BÜYÜKŞEHİRDEN ÖNCE BÜYÜK VİZYON!

Türk İşi İkna kitabının yazarı İkna psikolojisi eğitimleri veren Manisalı yazar danışman Erdem Karagöz Manisa'nın şifresini okurlarımızla paylaştı.

BÜYÜKŞEHİRDEN ÖNCE BÜYÜK VİZYON!

BÜYÜKŞEHİRDEN ÖNCE BÜYÜK VİZYON!

Türk İşi İkna kitabının yazarı İkna psikolojisi eğitimleri veren Manisalı yazar danışman Erdem Karagöz Manisa’nın şifresini okurlarımızla paylaştı.

Cemil Seval'in ropörtajı

“Şehrin tabelasından önce insanların zihinleri değişmeli.” Diyerek söze başlayan Erdem Karagöz Manisa’yı şöyle anlattı:

“Manisa markasının farkında olmalı. Bir şehrin büyük düşünmesi ve vizyonu olması için bazı kelimeleri hayata geçirmesi gerekiyor. Manisa işbirliği, başarmak, hedef, odaklanma, güven, eleştirmemek, mazeret üretmemek, her gün gelişmek kelimelerini sindirmelidir. Sözlüklerden silinmesi gereken bazı kelimeleri de hafızalardan da silmeliyiz bakarız, olsa, keşke, evet ama bu şehirden bir şey olmaz, bana mı kaldı, başkası yapsın. Bu kelimeleri kullananlardan uzak durun!

Ben yoksam oradaki doğruları da yok sayarım mantığı çöpe atılmalıdır. İçinde olmadan savaş veremezsiniz. Manisa kahve dedikodularındaki enerjisini sahada harcamayı öğrenmelidir. Ortak akıl toplantılarını Hüseyin Tanrıverdi başlattığı için katılmamak yerine içinde olup ikna etmek gerekir.  Manisa az olsun benim olsun dediği sürece kimliğini kaybetmesi kaçınılmazdır. İşbirliği ve güven kelimelerini acilen hayata geçirmek gerekir.

Bu şehrin eksikliği ikna iletişimi konusunda yeterince profesyonel yaklaşımların olmamasıdır. Eleştiri yapanlar yanında çözümü getirecek vizyona sahip olmalı, ön yargılar kırılmalıdır. İş yapmaya kalkan her kurum ve kişinin direnci kıran gizli bir sistem ve bölerek yaşam anlayışı sadece solucanlarda işe yarar. Bu şehrin tüm markalarına fısıltı gazeteleri ile saldırılır. 20 bin kişiye ekmek kapısı olan Vestel’i, Ahmet Nazif Zorlu’yu beğenmeyenler ihracat yaptığı 140 ülkenin 50 tanesinin adını sayamaz.  Manisa spor iki hafta üst üste maç kaybedince Emre Hasgör, ekibi ve Reha Erginer darağacına yollanır. Şehrin enerjisini ve markasını korumak için bazen susmak bile yeterlidir.473 yıllık şenliklerde bile siyasiler yan yana gelemiyorsa bu şehrin ikna alanında çok çalışması gerekiyor demektir. Oysa bugün yüz yıl sonrasına imza atma günüdür ve bir daha asla ne kadar istesek bile içinde bulunduğumuz şu ana geri dönme şansımızdır yoktur. O nedenle Manisa birbirini anlamalı ve birlikte üretmeyi hayata geçirmelidir.

İkna alanında herkesi oyuna dâhil etmek gerekiyor. Akıl, organizasyon gücü 40-50 yıl aynı soyadlarına miras bırakılmamıştır. Bu şehir samimiyet ve profesyonelliği aynı anda yaşamalıdır. Kravatlıların arada kot pantolon, tişört ile sokakta beslenmesi gerekir. Kimsenin fikrini almadan dayatma ile ikna iletişimi kurulamıyor. Herkesin fikrini alın, inanın sizin fikirlerinizden en fazla % 10 uzak olacaktır diğer fikirler. İknada asla tavsiyede bulunmayın herkes dünyadaki en iyi aklın kendinde olduğunu düşünür. Bir ikna iletişimcisi olarak yapmanız gereken çok basit tavsiye yerine çok güçlü sorular sorun. İşte uzmanlık burada başlıyor. Türk İşi İkna kitabımda iknada Türklere sorulacak çok özel sorular hazırladım. Güçlü sorular bilinçaltınızdaki değerler, duygular, beklentiler ve inançları değiştirecektir. İknada başkalarının enerjisinden yararlanmak için uygulanacak teknikler vardır. Bunları eğitimlerde ve kitabımda paylaştım. İkna alanında Manisa için elimi taşın altına koymaya hazırım. Kimliğimde doğum yeri Manisa yazıyor Manisalı ve kendini bu şehirli hisseden herkesle işbirliğine hazırım. Ait olduğunuz yer ve kişiye hizmet etmek insanlara her zaman keyif verir.

Bu şehir bazı isimleri asla hazmedemedi. Ağzı ile kuş tutsa beğenilmeyecek kişiler var. Ön yargıları kırmak için şunları yapabilirsiniz karşınızdaki kişiyi 4 yaşında bir çocuk olarak düşünün, 24 saat ömrü kalmış bu kişiye nasıl davranırdınız? Birini dinlemeden anlamak, anlamadan yargılamak en acımasız infazdır. İknada susmanın gücünden yararlanmalısınız. İyi dinleyiciler başta kendilerine saygısı olan insanlardır. Sizden farklı düşünmek ihanet değil zenginliktir. Sizinle aynı düşünen fotokopi makinesinde üretilmiş söylediklerinizi koşulsuz kabul eden insanlar gelişmenizi engeller.

Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz 251 bin dev öğrenci kampanyası başlattı kampanyanın sindirilmesi bir yıl zaman aldı. Kuşku ve şüphe taşıyan insanlar neden yapalım diye sorar gelişim vizyonu olanlar nasıl yapalım diye sorar. Biri mazeret üretmeye diğeri sonuç üretmeye götürür. O nedenle ikna iletişimi içinde olduğunuz insanlara neden sorusu sormayın. Neden yerine nasıla odaklanın o sizi çözüme götürecektir.

Manisa konfor alanına düşkündür. Her değişimin karşısına bir direnç konulur. Teknik olarak insanların olayları içselleştirmesi için kuluçka dönemine 21 güne ihtiyacı vardır. Temel ilke olarak iknada bilinmesi gereken en önemli faktör güven, tutarlılık, referans ve samimiyettir. İletişim diliniz  ikna yeteneklerinizde en önemli aracınızdır. Unutmayın insanlar bencil yetiştirilir herkes bana faydası ne sorusunun cevabını almak ister. İkna profesyoneli bize faydası ne sorusuna cevap buldurur. Mükemmele yolculuk yapıyorsanız asla yalnız kalmamalısınız. En azından mükemmeli başardığınızda sevincinizi paylaşacak birilerine ihtiyacınız olacaktır.

Manisa kalitesinin farkına varmalı ve İstanbul ritmini yakalamalıdır. Arge teknolojisi gelişmiş sanayi, üzümde Dünya markası, gelişmiş bir üniversite, eğlenceli bir kış turizmi, Süper lig takımı, çok güvenli ve gülen yüzlerle dolu bir kent olmayı hak ediyor. Bunları yapabilmemiz için davranış değişikliği sağlayacak farkındalık uygulamalarına ihtiyacımız var. Kısacası bakış açımızı bir derece değiştirmeliyiz.”İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.