BÜYÜKŞEHİR UNVANI AKP'NİN BİR LÜTFU DEĞİL

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Somalı CHP'lilerle bir araya geldi. CHP Soma İlçe Başkanı Murat Bayramoğlu ile birlikte Büyükşehir Yasası'nın olumlu ve olumsuz yanları konusunda parti üyelerine açıklama yapan Özgür Özel, Zorlu Grup tarafından Nikel madenini ayrıştırmak için Çin'den getirilen Otoklav kazanının yaratacağı çevre katliamına ve Gezi Parkı olaylarına değindi.

BÜYÜKŞEHİR UNVANI AKP'NİN BİR LÜTFU DEĞİL


BÜYÜKŞEHİR UNVANI AKP’NİN BİR LÜTFU DEĞİL
 

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Somalı CHP’lilerle bir araya geldi. CHP Soma İlçe Başkanı Murat Bayramoğlu ile birlikte Büyükşehir Yasası’nın olumlu ve olumsuz yanları konusunda parti üyelerine açıklama yapan Özgür Özel, Zorlu Grup tarafından Nikel madenini ayrıştırmak için Çin’den getirilen Otoklav kazanının yaratacağı çevre katliamına ve Gezi Parkı olaylarına değindi.

TALEBİMİZİ 10 YIL BOYUNCA DİKKATE ALMADILAR
Soma İlçe Teşkilatı’nda Somalı parti üyeleriyle buluşan CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Büyükşehir Yasası’nın olumlu ve olumsuz yanlarını paylaştı. Özel, Manisa’nın büyükşehir unvanının 10 yıl gecikmeli olduğunu söyleyerek bunun AKP’nin bir lütfu olarak algılanmaması gerektiğini vurguladı ve sözlerine şu şekilde devam etti: “Manisa Büyükşehir olmayı zaten hak etmişti. AKP iktidara geldiği günden bu yana biz, Büyükşehir olmayı talep ediyorduk, hak ettiğimiz halde yapmadılar ve Manisa’ya 10 yıl kaybettirdiler.”  

YASANIN YARATACAĞI TEPKİDEN KORKUYORLAR
Yeni çıkarılan Büyükşehir Yasası’nın aceleye getirildiğinin altını çizen Özgür Özel, Meclis İç Tüzüğüne göre bir Alt Komisyon kurulmasını talep ettiklerini fakat bunun da dikkate alınmadığını dile getirdi. AKP’nin Büyükşehir yasasının kamuoyunda yaratacağı reaksiyondan korktuklarını söyleyen Özel “ Bu kanun Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülmedi. Büyükşehir Yasası’nın devlete yıllık maliyeti 3 milyar TL’dir. Bu kanun çok hızlı ve üzerine çalışılmadan, muhalefetin itirazları dikkate alınmadan geçirildi.” dedi

“BİZ YASAYA KARŞI DEĞİL, YASANIN VATANDAŞ ÜZERİNDE YARATACAĞI YÜKE KARŞIYIZ”
Özgür Özel, CHP olarak Büyükşehir yasasına neden karşı çıktıkları şu şekilde anlattı: “ Günde 18 saat çalışılarak çıkarılan bir kanun sağlıklı olamaz. Bu kanunla köy muhtarlıkları kapatılacak, oysa köy muhtarları kendi ilinde doğrudan devleti temsil eder. Bu yasayla beldelerin ve köylerin hem tüzel kişilikleri ortadan kalkıyor hem bu tüzel kişiliğe bağlı edinilmiş malı mülkü ortadan kalkıyor. Bir gecede bedelsiz kamulaştırma yaptılar. Hizmet sınırını kademeli olarak genişletmek daha sağlıklı ve kaliteli çalışmalara ortam hazırlar. Fakat bunu bir anda hayata geçirmeye çalışmak bir başka şeyin ifadesidir. Eğer bu yapılacaksa Büyükşehir olan bir şehri pilot belirleyerek uygulayın, başarı durumuna göre tüm Türkiye’de bunu gerçekleştirin.” 

