CBÜ imamlara anlattı, imamlar halka anlatacak

CBÜ, imamlara yönelik aile içi şiddet konulu semire düzenledi. Seminere İl Müftülüğüne bağlı köylerden gelen 250 vaiz katıldı.

CBÜ imamlara anlattı, imamlar halka anlatacak

CBÜ imamlara anlattı, imamlar halka anlatacak

CBÜ, imamlara yönelik aile içi şiddet konulu semire düzenledi. Seminere İl Müftülüğüne bağlı köylerden gelen 250 vaiz katıldı.   Celal Bayar Üniversitesi Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi  (CBÜKAM ) yeni dönem çalışmalarına aktif bir şekilde başladı. 
Celal Bayar Üniversitesi Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü dolayısıyla 15 Kasım Salı günü İl Müftülük binasında Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Artuner Deveci’nin “Aile İçi Şiddet” isimli eğitim seminerini düzenledi. Seminere İl Müftülüğüne bağlı köylerden gelen 250 Vaiz katıldı. Vaizler böyle eğitimlerin devam etmesini istediklerini belirttiler. Seminerde önemli bilgiler veren Doç. Dr. Artuner Deveci, kadına şiddetle ilgili yapılan bir araştırmaya dikkat çekerek, “Bu araştırmanın verilerine göre fiziksel şiddete maruz kalan kadın oranı %39, cinsel şiddet %15 ve duygusal şiddet/istismar %44 olarak saptanmıştır. Kadın olmak, akut zorlu yaşantılarla mücadeleyi ve kronik sosyal zorlukları birlikte getirir. Hormonal etmenler, çocukluğundan itibaren şiddete maruz kalma, girişken olma yönünden baskılanma, boyun eğen, pasif ve bağımlı olmayı öğrenme, kadının toplumsal rolleri (ev işleri, çocuk bakımı, eşe karşı sorumluluklar), düşük eğitim ve gelir olanakları, işsizlik, düşük sosyoekonomik düzey, ayrımcılığa maruz kalma gibi riskler ruhsal bozuklukların kadınlarda daha sık görülme nedenleri arasındadır.
Kendini aile olarak tanımlamış bir grup içerisinde, zorlamak, aşağılamak, cezalandırmak, güç göstermek, öfke-gerginlik boşaltmak amacıyla eşlerden birine yöneltilen her türlü şiddet davranışıdır. Aile içi şiddet yinelenen bir süreçtir ve ilişki devam ettikçe tırmanış gösterir. Genellikle kadınlar ve çocuklar aile içinde aşırı öfkenin, saldırganlığın hedefi olurlar.
Türkiye’de Kadına Yönelik Şiddet Araştırması” kadınların yaşadığı aile içi şiddet yaygınlığı, şiddet biçimleri, neden ve sonuçları ile risk etmenlerinin anlaşılması amacıyla ülke çapında yürütülmüş en kapsamlı araştırmadır. Bu araştırmanın verilerine göre fiziksel şiddete maruz kalan kadın oranı %39, cinsel şiddet %15 ve duygusal şiddet/istismar %44 olarak saptanmıştır.
Aile içi şiddete maruz kalan kadınlar psikiyatrik bozukluklar geliştirme açısından risk altındadır.
Aile içi şiddete uğrayan kadınların ilk şok ve inkar dönemini atlattıktan sonra, şiddete şiddet ile karşılık verme ve daha sonra da depresyon ve kendini suçlama tutumu takındıkları gözlenmektedir.
Şiddete maruz kalan kadınlarda; travma sonrası stres bozukluğu, depresyon, intihar girişimleri, alkol ve ilaç kötüye kullanımı ve çocuklarına yönelik saldırgan davranışlar sık görülen durumlardır” dedi. ÖFKE GÜÇSÜZLÜK BELİRTİSİ            
Öfkelendiğinde ani tepki veren insanların güçsüz olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Artuner Deveci, “Bazı insanlar arasında yanlış bir inanış vardır. Öfkelendiğinde şiddetli tepki veren insanların güçlü kişiler oldukları düşünülür. Oysa güçlü insan nerede nasıl tepki vermesi gerektiğini bilen insandır. Bir eyleme kalkışmadan önce yapacağı hareketin sonuçlarını önceden kestirebilen kişi güçlü insandır. Öfkelendiğinde ani tepki veren ise güçsüzdür” dedi.
Eğitim Semineri vaizlerin soru ve cevaplara katılımıyla etkili ve başarılı bir şekilde geçti.
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.