunları söyledi: “Manisa Esnaf ve Sanatkarları Birliğine bağlı olarak faaliyet gösteren 12 Bakkallar odası bulunmaktadır. Bakkal ve Bayii Esnaf odalarımız bakkal esnafının sorunlarını gündeme getirmek üzere taleplerini biz Milletvekillerine iletmektedirler. Sorunların başında hırsızlık gelmektedir. Bakkallara giren hırsızlar esnafa büyük zarar vermektedir. Paranın yanında parasal değeri yüksek sigara ve alkollü içecekleri de çalmaktadırlar. Esnaf hiçbir önleyici tedbirin alınmamasından şikayet etmektedir.
Kaçak sigara satışının artması da bakkalların en muzdarip olduğu konulardandır. Çünkü hiçbir vergiye tabii olmadan kaçak sigaralar Manisa genelinde satışı her geçen gün artmaktadır. Gerekli tedbirler alınmadığı için kaçak sigara satışı meşru hale gelmiştir.”

“Ayrıca 1924 yılında çıkarılan Hafta Tatili Hakkında Kanun gereğince Pazar günleri çalışan esnaftan belediyeler hafta tatili izni adı altında yüksek miktarlarda harç almaktadırlar. Sosyal ve toplumsal yaşamın bir parçası ve kültürümüzün simgesi olan bakkalların varlıklarını sürdürmesi gerekmektedir. Vergiler ve Bağ-Kur primlerini ödeyemeyen Bakkal esnafının üzerindeki bu yükün hafifletilmesi, küçük esnafın desteklenmesi sosyal barış açısından zorunluluk haline gelmiştir.”

Bakkalların sorunlarını gündeme getiren Hasan Ören, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı tarafından cevaplandırmak üzere şu soruları sordu:

1- Hırsızlık olaylarının önlenmesi için, İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Müdürlükleri nezdinde önleyici tedbirler ve korunma yöntemleri geliştirilmesi için çalışmalarınız var mıdır?

2- Hükümetiniz döneminde ortaya çıkan ve her geçen gün aratan sigara kaçakçılığı ile kaçak sigara üretimi ve satışı faaliyetlerinin önlenmesi için gerekli tedbirler ne zaman alınacaktır?

3- Şehir merkezlerine kurulan ve küçük esnafı bitiren alışveriş merkezleri ve büyük marketlerin şehir dışına taşınmaları için gereken yasal düzenleme ne zaman yapılacaktır? Hazırlıklarınız hangi aşamadadır?

4- Belediyelerin hafta sonu çalışan esnaftan harç almalarını önlemek amacıyla Hafta Tatili Hakkında Kanununda ve ilgili mevzuatta düzenleme yapılacak mıdır?


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.