banner278

CBÜ VE SARIGÖZOĞLU A.Ş.'DEN ÖRNEK İŞBİRLİĞİ

Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Tıp Fakültesi Nörofizyoloji Bilim Dalı Psikometrik-Psikomotor Ölçme ve Değerlendirme Merkezi ile Sarıgözoğlu A.Ş. arasında, Üniversite-Sanayi İşbirliği Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÜSİTEM)'in koordinatörlüğünde protokol imzalandı.

banner292
CBÜ VE SARIGÖZOĞLU A.Ş.'DEN ÖRNEK İŞBİRLİĞİ

CBÜ VE SARIGÖZOĞLU A.Ş.'DEN ÖRNEK İŞBİRLİĞİ

Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Tıp Fakültesi Nörofizyoloji Bilim Dalı Psikometrik-Psikomotor Ölçme ve Değerlendirme Merkezi ile Sarıgözoğlu A.Ş. arasında, Üniversite-Sanayi İşbirliği Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÜSİTEM)’in koordinatörlüğünde protokol imzalandı.
Protokol imza törenine Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli, Psikometrik-Psikomotor Ölçme Ve Değerlendirme Merkezi Müdürü Doç. Dr. Necip Kutlu, ÜSİTEM Müdürü Doç. Dr. Nurşen Sakalkoğlu, Sarıgözoğlu A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Seda Sarıgözoğlu, Yardım ve İnsan Kaynakları Müdürü Hakan Partici katıldı. İmzalanan protokol konusunda bilgi veren Rektör Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli, “Sarıgözoğlu A.Ş. ile imzaladığımız bu protokol kapsamında, Sarıgözoğlu firmasının her kademedeki çalışanlarına Psikoteknik ve Psikomotor değerlendirme testleri yapılarak; bireylerin işe uygun olup olmadığı, kişiliği, zihinsel psikomotor ve algısal yeteneklerinin analizi yapılacak. Uygulanacak testler, Viyana test sistemi (muhakeme düzeyleri), süreli dikkat ve algılama testi, seçici dikkat ve algılama hızları, iki el koordinasyon testi, el yetenek ve titreme testi, el ayak ve göz koordinasyon testi, tepki hızları, hız mesafe algılama testleri gibi testler olacak. Merkezimizde, bilgisayar ortamında, saniyenin binde biri hassasiyetinde ölçüm yapılmaktadır. Alınan sonuçlarla kişilerin fiziksel, düşünsel yetenek ölçümü, bilgi düzeyini ve ilgi alanını saptama, kişilik analizi, dikkat ölçümü, hafıza ve algı ölçümü gibi yetenek ve becerileri ve bunun yanı sıra kişilik tutum ve davranışları belirlenmektedir. Sonuçta bireylerin halen çalıştıkları pozisyonlara uygun olup-olmadığı ya da hangi pozisyonlarda daha verimli olabilecekleri tespit edilebileceği gibi, işe yeni başlayacak bireylerin uygunluğu da belirlenebilecektir. Böylece işyeri ve meslek kazalarının önlenmesi, eldeki insan kaynağının en etkili şekilde kullanımı ve verimliliğin artırılması açısından önemli bir adım atılabilecektir." dedi.
Dikkat zayıflığı ve bozukluğu olan bir kişiye sürekli dikkat gerektiren bir pozisyonda görev verilirse, bir anlık dikkatsizliğiyle can ve mal kayıplarına sebep olabiliceğini kaydeden Pakdemirli, "Bu nedenle yeni işe başlayan bir kişiden sağlık raporu istendiği gibi, Psikoteknik ve Psikomotor değerlendirme testleri de alınması gerekir. AB uyum kanunları çerçevesinde yakın zamanda zorunlu hale gelecek bu testleri bugün uygulamaya başlayan Sarıgözoğlu firması insan kaynaklarının verimli kullanılması konusunda sanayideki diğer firmalarımıza da örnek olacaktır. Sarıgözoğlu firmasını bu öngörüleri nedeniyle kutluyorum. Üniversitemiz bu ve bunun gibi üniversite-sanayi işbirliklerine, ÜSİTEM koordinatörlüğünde devam edecek; üniversitemizin bilgi birikiminin sanayiye aktarılması ve üretimin daha verimli hale getirilmesi konusunda çalışmalarını hız kesmeden sürdürecektir” diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.