CBÜ ASİSTAN HEKİMLERİNDEN SÜRESİZ GREV KARARI

Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde görevli asistan hekimler, "hekimlere yönelik şiddetin artması" ve hastane yönetiminin asistan hekimlerin sorunlarına duyarsız kalması nedeniyle süresiz greve gidiyor.

CBÜ ASİSTAN HEKİMLERİNDEN SÜRESİZ GREV KARARI

CBÜ ASİSTAN HEKİMLERİNDEN SÜRESİZ GREV KARARI

Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde görevli asistan hekimler, "hekimlere yönelik  şiddetin artması" ve  hastane yönetiminin asistan hekimlerin sorunlarına duyarsız kalması nedeniyle süresiz greve gidiyor.

Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde görevli asistan hekimler hastane yönetimine sorunları ve döner sermaye katkı payı(DSKP) ücretlerinin dağılımındaki adaletsizliği anlatan bir dilekçe verdi. Hastaneden olumlu bir yanıt alamayan asistan hekimler süresiz grev kararı aldı.

Asistanların iş bırakma eylemi nedeniyle CBÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'nde grev boyunca Acil Servis, yoğun bakım ve onkoloji servisi hariç hiçbir birimde hizmet verilmeyecek.

Hastane önünde açıklama  yapan asistanlara DEU Asistan Hekimleri ,SES Manisa Şubesi, Manisa Tabib Odası, Sağlık Sen Manisa Şubesi, CBÜ Öğretim Üyeleri, CHP Manisa milletvekli özgür özel sakine öz  destek verdi.CHP Manisa Milletvekili sakine öz  “çalışanların gelir düzeylerinin düşüklüğü” ve “döner sermaye payının azlığı” ile ilgili meclise soru önergesi vermişti.

ŞİDDET GÖREN DOKTOR İSTİFA ETTİ

Hastane önünde yapılan açıklamada asistan hekimler adına konuşan Dahili bilimler asistan temsilcisi Dr. Kuzeymen Balıkçı, Cerrahi bilimler asistan temsilcisi Dr. Ülkün ÜNSAL, Mezuniyet sonrası eğitim komisyonu asistan temsilcisi Dr. Orkun AYDIN, hekimlere yönelik şiddetin ciddi anlamda mağduriyet yarattığını söyledi.

 Dr. Kuzeymen Balıkçı, “bir hasta yakının doktor arkadaşımıza kızarak acil servise arabası ile girmesi şiddetin ne şekillerde karşımıza çıktığını açıkça gösteriyor.olayın yaşandığı gün nöbetçi olan asistan hekim arkadaşımız  bu şiddet olayından ve çalışma şatlarının kötülüğünden dolayı istifa etmiştir” dedi.

TALEPLERİMİZ KARŞILANANA KADAR DİRENECEĞİZ

Döner sermaye ödemelerinde asistan hekimlere adaletli davranılmadığı ve hak ettikleri ücretleri alamadıklarını söyleyen  Balıkçı, hastane yönetiminin kendilerine olumlu cevap verene kadar direneceklerini söyledi.

Asistan Doktor Balıkçı, performans uygulamasının getirdiği sıkıntılara da değindi. Hastanede karşılaştıkları sıkıntıları Performans uygulaması ile asistan eğitimi geri plana atılıyor. Asistanlardan eğitime vakit ayırmaktansa poliklinikte daha fazla hasta bakması isteniyor. performans sisteminde hastaya az zaman ayrılmak zorunda kalınıyor. Sistemin amacı çok hasta hastaya  az zaman kasaya çok para gelsin demektir" sözleriyle anlattı.

Yaşanılabilir bir hastane istiyoruz diyen Balıkçı, süresiz greve giden hekimlerin hastane yönetimine sundukları talepleri ise şöyle açıkladı;

“1-Cbü asistanları giderek artan şiddet olayları karşısında CBÜ Yönetiminin hastanede gerekli güvenlik önlemlerinin alması ve bu konu ile ilgili gerekli yasal düzenlemelerinin yapılması için girişimde bulunmasını,

2- Döner sermaye katkı payı(DSKP) ücretlerindeki adaletsizliğin giderilmesini, tarafımıza yatırılacak olan döner sermaye katkı payı(DSKP)  ücretinin diğer personelde uygulanıldığı gibi herhangi bir sınırlandırma olmaksızın hakkımız olan %200 katsayısı üzerinden hesaplanmasını,

3- Özellikle cerrahi branşlarda yaşanan asistan hekimlerin sayısındaki azlığa dair çözüm bulunması “

TANBUROĞLU, TÜM GÜCÜMÜZLE GREVİN DESTEKÇİSİYİZ

Greve destek veren İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi'nde asistan doktorlarından Anıl Tanburoğlu, grevin takipçisi ve destekçisi olduklarını söylerek tüm Türkiye hekimlerini duyarlığa davet ediyorum dedi.

Hekime uygulanan şiddetin çok kritik noktalara geldiğini vurgulayan Tanburoğlu, ”  tüm Türkiye de bir duyarlılık oluşturulması amacı ile DEU Asistan Hekimleri olarak bizlerde grevdeyiz. CBÜ Asistan Hekim arkadaşlarımızın yapacağı greve tüm desteğimiz ile katılacağız“dedi.

 İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.