banner278

CBÜ TÜBERKÜLOZUN DÜNYADAKİ YAYGINLIĞINA DİKKAT ÇEKTİ

Celal Bayar Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süheyla Sürücüoğlu, Tüberküloz Laboratuvarı sorumlusu Doç. Dr. Nuri Özkütük ve Tıp Fakültesi üçüncü sınıf öğrencisi Fethiye Umut birlikte yaptıkları açıklamada, 24 Mart'ın tüm dünyada tüberkülozun, yani verem hastalığının dünyadaki yaygınlığı ve hastalığı önleme çabaları hakkında farkındalık oluşturmak için "Dünya Tüberküloz Günü" olarak kutlandığını bildirdiler.

banner292
CBÜ TÜBERKÜLOZUN DÜNYADAKİ YAYGINLIĞINA DİKKAT ÇEKTİ


CBÜ TÜBERKÜLOZUN DÜNYADAKİ YAYGINLIĞINA DİKKAT ÇEKTİ 

  Celal Bayar Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süheyla Sürücüoğlu, Tüberküloz Laboratuvarı sorumlusu Doç. Dr. Nuri Özkütük ve Tıp Fakültesi üçüncü sınıf öğrencisi Fethiye Umut birlikte yaptıkları açıklamada, 24 Mart’ın tüm dünyada tüberkülozun, yani verem hastalığının dünyadaki yaygınlığı ve hastalığı önleme çabaları hakkında farkındalık oluşturmak için “Dünya Tüberküloz Günü” olarak kutlandığını bildirdiler.    Tüberküloz basilinin 130 yıl önce bulunmasına rağmen halen hastalıkla mücadele edildiğini, dünyada her yıl sekiz milyon yeni hasta ortaya çıktığını ve 2011 yılında 1.4 milyon insanın tüberkülozdan öldüğünü bildiren araştırmacılar, tüberküloz ile ilgili asıl sorunun ilaç direncinden kaynaklandığını söyleyerek şunları eklediler: “İlaçlara duyarlı bir basil ile hastalanan kişi ilaçlarını düzenli olarak kullandığı takdirde tamamen iyileşme şansına sahip iken, dirençli bir basil ile hastalanan veya düzensiz tedavi alan hastalarda tedavi şansının belirgin olarak azaldığı bilinmektedir. Dirençli olgularda tedavi daha uzun süreli, zor ve pahalıdır. Bu nedenle hastalarda direnç gelişimini önlemek amacı ile doğrudan gözetim altında tedavi programı uygulanmaktadır. Bu tedavi programında hastalar her gün sağlık görevlilerinin gözetiminde ilaçlarını içmektedirler. Doğrudan gözetim altında tedavi Manisa’da başarı ile uygulanmaya devam etmektedir. Dünya Sağlık Örgütü 2050'ye kadar hastalığı tamamen yok etmek amacındadır ve bunun için gerekli çalışmalar yapılmaktadır. Ancak etkin bir aşı geliştirilmesinde yaşanan sorunlar, direnç sorunu ve tanıdaki gecikmeler nedeni ile hastalık halen ölüme neden olan enfeksiyon hastalıkları arasında AIDS’den sonra ikinci sırada gelmektedir. Hastalığın kontrol altına alınabilmesi için toplumun tüberküloz hastalığının belirtileri konusunda bilgilendirilmesi önemlidir. Üç haftadan uzun süren öksürük, halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, gece terlemeleri gibi belirtileri olan kişilerin gecikmeden doktora başvurması gerekir. Tüberküloz en fazla akciğere yerleşmekle birlikte birçok organı da tutabilir ve birçok hastalığı taklit edebilir. Celal Bayar Üniversitesi Tüberküloz Laboratuvarında tüberküloz tanısı için en hızlı ve en güvenilir yöntemler kullanılmakta ve Manisa Halk Sağlığı Müdürlüğü birimleri ile işbirliği içinde çalışılmaktadır. “ Doktor adayı Fethiye Umut ise, “Tıp eğitimi sırasında hem temel tıp bilimleri hem de klinik bilimler derslerinde tüberküloz ile sürekli karşılaştıklarını söyleyerek, hocalarımız derslerimizde tüberkülozu iyi tanımamız gerektiğini ve hekim olarak meslek yaşamımız boyunca tüberkülozlu hasta ile karşılaşacağımızı vurguluyorlar. Bu nedenle tüberküloz konusunda araştırma yapmak ve güncel bilgileri edinmek konusunda tıp öğrencileri olarak istekliyiz” dedi. 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.