ÇEKİRDEKSİZ KURU ÜZÜM SEZONU AÇILDI

2013-2014 sezonu çekirdeksiz kuru üzüm açılış töreni Salihli Ticaret Borsasında yapıldı. Törende Köseali Köyü'nden bir üreticinin Salihli Ticaret Borsası'na getirdiği 50 kilogram çekirdeksiz kuru üzüm açık arttırma satışa sunuldu. Embolik açık arttırmayı Salihli Ticaret ve Sanayi Odası adına başkan İbrahim Yüksel açık arttırmada en yüksek fiyatı vererek 50 kg çekirdeksiz kuru üzümü 25 bin TL'den satın aldı. Borsa başkanı Yetiş Aksoy 25 bin TL'nin Salihli Üniversite Yaptırma ve Yaşatma Derneği'ne bağışlanacağını belirtti.

ÇEKİRDEKSİZ KURU ÜZÜM SEZONU AÇILDI


ÇEKİRDEKSİZ KURU ÜZÜM SEZONU AÇILDI
 

2013-2014 sezonu çekirdeksiz kuru üzüm açılış töreni Salihli Ticaret Borsasında yapıldı. Törende Köseali Köyü’nden bir üreticinin Salihli Ticaret Borsası’na getirdiği 50 kilogram çekirdeksiz kuru üzüm açık arttırma satışa sunuldu. Embolik açık arttırmayı Salihli Ticaret ve Sanayi Odası adına başkan İbrahim Yüksel açık arttırmada en yüksek fiyatı vererek 50 kg çekirdeksiz kuru üzümü 25 bin TL’den satın aldı. Borsa başkanı Yetiş Aksoy 25 bin TL’nin Salihli Üniversite Yaptırma ve Yaşatma Derneği’ne bağışlanacağını belirtti.

Açılış törenine AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş, CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz, Salihli Kaymakamı Ertan Peynircioğlu, Salihli Belediye Başkanı Mustafa Uğur Okay, Salihli Ticaret Borsası Başkanı Yetiş  Aksoy, Salihli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Yüksel, meslek odaları temsilcileri, tüccarlar, siyasi partiler, basın mensupları ve çok sayıda davetli katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Salihli Ticaret Borsası Başkanı Yetiş Aksoy çekirdeksiz kuru üzümün Salihli ilçesinde ve Manisa bölgesinde pek çok ailenin geçim kaynağı olduğunu kaydetti.

Çekirdeksiz kuru üzümün üretim ve pazarlama sürecinde  yarattığı katma değer ve Manisa bölgesi başta olmak üzere Türkiye açısından büyük öneme sahip olduğunu kaydeden Aksoy; “Sultaniye çekirdeksiz kuru üzüm ve yaş üzüm bölgemize has bir üründür. Aynı zamanda ihracat potansiyeli yüksek bir ürün olduğundan ülkemiz için önemli bir döviz kaynağıdır. 2012-2013 sezonunda bölgemiz için 286 bin 575 ton ilçemiz için ise 45 bin 543 ton rekolte tahmini yapılmıştır. Temmuz ayı sonu itibari ile resmi olmayan rakamlara göre borsalarımızda yapılan çekirdeksiz kuru üzüm tescil miktarı yaklaşık 317 bin 190 ton borsamızda ise yaklaşık 69 bin 133 ton çekirdeksiz kuru üzüm tescil edilmiştir. Tescil edilen bu üzümün 227 bin tonu ihraç edilmiş, bunun karşılığında ise, 488 milyon 500 bin dolar ülkemize girdi sağlamıştır. Bu da çekirdeksiz kuru üzümün ülke ve ekonomiden ne kadar önemli bir paya sahip olduğunun bir göstergesidir. Bugün buradan ilçemiz ve bölgemiz açısından son derece önemli bir ürün olan çekirdeksiz kuru üzümün 2013-2014 sezonunu açmaktan son derece mutluyum. 2013-2014 çekirdeksiz kuru üzüm sezonu üreticimize, tüccarımıza, ihracatçımıza ve ülkemiz ekonomisine hayırlı olmasını dilerim” dedi.         

