banner278

CHP, EĞİTİM İŞ VE EĞİTİM SEN 4+4+4'Ü İSTEMİYOR

CHP İl Kadın Kolları Başkanı Fadime Özçakır, , Eğitim İş Şube Başkanı Necdet İnce ve Eğitim Sen Şube Başkanı Remzi Şirin, birer açıklama yaparak eğitimin kademeli olarak 12 yıla çıkarılmasına karşı çıktılar.

banner292
CHP, EĞİTİM İŞ VE EĞİTİM SEN 4+4+4'Ü İSTEMİYOR

CHP, EĞİTİM İŞ VE EĞİTİM SEN 4+4+4’Ü İSTEMİYOR

CHP İl Kadın Kolları Başkanı Fadime Özçakır, Eğitim İş Şube Başkanı Necdet İnce ve Eğitim Sen Şube Başkanı Remzi Şirin, birer açıklama yaparak eğitimin kademeli olarak 12 yıla çıkarılmasına karşı çıktılar.

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel’in de katıldığı İl binasında düzenlenen basın açıklamasında İl Kadın Kolları Başkanı Fadime Özçakır, AK Partili 5 milletvekilinin verdiği kanun teklifini utanç verici bulduklarını kaydetti. İlköğretim sistemini değiştirecek teklifin kesintisiz 8 yıllık zorunlu eğitimi de kesintili yaparak iki parçaya böldüğünü kaydeden Özçakır, ilk 4 yılın birinci, ikinci 4 yılın ikinci kademe olarak 8 yıllık zorunlu eğitimin 4 yıla düşürüleceğinin altını çizdi. İlköğretimde 4. Sınıfı bitiren çocukların, ikinci 4 yılı bakanlar Kurulu’nun belirleyeceği açık öğretim programlarında okuyarak bitirmiş sayılmalarının hem özellikle kız çocuklarının örgün eğitimin dışına iteceğini vurgulayan Özçakır “Bu teklif günümüzde yüzde 25 olan hiç okula gitmemiş, yüzde 45’i 5 yıllık ilkokul mezunu olan kadın nüfus yapımızı, geleceğe doğru iyileştirme umutlarımızı tümüyle yok edecektir. Kız çocukları eve hapsedilecek, çocuk gelin utancı daha da büyüyecektir. Erkek çocuklarımız için ise; 21. Yüzyıl gibi bir çağda, okul sırasına değil usta rahlesine oturtulacak, sınıflar yerine tamirhanelere doldurulacaklardır. Çocuklarımızı daha 11 yaşında çırak ve çocuk gelin olarak verme utancını yaşatmayacağız. Bu teklifin yapmaya çalıştığı işin tam tersi yapılmalıdır. Zorunlu eğitim kesintisiz 12 yıla çıkarılmalıdır.” diye konuştu.

Basın açıklamasının ardından CHP’li kadınlar, Manisa Postanesi’ne giderek Meclis Milli Eğitim Komisyonu Başkanı Nabi Avcı’ya görüşmelerin durdurulması için telgraf çekti.

EĞİTİM İŞ

Eğitim İş Şube Başkanı Necdet İnce, “4+4+4 ile eğitimin var olan sorunlarını çözmemekte; ulusal eğitim sistemini bozmaktadır. Öncelikle getirilmek istenen bu sistemde Okul Öncesi Eğitim yoktur. Oysa Milli Eğitim Bakanı ‘’En fazla yatırımı Okul Öncesi Eğitime yapacağız’’demişti. Bu sistem ile ilkokul eğitimi 5 yıldan 4 yıla indirilmiştir. İkinci 4 yılda okula gitmek zorunlu değildir. Tarikat evlerine yönlendirilecek öğrenciler, okula devam etmeden, dışarıdan bitirme sınavlarına girerek ikinci 4 yılı tamamlayabilecektir. Bu durum eğitim kalitesini daha da düşürecektir.” dedi.

EĞİTİM SEN
Eğitim Sen Şube Başkanı Remzi Şirin, “AKP hükümeti, 2002 yılında iktidara geldiği günden bu yana eğitim alanında yaptığı fiili ve hukuki müdahalelerle eğitim sistemini kendi siyasal-ideolojisi çerçevesinde biçimlendirdiğini açık bir şekilde görmekteyiz. Geçtiğimiz yıllar içinde eğitimin temel sorunlarını çözme noktasında yeterince adım atılmadığı gibi, benimsenen piyasacı ve özelleştirmeci politikalarla eğitim sistemini içinden çıkılmaz sorunlarla baş başa bırakmıştır. Geçtiğimiz yıllar içinde eğitim sisteminin yapboz tahtasına çevrilmesi yetmezmiş gibi şimdi de bizzat iktidar partisinin önerisiyle zorunlu eğitimin kendi içinde kademelendirilerek 12 yıla çıkarılmasına yönelik adımlar atılmaya başlanmıştır.  18. Milli Eğitim Şurası’nda hükümete yakın sendikaların ve bakanlık bürokratlarının birlikte hareket etmeleri ile “tavsiye kararı olarak alınan” “1+4+4+4” şeklinde formüle edilen 13 yıllık zorunlu eğitim, okul öncesi zorunlu olmaktan çıkarılarak, “4+4+4 kademeli eğitim” şeklinde düzenlenmiş ve konu ile ilgili kanun teklifi iktidar partisi tarafından TBMM’ye sunulmuştur. Yapılması planlanan düzenlemeye göre 8 yıllık kesintisiz eğitim kaldırılacak ve yerine 4+4+4'ten oluşan kademeli sistem getirilecektir. Yeni sistemde ilköğretimin 4+4 şeklinde iki kademeden oluşacağı, üçüncü 4 yılın “ortaöğretim” olması ve lise eğitiminin temel eğitim kapsamına alınarak zorunlu olması amaçlanmaktadır. Burada yapılması planlanan ve düzenlemenin bizce esas amacını oluşturan nokta ilk dört yılı bitiren öğrencinin halen devam ettiği ilköğretim okuluna devam edebileceği gibi başka bir okulun “ikinci kademesine” devam edebilmesinin önünün açılmasıdır. Böyle bir düzenleme yapılması ister istemez ilköğretim dördüncü sınıftan itibaren öğrencilerin, 8 yıllık kesintisiz eğitim nedeniyle kapanan imam hatip okullarının 6. 7. ve 8. sınıfa denk gelen bölümlerinin yeniden canlandırılmasına yönelik olduğunu akla getirmektedir.” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.