banner278

CEM ÇÖLLÜ: "BABAM HAYATTA OLSAYDI."

MHP'de merkez ilçe belediyelerine aday arayışları sürerken Belediye Başkan Yardımcısı Cem Çöllü'nün ismi son günlerde sıkça telaffuz ediliyor.

banner292
CEM ÇÖLLÜ:

CEM ÇÖLLÜ: “BABAM HAYATTA OLSAYDI…”

MHP’de merkez ilçe belediyelerine aday arayışları sürerken Belediye Başkan Yardımcısı Cem Çöllü’nün ismi son günlerde sıkça telaffuz ediliyor. Cem Çöllü ise bu konuda manisahaberleri.com’un sorularını yanıtladı. Çöllü, “Babam hayatta olsaydı ilkönce onunla istişarede bulunurdum” dedi. Cengiz Ergün için ise çarpıcı ifadeler kullandı.   

Röportaj: Murat Yalçın

- Cem çöllü aday mı? 

-Tabii öncelikle, şahsıma yönelik sorularla gelinmesi üzerine böyle bir beyanatta bulunduğumu belirtmek isterim. Zira halen Manisa Belediyesi’nde Belediye Başkan Yardımcılığı ve Fen İşleri Müdürlüğü görevini yürütüyorum ve devlet memuru kimliğim devam ediyor. Bu nedenle Cem Çöllü aday mı sorusuna “ Bu İşler nasip işi, kucağına doğduğum, elinde büyüdüğüm ülkücü camia, camiadaki büyüklerim böyle bir talepte bulunursa, bana tevdii edilen hertürlü görevi yapmaya hazırım.” demekle yetinmek istiyorum.

Bu noktada Cem Çöllü kimdir sorusunu da bilmeyen insanlara anlatmak isterim.  Manisa doğumlu anne ve babanın iki çocuğundan biriyim. Babam Rahmetli Eczacı Cemil Çöllü, Manisa’nın tanınmış eşraflarından ve yıllarca bu kente, bu memlekete ayrım gözetmeden gerek mesleki gerekse siyaset kurumu vasıtasıyla sosyal olarak hizmet etmiş gerçek bir Manisa sevdalısı ülkücü. Elbette babamın Manisa ve ülkücü camia ile özdeşleşmiş bir kimliği var. Bunu bilenler bilir bu nedenle tekrar anlatmak istemiyorum. Manisa’da doğdum, Manisada büyüdüm, hayatım kısa aralıklar hariç Manisa’da geçti. Lisans ve Yüksek Lisans öğrenimlerimi Celal Bayar Üniversitesi’nde tamamladım, Yüksek Makine Mühendisiyim.   Evliyim, biri kız iki çocuğum var. Kendimi bildim bileli Manisa’ya hizmet ve vatanına hizmet adına mücadele eden ülkücü camianın içinde yer aldım. Devlet memurluğu  görevimden önce Ülkü Ocakları yönetiminde ve Milliyetçi Hareket Partisi merkez ilce sekreterliği görevinde aktif siyasette bulundum. Arkadaşlarımızla Türk Ocakları Manisa Şubesi yönetimi görevlerinde kentimize hizmetler getirmeye çalıştık. Son 15 yıldır,  önce Türk Telekom Manisa İl Müdürlüğü’nde ardından da Celal Bayar Üniversitesi’nde Yapı İşleri Daire Başkanlığı'nda Makine Mühendisi olarak görev yaptım.  Son dört yıldır Manisa Belediyesi’nde sırasıyla Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü, Yazı İşleri Müdürlüğü ve halen yürütmekte olduğum Fen İşleri Müdürlüğü görevlerinde bulundum. Aynı zamanda Belediye Başkanımız Sayın Cengiz Ergün tarafından Başkan Yardımcılığı ile görevlendirildim.  

Kendimi bildim bileli ülkücü camia içerisinde yer aldım. Elbette devlet memurluğum nedeniyle aktif siyasetin içerisinde yer almadım ama genlerimizden gelen özellik nedeniyle Ülkücü Camianın çizgisinden sapmadan hep aynı yolda ülkücü hareketin içinde, yolunda yer aldık. Ailemin siyasi geçmişine bakılacak olursa benim bugün siyaset yapmam kadar doğal bir durumun olmayacağı aşşikardır. Sonuç itibariyle ben Manisa’da siyaset yaparken il başkanlığı sırasında davası uğruna canından olmuş bir babanın evladıyım. Sırf bu nedenle benim siyasete girmemin ve Manisa’ya hizmet adına bazı görevlere aday gösterilmemin ne kadar doğal olduğu anlaşılabilir bir durumdur. Bu nedenle Cem Çöllü adaymı sorusunun cevabı tabanın sesindedir.  Ülkücü camia, Manisa tarihine geçecek bir belediye başkanının ekibinde yer alan ülkücü bir ismi aday olarak görmek istiyorsa bunu doğal karşılamak lazım.

-Neden Belediye Başkanlığı?

