banner278

CHP'Lİ MENGÜ'DEN TÜSİAD'A TEPKİ!

CHP'li Şahin Mengü, TÜSİAD'ın yapmış olduğu çalışmanın, Türkiye'nin gündemini değiştirmeye yönelik bir davranış olduğunu söyledi.

CHP'Lİ MENGÜ'DEN TÜSİAD'A TEPKİ!

CHP'Lİ MENGÜ'DEN TÜSİAD'A TEPKİ

CHP'li Şahin Mengü, TÜSİAD'ın yapmış olduğu çalışmanın, Türkiye'nin gündemini değiştirmeye yönelik bir davranış olduğunu söyledi.


Bugün açlığı, işsizliği, yolsuzluğu, hırsızlığı, dış borcu konuşması gerekirken yani ekonomiyi konuşması gerekirken Türkiye'nin Anayasa değişikliğini konuştuğunu anlatan Mengü, şöyle konuştu: "Şu an Parlamentonun zaten böyle bir anayasa değişikliğini yapma şansı yok zamanı da yok." Yüzde 10 seçim barajı düşmediği için kurulacak olan 24. dönem parlamentonun hiçbir şekilde bir anayasa yapacak çoğunlukta olmayacağını anlatan Mengü, şunları söyledi: "vatandaşın temsil edileceği bir parlamento olmayacak.
Yüzde 10 barajının var olduğu bir dönemde temsilde adaletin olması mümkün değil. Temsilde adaletin olmadığı bir parlamentoda anayasa değişikliğini beklemek hayalperestlik olur."

TÜSİAD'ın tartışılan Anayasa raporuyla ilgili Kula ilçe teşkilatında bir açıklama yapan TBMM Anayasa Komisyonu üyesi CHP'li Şahin Mengü, sözlerine şöyle devam etti: "Hiç kimse kendi kendini kandırmasın. Bu hazırlanan Anayasa değişikliği raporu tarafsız objektif bilim adamlarının bir araya gelerek hazırladığı bir anayasa çalışması değildir, bu tamamen TÜSİAD'ın Anayasa Raporu'ndan ziyade Ergun Özbudun ve ekibinin 2007 yılında AKP için hazırladığı Anayasa taslağının biraz daha sağından solundan çekiştirilerek genişletilmiş halidir."

Mengü, 55-56 sayfalık anayasa modeline baktığımız zaman bu çalışmanın içinde elbette insanların hoşuna gidebilecek şeylerde olabileceğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu çalışmayı incelediğiniz zaman çok tehlikeli olan 3 -4 tane kavramın olduğunu görürsünüz. En temel noktalardan bir tanesi "Cumhuriyet'in temel değerleri olan hukuk devleti, laiklik, Atatürk ve Ulus gibi kavramların yer almayacağı söylemlerdir. Yani bizim çok temel değerimiz devletin kurucu felsefesi olan değerlerin değiştirilebileceği yolun açılmasıdır."

Bu anayasa taslağını hazırlayanların açıkça Kürtçe'yi Güneydoğu Anadolu Bölgesinde kamu kuruluşlarında ikinci dil olarak kullanılması gerektiğini belirttiğini anlatan Mengü, "Kürtçenin eğitim dili haline getirilmesini talep etmektedirler. Bu ülkenin parçalanmasına götürür" dedi. Bu anayasa taslağına bakıldığında ülkenin bölünmez bütünlüğünün bir tehlike içinde olduğunun görüleceğini anlatan Mengü, şöyle konuştu: "Kişinin mutluluğu ile devlet bütünlüğü yan yana getirildiği zaman devletin bütünlüğünden daha çok kişinin mutluluğu öne sürülmüştür. Kişilerin mutlu edilmesi devletin görevidir. Anayasalarda vatandaş öndedir devlet vatandaş için vardır. Hiçbir şekilde devletin bölünmezliği ilkesinin ortasından kaldırılmasını talep etmesi hakkını kimseye vermez."

CEM BOYNER'E SERT CEVAP
Cem Boyner'in, "Kişinin mutluluğu devletin bütünlüğünden daha önemlidir" sözlerini de eleştiren Mengü, bundan daha vahim bir söylem olamayacağını söyledi. Sayın Boyner'in ekonomik gücü olabilir, milyon dolarları ve yatırımları olabileceğini anlatan Mengü, sözlerine şöyle devam etti: "Bu ülkenin başına bir felaket gelirse gidip başka yerde yaşamaya yetebilir ama bu memlekette 70 milyon insan yaşıyor. Biz bu ülkede yaşıyor ve yaşayacağız. Kendisini şiddetle telin ediyorum. O düzeydeki insana, o kültür
düzeyindeki insana bu söylemi hiç yakıştıramıyorum. Kendisine yakışmayan bir çirkinlikte olmuştur. Bazı insanlar ekonomik güç sahibi olması onlara bu ülkeyi bölme ve bölme talebinde bulunma hakkını vermez.Herkes bir terbiyesini takınacak. Kendileri zamanında siyasete soyundular o siyasete soyundukları zaman aldıkları oy oranları ortadadır aynı şeyleri o günde söylüyorlardı aldıkları oy oranları bindeliklerle ölçülen oyları aldılar artık bırakacaklar kendi işlerini yapacaklar."

"TÜSİAD, Türkiye'de şu günlerde işsizlik oranı ile ilgili gerçek bir araştırma yaptırıyor mu" diye soran Mengü, "Türkiye'nin dış borcunun hangi noktaya geldiğinin, hangi tarihten hangi tarihe kadar hangi noktadan hangi noktaya geldiğini söylüyor mu. Türkiye'nin ekonomisi sadece İstanbul Menkul Kıymetler borsasında hisse değerlerinin yükselmesi ile ölçülmüyor. Şu an Kula'dayız, Kulalı vatandaşımızın cebindeki para ile ölçülüyor" ifadelerini kullandı.

Bu raporun AK Parti yandaşlarının hazırladığı bir rapor olduğunu anlatan Mengü, sözlerini şöyle tamamladı: "Seçime giderken gene Türkiye'nin gündemini değiştirmeye yönelik bir çabadır Cumhuriyet Halk Partisi böyle bir işin içinde olamaz, baştan red eder."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.