CHP MERKEZ İLÇE LAİKLİK AÇIKLAMASI

CHP Manisa Merkez İlçe Örgütü'nden Sorumlu Başkan Yardımcısı Bülent Doğan, Laikliğin anayasaya girmesinin 75.yılı dolaysıyla bir açıklama yaptı.

CHP MERKEZ İLÇE LAİKLİK AÇIKLAMASI

CHP MERKEZ İLÇE LAİKLİK AÇIKLAMASI

CHP Manisa Merkez İlçe Örgütü'nden Sorumlu Başkan Yardımcısı Bülent Doğan, Laikliğin anayasaya girmesinin 75.yılı dolaysıyla bir açıklama yaptı.

CHP Manisa Merkez İlçe Örgütü'nden Sorumlu Başkan Yardımcısı Bülent Doğan yaptığı açıklamada, “Laiklik ilkesi, devletin tüm kamu alanında yapılan görev ve işlerinin, din ve inançlardan ayrı tutulması bağımsız olarak yönetilmesidir. 75 yıl önce, 5 Şubat 1937 yılında Laiklik İlkesi 3115 Sayılı kanunla Anayasa metnine girmiş, Anayasa'da yapılan değişiklikle 2. Madde yeniden düzenlenerek, CHP'nin Altı Ok'u Türkiye Cumhuriyeti'nin temel ilkeleri haline getirilmiştir. 1928'de yapılan değişiklikte yer alan "Türkiye Devletinin resmi dili Türkçedir, makam (başkenti) Ankara'dır." ibaresinin başına "Türkiye Devleti, Cumhuriyetçi, Milliyetçi, Halkçı, Devletçi, Laik Ve İnkılâpçıdır.'' cümlesi eklenmiştir.  75 yıl önce anayasaya konulan laiklik ilkesi 1960 ve 1980 yıllarında yapılan yeni anayasalarda da yerini korumuş, çeşitli etnik ve mezhep kökenlerden bir araya gelmiş halkımızın barış ve huzur ortamının biricik güvencesi olmuştur. Ancak 12 Eylül referandumu ile değiştirilen Anayasa maddeleri sonucunda Anayasamızın değiştirilemez olan ilk 3 maddesinin sorgulanmaya başlanması AKP’nin ülkeyi nereye götürmek istediğinin en önemli göstergesidir.

Ülkemizin dünyadaki diğer Müslüman ülkelerden ayrılan tek özelliği olan anayasamızın bu değişmez Laiklik ilkesi, günümüzde ülkemizi ortaçağ karanlığına götürmek ve ılımlı İslam devletine dönüştürmek isteyen iç ve dış odakların önündeki en büyük hukuki engeldir. Laiklik sayesinde ülkemizdeki tüm yurttaşlarımız kendi inançlarını hiçbir baskı altında kalmadan yaşayabilme güvencesine sahiptir. AKP iktidarı ile bu güvence ciddi olarak yara almıştır.

Cumhuriyet Halk Partisi geçmişte olduğu gibi bugün de, toplumsal barışımızın ve huzurumuzun teminatı olan laiklik ilkesini kaldırmaya yönelik her türlü girişimin karşısında olacak, geleceğimizin güvencesi olan bu ilkenin yaşatılması için sonsuza kadar mücadele edecektir. 75. yıldönümünde laiklik ilkesinin anayasaya konulmasında önderlik eden başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, kararı alan ve o dönemde görev yapmış tüm TBMM üyelerini saygı ve minnetle anıyoruz.” diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.