banner278

CHP İL KADIN KOLLARI'NDAN ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI

Muzaffer Yurttaş, Öğretmenler Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, "Öğretmenden, eğiticiden yoksun bir ulus henüz ulus adını alma yeteneğini kazanmamıştır" dedi.

banner292
CHP İL KADIN KOLLARI'NDAN ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI

CHP İL KADIN KOLLARI'NDAN ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI


CHP İl Kadın Kolları Başkanı Fadime Özçakır, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla basın açıklaması yaptı.


CHP İl Kadın Kolları Başkanı Fadime Özçakır, yaptığı açıklamada şunları belirtti: "Büyük Önder Atatürk’e 83 yıl önce ‘’ MİLLET MEKTEPLERİNİN BAŞÖĞRETMENİ’’ unvanının verilmesi münasebetiyle tüm öğretmenlerimize armağan edilen bu anlamlı ve duygu yüklü kutlamanın heyecanı ve mutluluğu içerisindeyiz. Bu müstesna günde geri kalmışlığın ve cehaletin ortadan kaldırılarak çağdaş bir toplum haline gelebilmenin, ancak bilimsel yöntemlerle gerçekleştirebilecek bir eğitim ve öğretimle mümkün olacağına işaret eden başöğretmen Atatürk’ü; büyük feragat ve fedakarlıklarla bizleri yetiştiren tüm öğretmenlerimizi, bir kez daha, saygı ve minnetle anıyoruz.


Öğretmen, geçmişten geleceğe bir köprü kurarak, milletin dinamik yapısını çağdaş değerlere takviye eden, milli kültüre ait zenginliklerin yeni kuşaklara aktarılmasını sağlayan, hayatın gerçeklerini akıl ve bilimin ışığında öğreten kişidir. Öğretim, insanlara belirli kalıplar içerisinde bilgi aktarmak değildir. Öğretimin en önemli fonksiyonu bireye yön vermek ve onun yeni bilgiler öğretmesine ortam hazırlamaktır. Vasat bir Öğretmen anlatır, iyi bir öğretmen açıklar, nitelikli bir öğretmen gösterir, ideal bir öğretmen ise düşündürür.


Eğitim ve onun vazgeçilmez unsuru olan öğretmenlerin, bir insanın yetiştirilmesinde, bir toplumun gelişmesinde ne denli etkili ve önemli olduğunu Atatürk; ‘’Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenlerden, eğitimcilerden yoksun bir millet henüz millet adını almak gücüne ulaşamamıştır. Ona sıradan bir kitle denir. Millet demez. Bir kitle millet olabilmek için mutlaka eğitimcilere öğretmenlere muhtaçtır. Onlardır ki, bir toplumu gerçek millet durumuna sokarlar.’’ Sözüyle ortaya koymuştur.


Bilgi ve iletişim yaşadığımız günümüzde ve daha büyük bir hızla yaşayacağımız gelecekte, bilinçsiz, bilgisiz, ufuksuz ve idealsiz insanların yerinin olamayacağı bir gerçektir. Bu gerçekler doğrultusunda; öğretmenin, bilgi aktaran değil bilgiyi nereden bulacağı ve nasıl kullanacağı yönünde öğrenciye rehberlik eden; mevcut bilgilere süratle ulaşma yollarını gösteren, yoruma fırsat veren; düşünmeye sevk eden; düşünceyi zorlayan bir eğitim rehberi olduğunun bilincindeyiz. Eğitim bilimlerindeki tüm gelişmelere, okulda öğretmenlerin rehberliğinde davranışa dönüşüp uygulama alanı bulabilir. Gelecek nesillerin bu anlayışta yetiştirilmesi yolunda öğretmen, karanlığa ve geriliğe karşı aydınlığın meşalesidir.


Bu inanç ve duygularla bugünlerimizi borçlu olduğumuz Baş Öğretmen Atatürk’ün aziz hatırası önünde saygı ile eğilirken, emekli ve görevli olan tüm öğretmenlerimizin ve her gün büyük bir umutla atanmayı bekleyen ama bir türlü atanamayan genç öğretmen adaylarımızın bu anlamlı günlerini en içten duygu ve dileklerimle kutluyorum. CHP olarak AKP ‘nin MEB kuruluş yasasında yaptığı çağdışı değişikliği reddettiğimizi, bu yasanın uygulamada birçok sakıncalarının olacağını, toplum üzerinde olumsuz etkileri yaşanmadan bu uygulamadan vazgeçilmesi gerektiğini bir kez daha vurguluyoruz.


Sözleşmeli öğretmen uygulaması öğretmenlik mesleğine ve eğitime darbe vurulduğunun kanıtı niteliğindedir. Cumhuriyetimize ve geleceğimize sahip çıkan nice nesiller yetiştiren; aramızdan ayrılan değerli öğretmenleri, tahribatı yüreklerimizi dağlayan büyük Van depreminde enkaz altında yitirdiğimiz gencecik öğretmenlerimizi de rahmetle anarak ailelerine ve tüm eğitim camiasına başsağlığı diliyorum."

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.