banner271

CBÜ KÖMÜR MADEN ŞİRKETİYLE PROTOKOL İMZALADI

Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Soma Meslek Yüksekokulu ile Soma Kömür İşletmeleri AŞ. Eynez İşletme Müdürlüğü arasında, madencilerin mesleki eğitimlerine ilişkin protokol imzalandı.

CBÜ KÖMÜR MADEN ŞİRKETİYLE PROTOKOL İMZALADI

CBÜ KÖMÜR MADEN ŞİRKETİYLE PROTOKOL İMZALADI

Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Soma Meslek Yüksekokulu ile Soma Kömür İşletmeleri AŞ. Eynez İşletme Müdürlüğü arasında, madencilerin mesleki eğitimlerine ilişkin protokol imzalandı.

Türkiye de ilk kez bir işletme ile bir Meslek Yüksekokulu arasında imzalanan protokol ile Üniversite-sanayi işbirliğinin somut adımları atılmış oldu. Protokolü CBÜ Soma Meslek Yüksekokulu adına Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erdoğan Özkaya ile Soma Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ayla Tekin, Soma Kömür İşletmeleri AŞ. Eynez Kömür İşletmesi adına Eynez İşletme Müdürü Süleyman Sarı, İş Sağlığı ve İş Güvenliği Müdürü Akın Çelik imzaladı. İmza töreninda ayrıca Soma Kömür İşletmeleri AŞ. Geventepe İşletme Müdürü Haluk Evinç, İş Güvenliği Eğitim Uzmanı Mesut Çiftçi, CBÜ Kırkağaç Meslek Yüksekokulu Müdürü N. Sinan Köksal, Soma Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcıları Öğr. Gör. Fırat Tekin ile Erkan Hafızoğlu bulundular.
Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erdoğan Özkaya imza töreninde yapmış olduğu konuşmasında, "Ülkelerin gelişmesinde ve kalkınmasında sanayileşmenin temel unsuru olan bilgi, beceri ve iş alışkanlıklarına sahip kalifiye insan gücünün yetiştirilmesi gerekmektedir. Mesleki eğitimin asıl amacı ekonomiye, konusunda yeterli bilgi birikimine sahip, ne yaptığını ve yapacağını bilen, mesleki risklere karşı pratik ve güvenilir çözümler üretebilen, kendini işinde en iyi şekilde ifade edebilen vasıflı eleman yetiştirmektir. Günümüzde, hızlı teknolojik değişme ve dünya düzenindeki yapılaşma değişiminde mesleki teknik eğitimin öneminin çok büyük olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçektir. İşletmelerde bu anlayış ile personele bağlı risk faktörlerini önlemek amaçlı, verilen mesleki eğitim veya hatırlatma eğitimleri çalışanların verimliliğinin artmasında ve insan kaynaklı hataların azalması ile iş kazalarının önlenmesi açısından da son derece önemlidir. Bizler de Celal Bayar Üniversitesi olarak bu konuda Sürekli Eğitim Merkezi kurulması çalışmalarımıza hızla devam etmekteyiz. Bu çalışmaların devam ettiği dönemde Soma Meslek Yüksekokulu ile Eynez Kömür İşletmeleri arasında imzalamış olduğumuz bu Mesleki Eğitim Protokolü Sürekli Eğitim Merkezi çalışmaları için adımların önemli ayaklarından biri olmuştur." dedi.
Soma Kömür İşletmeleri AŞ. Eynez İşletme Müdürü Süleyman Sarı ise, "Madencilik konusunda gelişmiş ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de sektörünün talep ve ihtiyaçlarına uygun işgücünün yetiştirilmesi önem arz etmektedir. Madencilik, doğası gereği sürekli değişim gösteren dinamik bir işyeri olarak sınıflandırılabilir. Ayrıca içerdiği riskler nedeni ile farklı olan, bilgi, deneyim, uzmanlık ve sürekli denetimi gerektiren en riskli iş koludur. Madencilikteki bu dinamik ortam, sürekli olarak işçilerin çevresindeki değişikliklere uyum sağlamasını gerektirmektedir. Madencilik sektöründeki bu değişimler, bu sektörde çalışan personele sürekli eğitim verilmesinin gerekliliğini arttırmaktadır. Bu eğitimler, çalışanların yer altındaki ağır şartlara uyum sağlamasında, şirket kültürüne adapte olabilmesinde kullanılan etkin verimlilik arttırıcı yöntemlerdir. Celal Bayar Üniversitesi Soma Meslek Yüksekokulu ile imzalamış olduğumuz bu protokol ile yeni işe giren işçilerimizin yeraltının zorlu koşullarına uyum sağlamalarını, tüm işçilerimizin kendilerine güvenlerini sağlamaları ve bu sayede iş verimliliğinin artması ve bunu hissetmesini amaçlamaktayız." diye konuştu.
İmzalanan bu protokol ile 2011 Aralık ayı sonuna kadar yaklaşık 4 bin işçinin mesleki teorik eğitimleri CBÜ Soma Meslek Yüksekokulu öğretim elemanları tarafından, pratik eğitimleri Soma Kömür İşletmeleri AŞ. teknik personeli tarafından verilecek.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.