banner278

CBÜ Prof. Dr. ARİF DEMİR'İ KONUK ETTİ

CBÜ Üniversite Sanayi İşbirliği Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi, Kocaeli Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Arif Demir 'i konuk etti.

banner292
CBÜ Prof. Dr. ARİF DEMİR'İ KONUK ETTİ

 

 


CBÜ Prof. Dr. ARİF DEMİR'İ KONUK ETTİ

CBÜ Üniversite Sanayi İşbirliği Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi, Kocaeli Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Arif Demir ‘i konuk etti.

Elginkan Vakfı Konferans Salonu’nda sanayicilere yönelik olarak “Endüstride Lazer Uygulamaları ve Sanayiye Yönelik AB Destekleri”, CBÜ Mühendislik Fakültesi Mavi Amfi’de öğretim üyelerine yönelik olarak “Üniversite Sanayi İşbirliği Projeleri Geliştirmede Başarı Öyküleri-2” konferanslarını veren Prof. Dr. Arif Demir, Rektör Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erdoğan Özkaya ile de bir araya gelerek, Kocaeli Üniversitesi’nde üniversite-sanayi işbirliği faaliyetleri hakkında bilgi paylaşımında bulundu.

 

 


Elginkan Vakfı’nda verilen konferansta, lazer teknolojilerinin geçmişten günümüze gelişimini, mevcut endüstriyel uygulamaları ve lazer teknolojisinin geleceğine yönelik beklentilerini açıklayan Prof. Dr. Arif Demir, günümüzün fiber çağı olduğunu ve lazer teknolojilerindeki gelişimlerle birlikte optik çağın başladığını, ülkemizin lazer teknolojilerini stratejik hedef olarak belirleyerek bu alanda Ar-Ge çalışmaları yürütmesi gerektiğini, optik çağı ancak bu şekilde yakalayabileceğimizi vurguladı. Sanayi kuruluşlarından gelen çok sayıda katılımcının ilgiyle izlediği ve soru-cevaplarla interaktif olarak gerçekleşen konferans, Merkez Müdürü Doç. Dr. Nurşen Saklakoğlu’nun plâket takdimiyle sona erdi.

 

Mühendislik Fakültesi’nde verdiği konferansta, doktorasını İngiltere’de tamamlayıp Kocaeli Üniversitesi’ne geldiğinde hiçbir laboratuvar ekipmanı olmadığını, ama sabırla çeşitli projeler yürüterek LATARUM’u (Lazer Teknolojileri Uygulama Araştırma Merkezi), 2004 yılında da Kocaeli Üniversitesi Teknopark’ını kurduklarını ve DPT projesiyle hem LATARUM’u güçlendirdiklerini hem de 4 yeni laboratuvar daha kurulduğunu, öğretim üyeleri ve öğrencilerin Kocaeli Üniversitesi Teknoparkında kurdukları şirket sayısının da 20 civarında olduğunu anlattı. Bu şirketlerde öğretim üyelerinin yüksek lisans ve doktora tezlerini ticarileştirdiklerini belirten Prof. Dr. Arif Demir, kendi şirketi olan Beam Ar-Ge A.Ş. firmasında yürüttükleri ulusal ve uluslararası projelerden detaylı olarak bahsederek, bu projeleri satmaya başladıklarını aynı zamanda bu projelerden yayınlar yaparak akademik faaliyetlerini de sürdürebildiklerini vurguladı. “İlk başlarda para kazanmak şöyle dursun, şirketin genel giderlerini karşılamak için her ay maaşlarımızdan para veriyorduk ama yılmadık. Bugün mikro ve nano ölçekte malzeme işleme ve spektroskopik analiz teknolojilerinin geliştirilmesi ve ürün haline dönüştürülmesi alanlarında yurt içi ve yurt dışına hizmet vermeye başladık” diyen Prof. Dr. Arif Demir, şirket olarak amaçlarının optik, lazer ve spektroskopi alanlarında Ar-Ge projeleri yürütmek, eğitim vermek ve yeni teknolojik sistemler tasarlamak olduğunu vurgulayarak, akademik çalışmalara da her zaman açık olduklarını, Doç. Dr. Nurşen Saklakoğlu ile devam eden bir projeleri olduğunu, fakat başka projelere de her zaman açık olduklarını belirtti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.