CHP SALİHLİ İLÇE BAŞKANI NURLU, AVUKATLAR GÜNÜ'NÜ KUTLADI

CHP Salihli İlçe Başkanı Avukat Mazlum Nurlu, 5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı.

CHP SALİHLİ İLÇE BAŞKANI NURLU, AVUKATLAR GÜNÜ'NÜ KUTLADI

CHP SALİHLİ İLÇE BAŞKANI NURLU, AVUKATLAR GÜNÜ'NÜ KUTLADI

CHP Salihli İlçe Başkanı Avukat Mazlum Nurlu, 5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı.

Hukuk düzeninin, bir yandan uygarca yaşamanın dayanağı, diğer yandan da toplum içinde yaşamanın bir güvencesi olduğunu belirten Nurlu, "Anayasamızda Cumhuriyet'in değiştirilemez nitelikleri arasında sayılan laik, demokratik hukuk devleti ilkesi, tüm çağdaş rejimlerin temel niteliği, toplumların da gelişmişlik düzeyinin önemli bir göstergesidir. Hukuk devleti, en sade tanımıyla, temel hak ve özgürlüklerin korunduğu, yurttaşların hukuksal güvenlik içinde bulundukları, Devlet'in eylem ve işlemlerinin hukuk kurallarına bağlı olduğu, yönetimde keyfi yaklaşımların önlendiği bir sistemi anlatmaktadır. Yasama ve yürütmenin 'bağımsız yargı' tarafından denetlenmesi, denetim sonucu oluşan yargı kararlarının uygulanması, hukuk devletinin işlerlik kazanması yönünden zorunludur." dedi.

Toplumsal huzurun, gelişmenin ve ilerlemenin önkoşulunun, bireylerin devletine güven duymaları, haksızlığa uğradıklarını düşündüklerinde demokratik yollardan sorunlarına çözüm bulabilmeleri, adalete inançlarını yitirmeden haklarını aramalarını sağlayacak olanaklara ulaşabilmeleriyle mümkün olacağını kaydeden Başkan Nurlu, şunları söyledi: "Temel haklar içinde öncelikli yeri olan savunma hakkı, adaletin sağlanmasının ve hak arama özgürlüğünün önemli bir koşuludur. Adalet kavramının yaşama geçirilebilmesi, birbirini tamamlayan 'İddia, Savunma ve Karar' sacayağı üçlemesinden oluşan yargının, baskılardan ve yönlendirmelerden etkilenmeden, bağımsız bir biçimde çalışabilmesine bağlıdır. Türkiye'nin dün olduğu gibi, bugün de en önemli sorunlarından birisi de hukuk, daha doğrusu hukuksuzluktur. Şu iyi bilinmelidir ki; toplumda kutuplaşmaların önüne geçilmesi ve temel hak ihlallerinin yaşanmaması için hukuk devleti ilkesi daha da güçlendirilmelidir.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.