banner278

BÜYÜKŞEHİR YASASI HAZİRANDA ÇIKACAK

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi, Büyükşehir Yasası'nda yapılacak değişiklikle aralarında Manisa'nın da bulunduğu 13 il belediyesinin büyükşehir statüsüne alınmasına ilişkin, ''Haziran ayı içerisinde bunu TBMM'ye sevk edip gece-gündüz çalışarak kanunu çıkarmış olacağız'' dedi.

banner292
BÜYÜKŞEHİR YASASI HAZİRANDA ÇIKACAK

BÜYÜKŞEHİR YASASI HAZİRANDA ÇIKACAK

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi, Büyükşehir Yasası'nda yapılacak değişiklikle aralarında Manisa'nın da bulunduğu 13 il belediyesinin büyükşehir statüsüne alınmasına ilişkin, ''Haziran ayı içerisinde bunu TBMM'ye sevk edip gece-gündüz çalışarak kanunu çıkarmış olacağız'' dedi. 

Tanrıverdi, Şehzadeler Sosyal Güvenlik Merkezi'nin açılışında, sosyal güvenliğin devlet olmanın bir gereği olduğunu söyledi. 
Anayasada, ''Herkes sosyal güvenlik hakkına sahiptir, devlet bu güvenliği sağlayacak gerekli tedbirleri alır'' denildiğini belirten Tanrıverdi, hükümetleri dönemine kadar birçok kişinin sosyal güvenceye sahip olmadığını ifade etti. 
AK Parti Hükümeti'nin bu alandaki eksikliği Sosyal Güvenlik Reformu ile giderdiğini, artık herkesin sosyal güvenceye sahip olduğunu dile getiren Tanrıverdi, ''Ülkemizdeki yabancı vatandaşlardan, anne babasının geliri olmayan yeni doğan yavrularımıza kadar herkes devletin sosyal güvenlik şemsiyesi altına girmiştir'' dedi.
Tanrıverdi, geçen yıl sonu itibarıyla aktif sigortalı sayısının 17 milyon 347 bin 438 olarak tespit edildiğine değinerek, ''Pasif sigortalı ve bağımlılar ile sigorta kapsamı içinde olan kişi sayısı 62 milyon 804 bin 409'dur. Nüfusun 74 milyon 724 bin 269 olduğunu göz önüne alırsak nüfusumuzun yüzde 84'ünün sosyal güvenlik kapsamında olduğunu söyleyebiliriz'' diye konuştu. 
AK Parti ile devletin vatandaşına bakış açısının değiştiğini vurgulayan Tanrıverdi, şöyle konuştu: 
''(İnsanı yücelt ki devlet yücelsin) ilkesiyle hareket ederek sağlık ve sosyal güvenlikte büyük bir atılım gerçekleştirilmiştir. Gündeme ilk geldiğinde muhalefet partilerinin ve bazı kesimlerin karşı çıktığı ancak uygulamaya geçilmesiyle herkesin kabul ettiği hastanelerin birleştirilmesi sağlandı. Böylece vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerini alırken karşılaştıkları ayrımcı uygulama kalkmış oldu. Artık herkes istediği hastaneye gidebilmekte ve tedavi olabilmektedir. 
Ardından SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı, Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında birleştirildi. Çalışanlar, üretenler arasında norm ve standart birliği sağlandı. Sürdürülebilir bir sosyal güvenlik sistemi oluşturuldu. AK Parti ile bütün bunlar ortadan kaldırıldı. Sağlıklı bir sosyal güvenlik yapısı oluşturuldu. Prim tahsilinde büyük bir aşama kaydedildi. Sosyal güvenlik primlerinin ödenmesi için hükümetimiz çeşitli defalar kolaylaştırıcı tedbirler almış, taksitlendirme yapmıştır.'' 
Kamu sağlık harcamalarına 2002 yılında 10 milyar lira ayrılırken, rakamın bugün 45 milyar liraya yükseldiğini dile getiren Tanrıverdi, sağlık hizmeti memnuniyetinin de yüzde 39'dan 73'lere ulaştığına dikkati çekti. 
Tanrıverdi, ''Türkiye artık normalleşme sürecine girmiştir. Geçmişin olumsuz izleri tek tek silinmektedir. Türkiye, sosyal bir hukuk devleti haline gelmiştir'' diye konuştu. 
     
Büyükşehir Yasası 
     
Büyükşehir Yasası'nda yapılacak değişiklikle aralarında Manisa'nın da bulunduğu 13 il belediyesinin büyükşehir statüsüne alınmasına ilişkin çalışmalar hakkında da bilgi veren Tanrıverdi, ''Haziran ayı içerisinde bunu TBMM'ye sevk edip gece-gündüz çalışarak kanunu çıkarmış olacağız. Bunu herkes sabırsızlıkla bekliyor. Manisa'mız büyükşehir olduğunda el birliğiyle, omuz omuza vereceğiz, ilimizi, tarih, turizm, inanç turizmi kenti olarak marka şehir yapacağız'' dedi. 
Açılışa AK Parti Manisa milletvekilleri Muzaffer Yurttaş, Uğur Aydemir ve Selçuk Özdağ ile Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz, Manisa Belediye Başkanvekili Hüseyin Köroğlu da katıldı. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.