CBÜ'DE MUHTEŞEM SEMA GÖSTERİSİ

"İnsanlaşma Sürecinde Tasavvuf ve Sema" konulu konferans ve Sema sunumu, 8 Mayıs'ta, Rektör Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Çelik, öğretim üyeleri ve Manisalıların katılımıyla Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.

CBÜ'DE MUHTEŞEM SEMA GÖSTERİSİ

CBÜ’DE MUHTEŞEM SEMA GÖSTERİSİ

“İnsanlaşma Sürecinde Tasavvuf ve Sema” konulu konferans ve Sema sunumu, 8 Mayıs’ta, Rektör Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Çelik, öğretim üyeleri ve Manisalıların katılımıyla Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.   Konferansı veren Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Terzioğlu, tasavvufun bizi götürdüğü yolun huzur olduğunu dile getirerek, “Huzurlu insan, başkasından kuşku duymayan ve geleceğe güvenle bakan insandır. Mutludur ve etrafındakilere bir şeyler vermenin güzelliğini anlar, bundan dolayı asla yorulmaz. İşte bu insanlaşmaktır. Bu kaygıyı, bedene bağlılığı geride bırakmaktan, ruhu özgür kılmaktan kaynaklanır. Çeşitli kitaplarda din adı altında, farklı uygulamaları İslâm’ı da içine katarak sunuyorlar. Oysa İslâm bu değil, tasavvuf bu değil. Bize büyük bir özgürlük ve mutluluk sunuyor. Tasavvuf, düşünceyi ve insanı bir bütün halinde ele alan sistemdir. Sema da bunun sembolizasyonu, yani temsilidir. Felsefesi ise bütünden ayrılmaktır. Sema dönen kişi, bütün kötü duygularından uzaklaşır ve Ney’i dinler. İnsan olmayı, İnsan-ı Kâmil olmayı hedefler. Her bir dönüşte hoşlanmadığı şeyleri arkada bırakır” diye konuştu. Karabaş-ı Velî Mevlevî Kültür Derneği mensubu Mustafa Özbağ ise, “Biz sûfîler, şeytanın gerekli olduğunu düşünürüz. Çünkü şeytan fitne yapmasa ve insan da kuşku duymasaydı, araştırma olmazdı. Bu durum, insanı tembellikten uzaklaştırdı. İnsan böylece Kur’an-ı Kerim’in daha derinlerine inmeye çalıştı ve daha çok öğrendi. Her toplumun kendine özgü bir dansı vardır ve sevincini onunla ortaya koyar. İşte tasavvuf ehli de bunu Sema ile gösterir. Sema, mânâya açılan kapıdır. Tasavvuf, içselliği ortaya çıkarır, Sema da onu şekle büründürür” dedi. Program, Karabaş-ı Velî Mevlevî Kültür Derneği tarafından gerçekleştirilen Sema sunumu ve Mustafa Özbağ’ın konukların sorularını cevaplandırmasıyla devam etti. Program sonunda, Rektör Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli tarafından, Prof. Dr. Orhan Terzioğlu ve Mustafa Özbağ’a teşekkür plâketi ve çiçek takdim edildi.    

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.