-Az öncede söylediğim gibi Cengiz Ergün gibi önemli bir isimle dört yıldır çalışıyoruz. Kendisinin ekibinde yer almak ve bu ekipte önemli bir pozisyonda  belediye yatırımlarının yüzde 90'ını oluşturan Fen İşleri Müdürlüğü yapmak oldukça önemli bir deneyimdir. Bu deneyimin yanı sıra belediyeciliğin, vatandaş ile bire bir temas etmenin vermiş olduğu hazzı yaşadım. Yani sokağına yıllardır hizmet gitmemiş bir vatandaşın o hizmeti aldığında yüzünde oluşan tebessüm para ile ölçülemez. Sokağı asfalt yapıldı diye en az evine yeni eşya almış gibi sevinen insanları gördüm. Kısacası belediyeciliğin halka ve dolayısıyla hakka hizmetin en kısa yolu olduğunu bu sürede görme fırsatı bulduk.  Elbette bu işin önceliğinde Allah rızası var. Biz cenabı Allah’ın rızasını ve takdirini önemseyen bir terbiye ile büyüdük.  Halka hizmetin hakka hizmetle eş değer olduğunu biliyorum. Bu nedenle insanları mutlu etmek ve onların hayır duasını almak oldukça önemlidir. 

-Adaylık konusunda partinin tavrı nedir? 

-Burada bir konuya açıklık getirmekte fayda var. Ben halen devlet memuruyum ve yasalar gereği bir adaylığım söz konusu değil, yani partiye resmi bir başvuru yapılmış değil. Bu bir süreçtir. Elbette en başında da belirttiğim gibi aylar önce ismim yeni kurulacak ilçelerde belediye başkan adaylığı için adım camia tarafından dillendirildiğinde istişarelerde bulundum. Eğer bir görev tarafıma verilirse ve  layık görülürsem bu görevi gerektiğinde kabul etmem gerektiği konusunda fikir oluştu. Tabi bu süreçte sıklıkla bir araya geldiğimiz ülkücü abilerimiz ve sonrasında Milliyetçi Hareket Partisi’ne gönül vermiş ve aktif siyasetinde bulunmuş abilerimizle, eski milletvekilleriyle, MYK üyeliği yapmış büyüklerimizle bu konuyu görüştük. Bu aşamada özellikle 80 kuşağı ülkücülerinin önemli ve net bir tavrı oldu ve bu beni gerçekten çok duygulandırdı. Emanete sahip çıkmanın yanı sıra liyakata önem veren bir duruş sergileyen, bugün Manisa’nın yönetiminde söz sahibi ülkücü ağabeylerimin desteğini yakınen hissettim. Bu benim için çok önemliydi. Kendilerinin değişik platformlarda ismimi konuşmuş olmaları beni ziyadesiyle memnun etti. Milliyetçi Hareket Partisi’nin tabanında ve yönetiminde de adaylığım konusunda zaman zaman baskılar oldu. Ancak yine söylüyorum halen yürütmekte olduğum görevim ve sorumluluklarım var. Şuanda büyükşehir belediyesine hazırlık yapıyoruz ve Sayın Cengiz Ergün’ün bir dönem daha Manisa’ya hizmet etmesi için devam eden çalışmalarımızı hızla tamamlamaya çalışıyoruz. Tabanın isteğiyle büyüyen adaylık durumunu da zamana ve ülkücü hareketin gerçek sahiplerinin takdirine bırakıyoruz. Sonuçta Milliyetçi Hareket Partisi’nde görev istenmez verilir. MHP genel merkezinin duruşu herzaman dikkatli izlenmelidir. Canını sakınmayanların hareketi olan MHP’de tabanın sesi hiçbir zaman yok sayılmamıştır ve kimse hareketin üzerinde  değildir.

-Belediye Başkanı Cengiz Ergün'nle bu konuda görüştünüz mü? Görüştüyseniz onun tavrı ne oldu?

-Belediye Başkanımız Sayın Cengiz Ergün, çalışmaları ve icraatlarıyla Milliyetçi Hareket Partisi’nin belediyecilik anlayışını önce Manisa’ya ardından tüm ülkeye göstermiş örnek bir belediye başkanıdır.  Bugün Türkiye’de belediye başkanlarının ilk dönemleri hep kayıp dönem olmuştur. Ancak Cengiz Ergün dönemi Manisa için kazanç dönemi olmuştur. Kimileri siyaseten yapılanları görmezden gelse de vicdanlı insanlar yapılanları hep takdir etmiştir.  Bu döenme yapılan faaliyetlerin içinde yer almış olmam da benim için bir gurur vesilesidir. Sizlerinde bugün sorularınızda olduğu gibi zaman zaman bazı basın organlarında MHP tabanından gelen adaylık talebi gündeme getirilmiştir. Sayın başkan ile bu konuyu bir iki kez konuşmakla birlikte kendisinin gençlerin önünü açma ve ekibindeki insanları üst kademelere taşıma  konusundaki görüşlerini yakinen biliyorum. Sayın Başkan bizim için önemlidir. Onun fikirleri ve düşüncelerini her zaman dikkate aldık ve ekibinde yer aldık. Sonuçta belediyecilik bir ekip işi ve biz iyi bir ekibiz. Kimsenin dört dörtlük olmadığı bir ortamda biz elimizden geldiğinde Manisa’ya hizmet adına her makamda bulunduk. Öngörüsüz dayatmalardan uzak durmak lazım. Çünkü siyasetin argümanları günümüzde sıkça değişiyor.

