banner278

CBÜ DENEY HAYVANLARI UYGULAMA ARAŞTIRMA MERKEZİ AÇILDI

Celal Bayar Üniversitesi Deney Hayvanları Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin açılışı 14 Şubat 2013 tarihinde Rektör Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Süheyla Sürücüoğlu ve Prof. Dr. Erdoğan Özkaya, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Yüksel, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Ökmen, Deney Hayvanları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Nuri Özkütük ve öğretim üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

banner292
CBÜ DENEY HAYVANLARI UYGULAMA ARAŞTIRMA MERKEZİ AÇILDI


CBÜ DENEY HAYVANLARI UYGULAMA ARAŞTIRMA MERKEZİ AÇILDI

 

Celal Bayar Üniversitesi Deney Hayvanları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin açılışı 14 Şubat 2013 tarihinde Rektör Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Süheyla Sürücüoğlu ve Prof. Dr. Erdoğan Özkaya, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Yüksel, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Ökmen, Deney Hayvanları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Nuri Özkütük ve öğretim üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

 

Merkezin tanıtımını yapan Deney Hayvanları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Nuri Özkütük, Merkezin ilk kurulum çalışmalarının, 2010 yılında CBÜ Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörlüğünce desteklenen bir kurulum projesi ile başladığını belirterek, “Ancak ilgili mevzuat gereği merkezin çalışabilmesi için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın denetimlerinden geçerek kurulum ve çalışma izni almak gerekiyordu. Merkezimiz denetimler için gerekli hazırlıkları tamamlayarak başvurusunu yaptı ve geçtiğimiz Mayıs ayında kurulum iznini ve ardından yapısal ve donanımsal eksiklikleri giderilerek çalışma iznini aldı. Bunun üzerine merkezimizin Celal Bayar Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı bir “Uygulama ve Araştırma Merkezi” olması için YÖK’e başvuru yapıldı. Başvurumuz YÖK tarafından uygun bulunarak, yönetmeliği 11 Eylül 2012 tarihli Resmi Gazete’de yayınlandı ve “Celal Bayar Üniversitesi Deney Hayvanları Uygulama ve Araştırma Merkezi” olarak resmi statüsüne kavuştu. Merkezimizin web sayfasına yapılan talepler doğrultusunda, etik kurul onayı olan tüm araştırmacılar için hem kurum içine hem kurum dışına deney hayvanı temin etmeyi planlamaktayız. Ayrıca deney hayvanlarını ister bizden, isterse diğer yasal üreticilerden temin etsin, yönetim kurulumuzca uygun görülen ve etik kurul onayı olan tüm araştırmacılar için merkezimizde çalışma olanağı sağlamayı amaçlamaktayız. Şu anda merkezimiz fare, sıçan ve tavşan üretimi yapmaktadır. Kobay üretimini ise talepler doğrultusunda başlatmayı planlamaktayız. Ayrıca talepler ve gereksinimler doğrultusunda merkezimizin olanaklarını iyileştirerek, üretimimizi ve donanımımızı artırmayı hedeflemekteyiz. Deney Hayvanları Uygulama ve Araştırma Merkezi olarak sadece Manisa ve İzmir’de değil, bölgemizde yer alan birçok üniversite ve araştırma merkezine bilimsel çalışmaları için destek vereceğimize inanıyoruz. Merkezimizin kurulmasında verdikleri teşvik ve destekten dolayı Rektörümüz Prof. Dr. Sayın Mehmet Pakdemirli’ye teşekkürü borç bilirim” diye konuştu.

 

Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli ise, “Hayata geçirilen araştırma merkezleriyle bilimsel alt yapımızı hızla geliştirmeye çalışıyoruz. Bugün açılışını yaptığımız Deney Hayvanları Merkezi de bize çalışmalarımızda büyük kolaylık sağlayacak. Öğretim üyelerimiz diğer üniversitelerdeki merkezlere gitmek zorunda kalmayacak ve araştırmalarını burada yürütebilecek. Üniversitemiz değişik kuruluşların bilimsel çalışmalar bazında yaptığı dünya çapındaki üniversite sıralamalarında ilk 1000-2000 arasında gözüküyor. Ancak bizim hedefimiz ilk 500 arasında yer almak. Bu nedenle, akademik çalışmaları ve bilimsel faaliyetleri daha da artırmak istiyoruz. Bilimsel Araştırma Projelerinde çeşitlilik sağlandı. Hızlı destek projesi, altyapı projesi gibi yenilikler getirdik. Bilimsel toplantıların sayısını artırmak için de sempozyum desteği başlatmayı düşünüyoruz. Ayrıca ödül teşvik yönetmeliğimiz gereği, ödül alan arkadaşlarımıza özel, ayrı bir fon olarak da proje desteği veriyoruz. Buradaki amaç, bilimsel çalışma ve yayınları olabildiğince artırmak ve üniversitemizi inovasyonda daha üst sıralara çıkarmak. Merkezimizin hayırlı olmasını diliyor ve güzel çalışmaların çıkmasını arzu ediyoruz” diye konuştu.

 

Tören, açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından, Merkezin gezilmesi ile sona erdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.