CBÜ KADIN ÇALIŞMALARI MERKEZİ İLK TOPLANTISINI YAPTI

Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi ilk toplantısı Rektörlük'te gerçekleştirildi.

CBÜ KADIN ÇALIŞMALARI MERKEZİ İLK TOPLANTISINI YAPTI

CBÜ KADIN ÇALIŞMALARI MERKEZİ İLK TOPLANTISINI YAPTI

Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi ilk toplantısı Rektörlük'te gerçekleştirildi.

Toplantının açış konuşmasını yapan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süheyla Sürücüoğlu, “Rektörümüzün arzusu ve desteği ile üniversitemizde kurulmuş olan araştırma ve uygulama merkezlerinin etkin duruma geçmesi için çalışmalar başlatılmıştır. Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi, geçtiğimiz yıl kurulmuş olan bir merkezdir. Merkezin yönetmeliği 21 Temmuz 2010 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanmıştır. Merkezin amacı, yurt içinde ve dışında kadın sorunları ile ilgili her alanda araştırma yapmak, kadın değerlerinin ve durumunun geliştirilmesi ile ilgili tüm ulusal ve uluslararası örgüt ve birimlerle işbirliği sağlamaktır. Ayrıca Manisa’da konu ile ilgili eğitim toplantıları ve kurslar düzenlemek, diğer kuruluşlarla ortak projeler yürütmek ve danışmanlık hizmeti vermek de merkezin diğer amaçları arasındadır. Bu toplantı, Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin ilk toplantısıdır. Çalışmalarımız için hareket noktası oluşturmak ve hedeflerimizi belirlemek için bir çalışma komisyonu kurulmuştur. Çalışma Komisyonu üyeleri üniversitemizin çeşitli birimlerinde çalışan kadın akademisyenler arasından seçilmiştir. Üyeler, yoğun akademik çalışmalarına rağmen özveri ile görev almayı kabul etmişlerdir. Bu nedenle hocalarımıza çok teşekkür ederim. İlk toplantıda amacımız, her üyemizin kadın sorunlarına ilişkin görüşlerini, bu konudaki yapılacak çalışmaların öncelikleri konusunda düşüncelerini almaktır. Üyelerimizin her birinin farklı akademik birimleri temsil ediyor olması ve kendi disiplinlerinde kadın araştırmaları yapmış olması çalışmalarımıza çok yönlülük ve zenginlik kazandıracaktır. Başarılı bir toplantı diliyorum” dedi.
Sürücüoğlu’nun ardından görüşlerini bildiren üyelerden Doç. Dr. Hatice Erdemir, “Tarih Bölümü Eski Çağ Tarihi Anabilim Dalı Başkanıyım. Şimdiye kadar kadınların yönetimdeki yeri ve hukuki durumunun tarihsel gelişimi konusunda çalışmalarım oldu. Kadınların erkeklerden daha farklı hastalıkları, sorunları ve ihtiyaçları var. Bu merkez aracılığıyla ve sizlerle birlikte kadın sorunları üzerine çalışmalar yapmaktan mutluluk duyacağım” dedi. Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mine Yılmazer, “Alanım Uluslararası İktisat ve İktisadi Kalkınma. Sürdürebilir kalkınma, kadın ve kalkınma konusundaki çalışmalarla bu merkeze faydalı olabileceğimi düşünüyorum. Kadının eğitimle ilgili çok ciddi sorunları var. Yüzde 20’si okur yazar değil. Okula gitmeyen, gidemeyen kızlarımızla ilgili ve kadının ekonomik özgürlüğü ile ilgili çalışmalar yapmalıyız diye düşünüyorum” dedi. Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Meltem Onay, “2000 yılından beri bu alanda çalışmalar yapıyorum. Gecekondularda, cezaevlerinde, kadının siyasetteki yeri ve kadın girişimciliği konusunda çalışmalarım oldu. Kurumuma ve Manisa’da yaşayan kadınlara karşı borcum olduğunu düşünüyorum. Sizlerle birlikte birçok faydalı çalışma gerçekleştireceğimize gönülden inanıyorum” diye konuştu.
Kadın Çalışmaları Komisyon Başkanı Prof. Dr. Gönül Dinç, “Halk sağlığı uzmanıyım. Kadın sağlığı konusunda birçok çalışma yaptım. 1999, 2005 ve 2009 yıllarında Manisa Nüfus ve Sağlık Araştırmasını gerçekleştirdim. Bu çalışmayla kadın ve çocuk sağlığı konusunda veriler elde etme olanağım oldu. Kadının sosyo ekonomik statüsü ve anne ölümleri ile ilgili çalışmalar yaptım. Bu merkez kanalıyla bu çalışmaları geliştirebileceğimizi düşünüyorum” dedi.
Rektör Danışmanı Doç. Dr. Nurşen Saklakoğlu, “Makine Mühendisliği Bölümü öğretim üyesiyim. Daha önce gerçekleştirdiğimiz Üniversite- Sanayi İşbirliği Toplantısında, kadın istihdamı ile ilgili neler yapabiliriz diye düşünerek bir komisyon oluşturduk. Ticaret Odası Kadın Girişimciler Grubu ile toplantımız oldu. Kadınlara ekonomik özgürlük kazandıracak kurslar düzenleyebiliriz. Bunları Avrupa Birliği projeleri haline dönüştürebiliriz diye düşünüyorum” diye konuştu. Sağlık Yüksekokulu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Dilek Özmen, “Alanım Halk Sağlığı Hemşireliği. Kadın sağlığı, aile planlaması, doğum ve doğum öncesi kadın sağlığı konusunda çalışmalar yaptım. Bu merkezde sizlerle birlikte çalışmaktan çok mutlu olacağım” dedi. Yrd. Doç. Dr. Selhan Özbey, “Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Spor Yöneticiliği Bölümü öğretim üyesiyim. Bu kadar başarılı hanımla bir arada olmaktan ve birlikte çalışmaktan büyük onur duyacağım. Bugüne kadar kız çocuklarının özgüven ve beden algısı sorunları üzerine çalışmalarım oldu. Sporcu kadınlar ve spor bilimi üzerine çalışan kadınlar konusunda eksik olduğumuzu düşünüyorum. Bu merkez vasıtasıyla bu konularda çalışmalar yapmak istiyorum” diye konuştu.
Toplantının sonunda eğitim, sağlık, istihdam ve sosyal kültürel sorunlar konusunda çalışma grupları oluşturulmasına, bu konularda model oluşturup sektörler arası işbirliği sağlanmasına, bir çalıştay yaparak üniversitedeki diğer öğretim üyelerinden de görüş alınmasına karar verildi.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süheyla Sürücüoğlu başta olmak üzere toplantıya Kadın Sorunları Çalışma Komisyonu Başkanı Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gönül Dinç ve komisyon üyeleri Rektör Danışmanı Doç. Dr. Nurşen Saklakoğlu, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Meltem Onay ve Doç. Dr. Mine Yılmazer, Sağlık Yüksekokulu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Dilek Özmen, Fen - Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hatice Erdemir ve Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Selhan Özbey katıldı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.