Bundan sonrası içinde genel merkez yeni kurulacak ilçelerde belediyecilik deneyimli ve koşturacak isimler aday olsun derse ve ismim öne sürülürse buna ben dahil kimsenin diyecek birşeyi olmaz. Biz görev adamıyız verilen her görevi yaparız. Ben Sayın Cengiz Ergün ile Manisa Belediyesi’nin başarılı çalışmalarına imza atarken ve bu ekibin bir parçası olarak görev yaparken her zaman ekip lideri olan başkanımızı dinledim ancak o da her zaman bizim öngörülerimize ve fikirlerimize önem verdi ve bizi cesaretlendirdi, hizmet adına hareketimizi kısıtlamadı. Bundan sonra da böyle olacağından kimsenin şüphesi olmasın.

-İsminiz aday adayları arasında geçiyor. Rahmetli babanız Cemil Çöllü hayatta olsaydı ona danışır mıydınız? Cemil Çöllü ismi sizin için bir avantaj mıdır?

-Bu soru elbette benim için cevaplanması güç bir soru. Sonuçta babamızı henüz bebekken kaybettik. O bu dava adına bizden ayrıldı. Bizler her zaman onun anısını ve hatırasını yaşatmaya çalıştık ancak hiçbir zaman bu durumu malzeme yapma noktasında yer almadık. Yani bu durum bizim şeref madalyamızdır hiçbir şey için kullanmamız söz konusu değildir. Ama, babam hayatta olsaydı ilkönce onunla istişarede bulunurdum.

-Hangi ilçeye adaysınız?

-Tabi şuan sormuş olduğunuz soruyu cevaplayabilmem için netleşmiş bir durum olması lazım. Ancak kısaca şunu söyleyebilirim. Bulunduğum konum dolayısıyla, Manisa’nın yapılmış ve yapılacak yatırımları iyi biliyorum ve Manisa’da kurulan iki ilçenin yapısını problemlerine vakıf olduğumu düşünüyorum. Eğer ki böyle bir görev verildiği takdirde ve tercih kullanmak gerekirse, çocukluğumun Alaybey Mahallesinde geçmiş olması ve ikametimin olduğu yeri düşünürüm.

-İdolünüz kim? 

Bu sorunun cevabını hiç düşünmedim. Çünkü hep kendim olmaya çalıştım. Ancak gençliğimizden beri Türkiye sevdalısıyız. Bizler Başbuğ  Türkeş’in  söylemleriyle büyüdük ve çoğunluğunu hayatımızda kural haline getirdik. Bu nedenle ülkücülük bizim karakterimiz haline gelmiş bulunuyor Ülkücü tavrır her zaman ileriyi işaret eder. Bizde bu doğrultu da hareket ediyoruz.

-Cengiz Ergün'ün en takdir ettiğiniz yönü hangisi?

-Başkanımız Sayın Cengiz Ergün mükemmel bir hesap adamı. Kendisiyle çalışmak, kendi adıma, yorucu olduğu kadar keyifli ve büyük bir tecrübe. Yaklaşık dört yıldır sayın başkan ile birlikteyiz. Kendisi özellikle belediyecilik konusunda kısa sürede önemli mesafe kat etti ve kentin bütün meselelerinin hepsine ziyadesiyle vakıf oldu. Ben bugüne kadar kentiyle, yaşadığı kent ile bu kadar yakınen ilgili yönetici profili görmedim. Sayın Başkan hangi sokakta ne eksik var ise bizzat yerine gidip inceleyip bütün süreci takip ediyor.

-Temenni ve son sözleriniz.. 

-Son olarak Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin ardından yeni kurulacak iki belediyenin de yönetiminin şehirimizde büyük değişim yapan ekip tarafından yönetilmesi gerektiğini düşünüyorum.  Gerek Büyükşehir Belediyesinin, gerekse yeni kurulacak iki ilçenin yapılanma çalışmaları oldukça zorlu geçecek. Bunun içinde yönetici sorumlulukları oldukça fazla olacak. Geçiş döneminin sağlıklı ve çabuk olması gerekiyor. Bu nedenle işine halim,  bilgili, yeniliklere, projelere açık ve mevzuata hakim insanların yönetime gelmesinde fayda var.  Bizde bu süreçte üzerimize bir vazife düşerse yapmaya hazırız. Herkes gelinen noktaya iyi okumalı. Kimse fırtına çıkacağını bile bile denize açılmaz. Bana bu konuda kendimi kısa da olsa ifade etme fırsatı verdiğiniz için teşekkür ediyorum.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.