CBÜ SENATOSU İLK TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ

Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Senatosu, akademik birimlerin yeni yöneticilerinin göreve başlamasının ardından ilk toplantısını gerçekleştirdi.

CBÜ SENATOSU İLK TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ

CBÜ SENATOSU İLK TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ

Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Senatosu, akademik birimlerin yeni yöneticilerinin göreve başlamasının ardından ilk toplantısını gerçekleştirdi.
Toplantıya Rektör Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ali Çelik, Prof. Dr. Süheyla Sürücüoğlu ve Prof. Dr. Erdoğan Özkaya, fakülte dekanları, yüksekokul ve enstitü müdürleri ile fakülte temsilcisi öğretim üyeleri katıldı. Toplantının ilk olması nedeniyle pasta kesildi. Toplantının açılış konuşmasını yapan Pakdemirli, "Senatomuz, Üniversitemizin çok yerleşkeli bir üniversite olması nedeniyle, ağırlıklı olarak ilçelerdeki birimlerimizin yöneticilerinden oluşmaktadır. Benim ilçelerdeki arkadaşlarımdan beklentim, yerel yönetimlerle çok iyi diyaloglar kurmaları. İlçelerdeki yerel yönetim desteğinin yüksek olması gerekiyor ki oradaki varlığımızı devam ettirebilelim. Üniversitemizin çok büyümesi ve bütçelerin yetersizliği nedeniyle dış desteğe ihtiyacımız çok. Merkez yerleşkeler için de, aynı şekilde dış destek aramak durumundayız. Çünkü sadece devlet fonlarıyla arzu edilen seviyeye ulaşmamız mümkün gözükmüyor. Organize Sanayi Bölgemizle görüşmeler yapacak ve hayırseverlerden destek talep edeceğiz. Diğer önemli husus, birim yöneticilerimizin bulundukları yerde sorunları çözebilir durumda olması. Çünkü sorunların yerinde çözülmesi, arzu edilen seviyelere çabuk ulaşmamız açısından büyük önem taşıyor. Yöneticimiz, bu konuda ne kadar prensipli olursa, çevresine ne kadar güven verirse, Üniversitemizi yönetmek de o kadar kolaylaşır. Üniversitemiz sadece merkezden gelecek talimatlar doğrultusunda yönetilebilecek boyutları aşmış durumdadır."
Oldukça hassas bir dönemden geçildiğini ifade eden Pakdemirli, "Bazı üniversitelerimizde eylemler, polisle çatışmalar gerçekleşti. Birim yöneticilerimizin bu konuda da öğrencilerimizi bilinçlendirmesi, onların sorunlarını, taleplerini dinlemesi ve çözüme ulaştırması gerekiyor. Bunun için de danışmanlık sistemimizi daha aktif hale getirmeliyiz. Öğrencilerimiz istediği her an danışman hocasını yanında görebilmeli ve her türlü sorununu onunla paylaşabilmelidir. Biz de yönetim ekibi olarak, bütün rektör yardımcıları ve danışmanlarla birlikte sizlerin yanındayız. İlçelerdeki yöneticilerimiz, bulundukları yerin ihtiyaçları doğrultusunda, hem sanayicilerle hem de halkla iç içe olmalıdır. Örneğin, tarım ağırlıklı bir ilçede görev yapıyorsa, ilçedeki çiftçilerle diyalog kurmalı ve onların taleplerini eğitim-öğretim sistemi içinde değerlendirmelidir. Merkez Organize Sanayi Bölgesi yetkilileri ile yaptığım görüşmede de her türlü talebe ve işbirliğine açık olduğumuzun altını önemle çizdim. Organize Sanayi Bölgesi Meslek yüksekokulumuz fiilen kurulmuş durumda. Önerdiğimiz öğretim elemanı kadrosu da yükseköğretim kurulunda onaylandı. Ancak ortada eğitim yapacağımız binamız yok. Organize Sanayi Bölgesi bu konuda çok olumlu görüşlere sahip. Bize düşen, Organize Sanayi Bölgesi'nde hangi bölümlere ihtiyaç olduğunu tespit etmek. Okullarımıza ciddi anlamda destek veren çok ilgili ilçelerimiz var. Birçok ilçede okul binalarımız yerel yönetimler sayesinde yapıldı. Biz de eğitim-öğretim programlarımızı onlarla birlikte şekillendirerek, daha iyi bir eğitim vermek istiyoruz. Umarım, bütün çalışma arkadaşlarımla ve siz değerli senato üyeleri ile beraber büyük bir güç birliği oluşturarak, Üniversitemizi arzu ettiğimiz seviyelere taşırız” diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.