banner278

CBÜ KULA MESLEK YÜKSEKOKULU'NDA AB PROJELERİ TANITILDI

Başbakanlık Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi'nin koordinasyonda yürütülen Avrupa Birliği Hayat Boyu Öğrenme Programları ile ilgili, Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Kula Meslek Yüksekokulu'nda tanıtım toplantısı düzenlendi.

banner292
CBÜ KULA MESLEK YÜKSEKOKULU'NDA AB PROJELERİ TANITILDI

CBÜ KULA MESLEK YÜKSEKOKULU'NDA AB PROJELERİ TANITILDI

Başbakanlık Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi'nin koordinasyonda yürütülen Avrupa Birliği Hayat Boyu Öğrenme Programları ile ilgili, Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Kula Meslek Yüksekokulu'nda tanıtım toplantısı düzenlendi.

Toplantıda, Leonardo da Vinci (LDV) Programının PLM (yeni mezunlar, iş arayanlar, iş hayatındaki kişiler ve işe yeni başlayan kişilerin projesi), IVT (temel mesleki eğitim almakta olan kişilerin projesi), VETPRO (mesleki eğitimden sorumlu kişilerin projesi) projeleri, yenilik transferi ve ortaklık projeleri, hazırlık ziyaretleri ve irtibat seminerleri mesleki ve teknik eğitim projelerinin hazırlanması, uygulanması ve yaygınlaştırılmasıyla ilgili tanıtım ve bilgilendirme yapıldı.

Proje koordinatörü Hakan Aydoğan'ın sunum yaptığı toplantıya öğretim görevlileri, idari personeller ve öğrenciler katıldı. Aydoğan, "Mesleki eğitimle ilişkili olan projelerin hazırlanması, sağlanan hibeyi kullanarak belirli süre için AB'ye üye bir ülkedeki kurum/kuruluşa gönderilmesi veya burada proje hazırlayıp, Avrupa'daki proje ortaklarını ev sahibi kuruluş olarak ağırlayarak; karşılıklı bilgi, beceri ve tecrübelerin el değişmesi esasına dayanır. Burada esas nokta, temel mesleki eğitim ve sürekli mesleki eğitimin Avrupa boyutunun güçlendirilmesi, özellikle iş bağlantılı eğitimle deneyim kazanmaya teşvik edilmesi, dil becerilerinin ve ülkelerarası bağlantıların, eğitmenler ve insan kaynakları yöneticileri için başarılı olan uygulamaların değişimlerinin geliştirilmesidir. Bu tür bir faaliyet alanı, mesleki eğitim alanındaki tüm sosyal ortakların biraraya gelmesini sağlayarak, hem ülkelerarası işbirliğinin hem de iş dünyası ile eğitim kurumları arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi için yararlıdır. Bu programa başvurular kurumsal düzeyde yapılmaktadır. 2012 yılında son başvuru tarihi 3 Şubat olarak tespit edilmiştir. Leonardo da Vinci projelerine bireysel başvurular kabul edilmemektedir. Mesleki eğitime yönelik olmak kaydıyla tüzel kişiliğe haiz her kurum, Leonardo da Vinci projesi hazırlayabilir. Kamu kurumları, meslek liseleri, ticari kuruluşlar dernekler, vakıflar vb. hareketlilik projelerinde yer alabilmektedirler. Hareketlilik projelerine başvurmak için internet sitesinden indirilecek Türkçe 2012 yılı başvuru formu kullanılmalıdır. Bu başvuru formu internet üzerinden doldurulup gönderilmeli, ayrıca başvuru formunun çıktısı alınarak, kurum yetkilisi tarafından imzalanmış olarak Ulusal Ajans'a iletilmelidir. Teknik destek üniversitemiz tarafından sağlanmaktadır. Başvuru formunun içinde bulunan kontrol listesi dikkatli bir şekilde incelenmeli ve bu listeye uygun şekilde başvuru gönderilmelidir. Bu listedeki maddelerden birinin eksik olması, projenin değerlendirmeye alınmamasına yol açmaktadır. Başvuru öncesinde duyuru metni ve başvuru rehberinin ilgili bölümleri dikkatlice okunmalıdır." dedi.

Hakan Aydoğan, seminerlerin diğer okullarda da devam edeceğini belirterek, katılımcılara projelerin hazırlanıp sunulduğu Başbakanlığa bağlı Ulusal Ajans'ın ilgili web sitesi adresini verdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.