CHP’li MENGÜ GÜMRÜK SORUŞTURMASINI MECLİS’E TAŞIDI

CHP Manisa Milletvekili Şahin Mengü, soruşturma kapsamında gözaltına alınan Lütfi Ekinci’nin gümrük teşkilatının en önemli birimi olan İstanbul’a Başbakanın talimatıyla atandığı iddialarının doğru olup olmadığını sordu.

CHP’li MENGÜ GÜMRÜK SORUŞTURMASINI MECLİS’E TAŞIDI

CHP’li MENGÜ GÜMRÜK SORUŞTURMASINI MECLİS’E TAŞIDI    CHP Manisa Milletvekili Şahin Mengü, soruşturma kapsamında gözaltına alınan Lütfi Ekinci’nin gümrük teşkilatının en önemli birimi olan İstanbul’a Başbakanın talimatıyla atandığı iddialarının doğru olup olmadığını sordu.   CHP Manisa Milletvekili Şahin Mengü, gümrük konusunu gündeme taşıdı. Şahin mengü şu açıklamayı yaptı: “İstanbul Gümrük ve Muhafaza Başmüdürlüğünde ortaya çıkarılan rüşvet ve yolsuzluklar basında geniş şekilde yer bularak kamuoyuna yansımıştır. Adı rüşvetle anılan kurumların başında gelen gümrüklerle ilgili iktidarın herhangi bir önlem almaması, üst düzey görevlere iktidara yakın kişilerin atanması her zaman eleştiri konusu olmuştu. Gümrük Müsteşarlığı bütçesinin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşmeleri sırasında gümrüklerdeki atamalar ve rüşvet iddiaları Milletvekillerince gündeme getirilmiş ancak tarafınızdan bu konular yalanlanmıştı. Basına yansıyan haberlere göre 2007 yılında başlatılan bir soruşturma nedeniyle, aralarında üst düzey yöneticilerinde bulunduğu 22 kişinin, İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanmalarına rağmen kurumunuz teftiş kurulu tarafından bu kişilerden hiç birisine ceza verilmeyerek aklanmaları Gümrüklerde rüşvet ve yolsuzlukların üzerinin örtüldüğü şüphesini doğurduğu belirtilmiştir. Ayrıca gündemi meşgul eden İstanbul Gümrük ve Muhafaza Başmüdürlüğündeki rüşvet ve yolsuzluk iddiaları ile ilgili size ulaşan ihbar mektubuna istinaden tarafınızdan görevlendirilen başmüfettişin “soruşturmaya gerek yok” raporunun üzerinden daha bir ay bile geçmeden polisin operasyon yaparak rüşvet ve yolsuzlukları açığa çıkarması kamuoyunda derin şüphe yaratmıştır. Eski çalıştığı yerdeki rüşvet iddiaları göz ardı edilerek Devlet Bakanı olarak sizin, Başbakan ve Cumhurbaşkanının onayıyla atanan bir müdürün atanmasının ardından İstanbul Gümrüklerindeki rüşvet iddialarının artması ve kurumunuzun polis operasyonuna maruz kalması rüşvet ve yolsuzlukla mücadelede gelinen noktayı gözler önüne serdiği basın yayın organlarında geniş yer verilmiştir. Bu nedenlerle; 1-  Soruşturma kapsamında gözaltına alınan Lütfi EKİNCİ’nin gümrük teşkilatının en önemli birimi olan İstanbul’a Başbakanın talimatıyla atandığı iddiaları doğru mudur? 2-   Eski görev yeri Mersin’de ve tarafınızdan atandığı İstanbul’da hakkında çok sayıda rüşvet ve yolsuzluk iddiaları bulunan bu şahısla ilgili bu güne kadar neden herhangi bir işlem yapılmamıştır? 3-     Bir ay önce İstanbul Gümrük ve Muhafaza Başmüdürlüğündeki rüşvet ve yolsuzluk iddialarını araştırmak üzere görevlendirdiğiniz Başmüfettişin soruşturmayı kısa sürede sonlandırmasının nedenleri nedir? 4-     Diğer gümrük müdürlüklerindeki rüşvet ve yolsuzluk iddiaları hakkında herhangi bir işlem yapmayı düşünüyor musunuz? 5-     Basında yar alan soruşturmanın Ankara’ya Gümrük Müsteşarlığına uzanacağı iddiaları dikkate alınarak Gümrük Müsteşarlığı merkez teşkilatında geniş kapsamlı bir soruşturma açmayı düşünüyor musunuz?    

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.