CHP'DEN SERT ELEŞTİRİ: "SENİN GÖREVİN AKİL OLMAK DEĞİL, ÇİFTÇİNİN SORUNU ÇÖZMEKTİR"

Manisa Ziraat Mühendisleri Odası'nı ziyaret eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, Akil İnsanlar heyetinde görev alan Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı'nı sert sözlerle eleştirdi.

CHP'DEN SERT ELEŞTİRİ:

CHP'DEN SERT ELEŞTİRİ: “SENİN GÖREVİN AKİL OLMAK DEĞİL, ÇİFTÇİNİN SORUNU ÇÖZMEKTİR”

Manisa Ziraat Mühendisleri Odası’nı ziyaret eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, Akil İnsanlar heyetinde görev alan Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı’nı sert sözlerle eleştirdi.

CHP Manisa teşkilatını ziyaret eden ziraat mühendisi kökenli CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, daha önce açılışını yaptığı Manisa Ziraat Mühendisleri Odası’nı ziyaret etti. Günaydın’a ziyareti sırasında CHP Manisa Milletvekili Özgür Özeli, CHP Manisa İl Başkanı Cahit Kaplan, Merkez İlçe Başkanı Engin Uzun, Türkiye Sulama Birliği Başkanı Halis Uysal ve bazı partililer eşlik etti. Gökhan ve beraberindekileri Manisa Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı İbrahim Derman ve yönetim kurulu üyeleri karşıladı.

CHP heyetinin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Manisa Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı İbrahim Derman, ziraat kökenli Günaydın’ın CHP Genel Başkan Yardımcısı olmasının kendileri açısından şans olduğunu söyledi. Derman yaptığı konuşmasında, “Gökhan Bey bizim dört dönem başkanlığımızı yaptı. Mesleğimizi Türkiye’ye tanıtan birisi. İfade sanatıyla bizim için büyük şans oldu. Bugün de burada genel başkan yardımcısı olarak görmekten gurur duyuyoruz. Manisa tarım şehri. İklimiyle toprağıyla gerçek bir değer. Bizler de bu şehirde meslek kimliğimizi onurumuzla taşımaya çalışıyoruz. Arazideki sorunları üreticiyle birlikte çözmeye çalışıyoruz. Manisa’nın sorunu Türkiye’nin sorunudur. Pamuğu kaybettik. Zeytinin de tadı yok. Üzüm belli değildi. Dolandırılmak üreticinin kaderi haline geldi. Gölmarmara’da, Kırkağaç’ta insanlar kavun karpuz ekmek istemiyorlar. Çünkü dolandırılıyorlar. Geçen sene hazırladığımız tarım sigortası gündeme oturmuş durumda. Üretici gerçekten muzdarip. Mayıs ayı sonunda üzüm hakkında bağ danışma kurulu düzenleyeceğiz. Çalıştayda ülkenin en büyük sorunu olan izlenebilirlik gerçekleşecek” dedi.

 

“Çiftçinin su borcu var”

Manisa’da sıcak bir şekilde karşılandığını belirte CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, “Türkiye’nin her tarafını dolaştık. Çok çalıştık ama çok da dost edindik. Burayı benim başkanlığım döneminde açılışını gerçekleştirmiştik. Açılışta yaptığım konuşmayı dün gibi hatırlıyorum. Aradan bu kadar zaman geçtikten sonra Manisa’nın sorunlarına son derece hakim. Konuya hakim bir aydın kesimi görmekten mutluyum. Tarım denince akla üretici gelir. Ama bir önemli gurup daha var. O da tüketicidir. Biz onların önüne sağlıklı ürünleri koymak zorundayız. Bu şekilde koordineli olmak Türkiye gibi bir yerde kolay iş değildir. Gıda mühendislerinin teknikerlerin ve üreticilerin, tüketicilerle çıkarları örtüşürse başarılı oluruz. Türkiye’nin geldiği noktaya kısaca bakmak gerekir. Bugün Türkiye 14 milyar dolar ithalata para ödüyor. Türkiye’nin bir yılda üreticiye verdiği desteğin iki katını yabancı ülkelerin verdiğini görüyoruz. Türkiye’nin pamuk ihtiyacını Türkiye rahatlıkla karşılayabilir. Üretici neden pamuk ekmekten vazgeçiyor. Dünya fiyatlarının 3 katına mazot satarsan, o üreticinin dünyayla rekabet edecek durumu kalmaz. Yüksek fiyatla üretilen pamuğu sanayiciye almaya zorlarsanız. Onlarda tekstil ihracat desteği isteyecektir. 4.5 liradan mazot satarak üreticiyi bitirirsiniz. 10 yıl evvel Türkiye 20 milyon hektarı işliyordu. 20 dönümde üretici toprağı işlemekten vazgeçti. 2.7 milyon su borcu var. Çiftçi üretim yaptıkça tarlasını satmakla yol buluyor” dedi.

 

“Senin görevin akil olmak değil, çiftçinin sorunu çözmektir”

Akil insanlar heyetinde bulunan Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı’nı eleştiren Gğnaydın, “Bugün GDO tartışmaları var. GDO’lu ürünler arttıkça yerli ürün ayakta kalmaz. Bunu engelleyecek bir siyasi irade yok. Türkiye’de çiftçi iflas ediyor, çiftçi batıyor. Ziraat odaları birliği başkanının görevi akil adam olmak değil çiftçinin derdine koşmaktır. Eğer sen çiftçinin sesi değil de başbakanının memuru olacaksan bize de seni eleştirme hakkı doğar. Babadan kalma usuller artık rafa kaldırılmalı. Yüksek katma değerle çiftçinin bütün sorunları çözülür. Kıymetli topraklarda yaşıyoruz ancak değerini bilmiyoruz. Tarih bu topraklarda ortaya çıkmıştır. Tarım ve hayvancılık ilk olarak bu topraklarda ortaya çıkmıştır. 4 bini aşkın endemik bitkimiz var. Fransa’dan şövalye unvanı alan bir tarım bakanı var. Üreticiye gelsin o nişanı alsın. Ama yok ben biliyorum ki gelse üretici o nişanı neresine takacağını. Herkes üzerine düşeni yapacak ve bu ülkeyi kendi üreticisini doyurabilecek bir ülke yapacağız” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.