banner278

CAMİLERDEN TÜRK BAYRAKLARI İİNDİRİLDİ

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Manisa Milletvekili Erkan Akçay, Manisa'nın Salihli ilçesindeki camilerden Türk bayraklarının indirildiği iddiasını Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın konuyla ilgili Salihli ilçesine müfettiş gönderdiği ifade edildi.

banner292
CAMİLERDEN TÜRK BAYRAKLARI İİNDİRİLDİ

CAMİLERDEN TÜRK BAYRAKLARI İİNDİRİLDİ

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Manisa Milletvekili Erkan Akçay, Manisa'nın Salihli ilçesindeki camilerden Türk bayraklarının indirildiği iddiasını Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın konuyla ilgili Salihli ilçesine müfettiş gönderdiği ifade edildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın cevaplaması için soru önergesi veren Akçay, şöyle dedi: "AB'nin isteği doğrultusunda 17 Şubat 2006'da Diyanet İşleri Başkanlığının talimatı ile 'Allah katında gerçek din İslam'dır' diyen Al-i İmran Suresinin 19. Ayeti Cuma Hutbesinden çıkarılmıştır. Bir camiye yazılan Maide Suresi'nin 'Yahudi ve Hıristiyanları dost edinmeyin' diyen 51. Ayeti müftülükçe kaldırılmış, cami imamı müftü tarafından uyarılmış, ardından Diyanet müftülüklere genelge göndermiştir. Yine AB'nin
isteği doğrultusunda nüfus hanesinden din ibaresi kaldırılmıştır. Son olarak ise Manisa Salihli'de birçok caminin minare ve minberlerinde asılı Türk bayraklarının Salihli Müftüsünün talimatıyla indirildiği' yönündeki haberler kamuoyuna yansımıştır."
"Türk bayrağındaki ay, İslâm'ın; yıldız Türk milletinin sembolüdür" diyen Erkan Akçay, nitekim Diyanet İşleri Başkanlığı'nın da "Camilere Türk bayrağı asılmasında dinimiz açısından hiçbir sakınca olmadığını" ifade ettiğini hatırlattı. Ancak, Salihli merkezdeki yaklaşık 40 caminin imamıyla bir toplantı yapan Salihli Müftüsünün camilerin minberine ve minaresine Türk bayrağı asılamayacağını söyleyerek camilerdeki Türk bayraklarının toplatılması talimatını verdiğini anlatan Erkan Akçay, sözlerini şöyle
sürdürdü: "Toplantıya katılan Gaffar Okkan Camiinin imamı da 'Caminin minaresine ve minberine Türk Bayrağı asılmasından rahatsız olduğunu' söylemiştir. Yine toplantıda söz alan Küçük İmam Camii imamının 'Küçük İmam Camisinin minberindeki Türk Bayrağı Salihli eski kaymakamı tarafından hediye edildi. Kaymakam Beyin hediye ettiği bayrağı ben indirmem, isterseniz siz indirin' demesine üzerine Küçük İmam Camiindeki Türk Bayrağı indirilememiştir."
Salihli'deki Merkez Camiinde cuma hutbesinin değiştirildiğine yönelik şikâyetler geldiğini söyleyen Akçay, şöyle konuştu: "Bilindiği üzere cuma hutbelerinde okunan dualar Diyanet İşleri tarafından belirlenmekte ve imamlar tarafından değiştirilememektedir. Ancak Salihli Merkez Camii imamının cuma hutbelerinde okunan 'İslam ve Müslümanlara yardım et. Vatanımızı ve milletimizi her türlü tehlikelerden koru' şeklindeki duayı "vatanımızı ve vatandaşlarımızı" şeklinde değiştirdiği yönünde şikâyetler vardır.
Salihlili vatandaşlarımızın Merkez Camisi imamına bu değişikliğin gerekçesini sorduğunda; imamın " milletimiz kelimesinden cami cemaati rahatsız oluyor. O nedenle milletimiz yerine " vatandaşlarımız" kelimesini kullanıyorum' şeklinde cevap verdiği söylenmektedir."
CEVAP BEKLEYEN SORULAR
Akçay, soru önergesinde şu sorulara cevap istedi. "Camilerin minare ve minberlerine Türk Bayrağı'nın asılamayacağına dair hukuki bir hüküm var mıdır? Camilerdeki Türk bayraklarından neden rahatsızlık duyulmaktadır? Manisa Salihli'deki camilerin minare ve minberindeki Türk bayraklarının indirilmesi talimatını kim vermiştir? Salihli'deki camilerdeki Türk bayraklarının indirilmesi talimatını veren kişiler hakkında soruşturma açmayı düşünüyor musunuz? Camilerdeki Türk bayrağından rahatsız olan görevliler var
mıdır? Bunlar hakkında bu zamana kadar herhangi bir işlem yapılmış mıdır? Caminin minberine Türk bayrağı asılmasından rahatsız olduğunu söylediği ve bu konuda diğer imamlarla tartıştığı iddia edilen Gaffar Okkan Camii imamı hakkında soruşturma açtırmayı düşünüyor musunuz? Cuma hutbelerinde okunan duayı belirlemeye kim yetkilidir? Cuma hutbesinde okunacak duayı değiştirmeye cami imamlarının yetkisi var mıdır? Cuma hutbesindeki 'milletimizi' kelimesi yerine 'vatandaşlarımız' ibaresini kullanan Salihli Merkez
Cami imamı hakkında soruşturma açmayı düşünüyor musunuz?"


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.