2013- 2014 Çekirdeksiz Kuru Üzüm sezonunun açılış nedeniyle Ticaret Borsasının düzenlediği törende olmaktan büyük mutluluk duyduğumu belirten Salihli Belediye Başkanı  Mustafa Uğur Okay konuşmasında, “Borsa Başkanına ve Yönetim Kuruluna teşekkür ediyorum. Ticaret Borsaları ilgili kanunla kurulmuş borsaya kayıtlı ürünlerin alımı satımı ile fiyatların tespiti ile görevli tüzel kişiliği olan kamu kuruluşlarıdır. Serbest piyasa ekonomisinin olmazsa olmaz kurumlarından birisidir. Salihli Ticaret Borsamız yasanın tarihlediği görevler doğrultasında kuruluşundan bu yana 40 yılı aşkın süredir başarılı çalışmalar yapmış ve yapmaya devam etmektedir. Kuruluşundan bu yana görev yapan tüm Başkanlarımıza Yönetim Kurulu Üyelerine verdikleri hizmet için şükranlarımı sunmak istiyorum. Herşeye rağmen her yeni başlangıç yeni umuttur düşüncesiyle çekirdeksiz kuru üzüm sezonunun üreticilerimiz için tüccarlarımız için hayırlı olmasını diliyorum. Üreticilerimize ve tüccarlarımıza bol bereketli kazançlar diliyorum” şeklinde konuştu.           

CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz konuşmasında başta üreticiler ve tüccarlar olmak üzere herkes açısından çekirdeksiz kuru üzüm sezonunun başarılı kazançlı ve verimli geçmesi dileklerini iletti.         

Çekirdeksiz kuru üzüm alım sezonunun hayırlara vesile olması temennilerini iletenAK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş Manisa’nın hem tarım, hem sanayi, hem de turizm kenti olma özelliğine sahip bir il olduğunu belirtti. Yurttaş; “Gediz nehrinin suladığı, Gedizovamızın en verimli toprakları bizim ilimizin sınırları içinde yer almaktadır. Manisa’mız için dağlarında yağ, Ovalarından bal akar   denilmiştir. Türkiye’deki 162 milyon zeytin ağacının 20 milyonu Manisa’mızda bulunmaktadır. Üzümün yanında en güzel kiraz Salihli adıyla halk arasında anılan ziraat 900 denilen Kiraz, en güzel çilek bizde üretilmektedir. Bu değerlerimize sahip çıkıp onları tanıtıp en güzel verimliliği  elde etmenin yollarını aramalıyız. Ürünümüzün bol ve bereketli olmasını temenni ediyorum. Ülkemiz kuru üzüm üretiminde Amerika’dan sonra ikinci sırda yer alıyor. Ama ihracatta birinci sıradayız çünkü, Amerika ürettiği üzümü iç piyasada tüketmektedir. Dolayısıyla üzüm piyasasının oluşmasında da etkili ülkelerden birisiyiz. Ülkemizde üretilen Çekirdeksiz Kuru üzümün %90’nı ihraç edilmekte, yani yaklaşık geçen yıl 220-240 bin tona yakın kuru üzüm ihracatı gerçekleştirildi. Her yıl 200 bin tonun üzerinde Türkiye üzüm ihracatı gerçekleştirmektedir. Hem yaş hem de kuru üzümden toplam 600-700 milyon dolar bir gelir sağlanmaktadır” dedi.           

Salihli Kaymakamı Ertan Peynircioğlu ise konuşmasında, ”Yeni sezonun İlçemize, Ülkemize ve Üreticilerimize Tüccarlarımıza hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Kuru üzüm Sultaniye üzümü çekirdeksiz kuru üzüm ilçemiz açısından hem ilimiz açısından hemde ülkemiz açısından çok önemli bir gelir kaynağıdır. İhracatta büyük oranda gitmiş olması dolayısıyla da ülkemiz açısından gerçekten önemli bir yere sahip bu kuru üzümün değerlendirilmesi daha iyi bir şekilde değerlendirilmesi elbette tüccarlarımız ve ihracatçılarımız aracılığı ile olmakta borsalarımızda bu konuda düzenlemelerde çok önemli bir fonksiyonlar icra etmektedir. Bu açıdan ticaret borsamızın hem çiftçi ayağında hemde tüccar ayağında bu konuda icralar ettiğini, edeceklerinide  biliyoruz. Ticaret Odamızın Başkanına ve Yönetimine bu konuda başarılar diliyorum. Yeni sezonun Çiftçilerimize ve Tüccarlarımıza ilçemize, İlimize ülkemize hayırlı bereketli bol kazançlar diliyor sevgi ve saygılarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.