CBÜ "HALKA ARZ VE BORSADA İŞLEM" KONULU KONFERANS DÜZENLEDİ

Celal Bayar Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası işbirliğiyle düzenlenen "Halka Arz ve Borsada İşlem Görme" konulu konferansa ilgi yoğundu. Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Mustafa Tepeci, Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Emre Karaa, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Tezcan Ödemiş, öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrencinin katıldığı konferans, Prof. Dr. Ümit Doğay Arınç Kültür Merkezi'nde yapıldı.

CBÜ


CBÜ "HALKA ARZ VE BORSADA İŞLEM" KONULU KONFERANS DÜZENLEDİ

Celal Bayar Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası işbirliğiyle düzenlenen “Halka Arz ve Borsada İşlem Görme” konulu konferansa ilgi yoğundu. Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Mustafa Tepeci, Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Emre Karaa, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Tezcan Ödemiş, öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrencinin katıldığı konferans, Prof. Dr. Ümit Doğay Arınç Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Konferansın açılış konuşmasını Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Emre Karaa yaptı. Konuşmasında şirketlerin en büyük problemlerinin finansmana erişim olduğunun altını çizen Karaa şunları dile getirdi: “Dünyada ve ülkemizde şirketlerin yüzde 97’si KOBİ statüsündeki şirketlerdir. Yapılan araştırmalara göre de en önemli sorun finansmana erişim konusudur. Sermaye piyasaları, daha çok orta ölçekli işletmelere uygundur. Özellikle Anglo Sakson Dünya ve Common Wealth ülkelerinde finansal sistem, Avrupa ülkeleri, Türkiye ve Japonya’da ise bankacılık baskındır. Türk finans sektörü en ileri düzey bilgi, yöntem, teknoloji, hukuk ve en önemlisi insan kaynaklarını bünyesinde barındırmaktadır. Bu sektör içindeki sermaye piyasalarının yer aldığı en önemli kurumlardan biri de şüphesiz İMKB’dir. Bu anlamda İMKB’nin diğer borsalardan bir eksikliği bulunmamaktadır. Ancak piyasalarımız henüz arzu edilen düzeyde bir derinlik ve genişliğe sahip değildir. İMBK Başkanı İbrahim Turhan’ın açıklamalarından şahsi çıkarımım 5 sene içinde piyasamızın 4 kat büyüyeceğidir. İşte bu yolda ilk adım halka arzdır, borsaya giriştir ve bu halka arz potansiyeli de daha çok orta ölçekli işletmeler tarafından olacaktır.”

 

İMKB Kotasyon Müdürü Sertaç F. Karaağaoğlu, ülkemizde genellikle aile şirketleri bulunduğunu, bu şirketlerin çok uzun ömürlü olamadıklarını, ikinci kuşakların devam ettirebildiği şirketlerin sadece %50 olduğunu, üçüncü kuşaklarda ise bu ihtimalin %10’a düştüğünü söyledi. Şirketlerin ömürlerinin uzamasının ekonomik faydalarına değinen Karaağaoğlu, kapanan şirketlerin milli sermaye birikimine ve entelektüel sermayeye zarar verdiğini, bu zararlardan kurtulmanın sermaye piyasalarında halka arz ile mümkün olabileceğini, halka arzın şirketleri kurumsallaştırdığını, ulusal ve ikinci ulusal piyasalar için hangi yöntemlerle piyasada halka arzın gerçekleştirildiğini anlattı. Borsamıza duyulan güvenin bir göstergesi olarak, şu anda var olan yatırımcı sayısını 130.000 olarak verdi ve yatırımcıların üçte ikisinin yabancı olduğunu vurguladı. Soru-cevap bölümünde ise, yatırımcılarla ilgili olarak gelen soruya, Türkiye’de yatırım kültürünün zayıf olduğunu, “Borsa’da oynamak” diye bir tabir bulunduğundan örnek vererek açıkladı ve bunu aşmanın yolunun eğitimle mümkün olabildiğini söyledi.
İMKB Gelişen İşletmeler Piyasası Müdürü Korhan Eryılmaz ise, gelişen işletmeler piyasasında ulusal ve ikinci ulusal piyasaya göre çok daha esnek kurallar bulunduğunu ve herhangi bir limit olmadığını belirtti. Eryılmaz, her şirketin kolaylıkla piyasaya gelebileceğini söyleyerek, bu piyasaya kote olmuş şirketlerden başarı örnekleri verdi. Korhan Eryılmaz, bu piyasada yatırımcıların ve şirketlerin az olması sebebiyle, volatilitenin yüksek olduğunu ancak yatırımcıların bunun bilincinde olduklarını, şikayetlerin diğer piyasalara göre daha az olduğunu sözlerine ekledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.