CBÜ GIDA GÜVENLİĞİ LABORATUVARLARI AÇILDI

Celal Bayar Üniversitesi Gıda Güvenliği Laboratuvarları 12 Şubat'ta gerçekleştirilen açılış töreniyle hizmete girdi.

CBÜ GIDA GÜVENLİĞİ LABORATUVARLARI AÇILDI

CBÜ GIDA GÜVENLİĞİ LABORATUVARLARI AÇILDI

Celal Bayar Üniversitesi Gıda Güvenliği Laboratuvarları 12 Şubat’ta gerçekleştirilen açılış töreniyle hizmete girdi.

Celal Bayar Üniversitesi Rektörlüğü ve Zafer Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen “Celal Bayar Üniversitesi Gıda Güvenliği Laboratuvarının Geliştirilmesi Projesi” kapsamında kurulan laboratuvarların açılış törenine Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz, Belediye Başkan Vekili Hasan Eryılmaz,  Cumhuriyet Başsavcısı Enis Yavuz Yıldırım, Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ali Çelik, Prof. Dr. Süheyla Sürücüoğlu ve Prof. Dr. Erdoğan Özkaya, Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Yılmaz Özmen, Fakülte Dekanları, Organize Sanayi Bölgesi temsilcileri ve öğretim üyeleri katıldı.
Açılış töreninde proje sunumunu gerçekleştiren Proje Koordinatörü ve Saruhanlı Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Halil Tosun laboratuvarların kuruluş amacının, bölgede tarıma dayalı sanayinin rekabet günü artırmak ve üniversite ile gıda işletmeleri arasında alternatif işbirliği kanallarının yaratılmasına katkıda bulunmak olduğunu belirterek, “Gıda Güvenliği Laboratuvarının geliştirilmesi için Mühendislik Fakültemizde üç ayrı alan tahsis edilmiş, “Gıda Güvenliği Toksin ve Ağır Metal Laboratuvarı”, “Gıda Güvenliği Mikrobiyoloji Laboratuvarı” ve “Gıda Güvenliği Moleküler Biyoloji Laboratuvarı” oluşturulmuştur. Gıda Güvenliği Laboratuvarının ulusal ve uluslararası düzeyde geçerliliğe sahip akreditasyona uygun hale getirilmesiyle birlikte, üniversite-sanayi arasındaki işbirliği ağlarının oluşturulması ve geliştirilmesi; üniversite, ar-ge ve inovasyon odaklı faaliyetlerin desteklenmesi sağlanacaktır. Laboratuvarlarda bulunan hızlı ve son teknolojik cihazlar sayesinde bazı gıda güvenliği analizlerinin güvenilir ve etkin olarak yapılması sağlanarak, lisans ve lisansüstü eğitime katkıda bulunulacaktır. Aynı zamanda bu laboratuvarlarda, bölgedeki gıda işletmelerinde çalışan teknik personelin eğitimi amacıyla kurslar düzenlenecektir” diye konuştu ”
Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Yılmaz Özmen, “Zafer Kalkınma Ajansı Manisa’da ne yaptı? Diye sorulduğunda gururla bahsedeceğimiz bir projeyi bugün sonlandırıyor olmaktan büyük gurur duyuyoruz. Bilgi ve teknoloji üreten bir üniversitemize destek veriyor olmaktan çok mutluyuz. Açılan bu laboratuvarlarımızda bundan sonra çok güzel hizmetler verilecektir. Projeyi gerçekleştiren ve katkıda bulunan herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli ise yaptığı konuşmada, “Gıda ve tarım sektörü Manisa için oldukça önemli ve öncelikli sektörlerden birisidir. Üniversitenin en önemli görevlerinden bir tanesi, bir taraftan bilimsel çalışmaları yaparken, bir taraftan da bulunduğu çevreye hizmet etmek ve katkıda bulunmaktır. Gıda ve tarım alanında buradaki şirketlere bu katkıyı sağlayabilirsek, bizim için önemli bir aşama olacaktır.   Günümüzde devlet, finansmanı projeler vasıtasıyla yapıyor. Projenin yararlarını açıkça belirtmek ve ayağı yere basan projeler üretmek gerekiyor. Devlet artık üniversiteleri de proje yapmaya ve alınan kaynakları nasıl harcayacağını denetlemeye doğru yönlendiriyor. Bu açıdan öğretim üyelerimizden istirhamım, mutlaka devletten gelen ödeneklerle bir şeyler yapmak değil, kendi başlarına projeler üretmek ve bu sayede çok daha büyük işleri finanse etmektir. Projeyi destekleyen Zafer Kalkınma Ajansı’na ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz, “Üniversitemize her gelişimizde bizlere büyük mutluluklar yaşatıyorsunuz. Bundan dolayı sizlere yürekten teşekkür ediyorum. Bu, çok dinamik ve çok hızlı gelişmekte olan bir üniversitemiz olduğunu gösteriyor. Bizler de bu gelişmeye tanıklık etmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Bugün burada Zafer Kalkınma Ajansı’nın desteklediği bir projenin sonucu olarak, Gıda Güvenliği Laboratuvarlarının açılışını yapmanın mutluluğunu ve heyecanını yaşıyoruz.  Proje Koordinatörümüzü, Kalkınma Ajansı Genel Sekreterimizi ve Rektörümüzü gönülden kutluyorum. Açılan bu laboratuvarların Manisa’mız için hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.
Proje Koordinatörü  Doç. Dr. Halil Tosun ve projede görev alan  Yrd. Doç. Dr. Özlem Çağındı ile Yrd. Doç. Dr. Seval Dağbağlı’ya Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz tarafından teşekkür belgelerinin verilmesi ile devam eden tören, açılış kurdelesinin kesilerek laboratuvarların gezilmesi ve ikramla sona erdi.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.