BÜYÜKŞEHİR YASASININ İYİ VE KÖTÜ YANLARI
Özgür Özel çıkarılan yasanın olumlu ve olumsuz yanlarını Somalı CHP’lilere şu sözleriyle anlattı : “Manisa Büyükşehir Belediyesi Manisa belediyesi göre İller Bankasından daha fazla kaynak alma noktasında daha avantajlı hale gelecek. Bunun yanında Dünya bankasından 25 yıla kadar geri ödemesiz, düşük faizli ödeme alabilecek ve ulaştırma, katı atık bertarafı, çevre projeleri, arıtma, şehir içi toplu taşımacılık konusunda büyük imkânlardan yararlanacak. Ama mevcut kanun çıkartırken yaptıkları, itirazlar yükselince 5 yıl sonraya öteledikleri vergiler var. Gün gelecek ve bir sonraki seçim geldiğinde bir önceki kanunda olan, tartışılmayan ücretler 4 katına çıkacak. Köylerde hala basit usulle defter tutulabiliyor ama büyükşehir olduğunda basit usulle defter tutmak mümkün olmayacak. Köydeki esnafın tamamı gerçek usule geçmek zorunda kalacak. Emlak vergileri artacak. Köydeki vatandaşlarımız evinin önündeki bağı, bahçesi için emlak vergisi öder gibi vergi ödemek zorunda kalacak. Bu vergilerin 5 yıl muaf tutulası için biz önerge verdik. Bizim amacımız çiftçiyi, köylüyü rahatlatmak, AKP’nin amacı seçimleri atlatmak.”

GÖRDES’TEKİ NİKEL MADENİ ZEHİR SAÇACAK
Toplantının sonunda Somalıların sorularını yanıtlayan Özgür Özel kendisine yöneltilen Gördes’te bulunan Nikel madeninin yaratacağı hasar sorusuna şu şekilde cevap verdi: “ Gördes’in çevresindeki bütün belde ve köyleri gezdik ve bu maden konusunda halkın tepkisi inanılmaz boyutta, herkes tedirgin. Çünkü bu maden çevreye zehir saçacak. Çin’den getirilen Otoklav adı verilen 783 tonluk dev kazan şu an Manisa il sınırına girdi. Bu kazan günde bin ton sülfürik asit kullanılarak nikeli topraktan ayrıştıracak, posasını toprağa dökecek ve Akhisar, Gördes, Soma ve İzmir için büyük tehdit oluşturacak. Bu maden Manisa’mızın suyunu, toprağını zehirleyecek. Biz iktidara talip bir partiyiz. Devlet maden çıkarır ve maden çıkarılmasına da izin verir. Biz CHP olarak madene karşı çıkıyoruz fakat çevreye olan duyarlılığımızı göstermek istiyoruz ve Manisa’mızın zehirlenmemesi için elimizden ne geliyorsa yapacağız.” 

CHP, GEZİ EYLEMLERİNİN BAŞLATICISI OLARAK GÖSTERİLMEK İSTENİYOR
Gezi eylemi olaylarına da değinen Özgür Özel, Gezi Eylemlerindeki sivil inisiyatife CHP olarak parti kimliğinin yansıtılmadığını fakat bu şekilde gösterilmek istendiğini söyledi. Gezi eylemlerinin başlatıcısının CHP olarak gösterilmeye çalışıldığını söyleyen Özgür Özel, bu konuda dikkatli olunması gerektiğini belirterek hassasiyetlere dikkat edilmesini istedi.  

“AKP ORTAK BÖLELERİN EN BÜYÜĞÜDÜR”
Gezi eylemlerine katılanların özlediğimiz dünyayı tarif ettiklerini söyleyen Özel söylerine şu şekilde devam etti: “CHP olarak biz bu eylemlerin hem dışındayız, hem göbeğindeyiz. Bizler halk olarak halkımızın yanındayız. Bu grupların taleplerinin ortak katlarının buluştuğu yerde biz varız. AKP ise ortak bölenlerin en büyüğüdür. Bizler bu gençleri, yaşlıları, herkesi ayrı ayrı duyuyor, dinliyor ve anlıyoruz. Buradan siyasi bir rant çıkarmanın peşinde değiliz fakat vatandaşımızın da yanındayız. Çünkü hayal ettikleri düzeni kurabilecek tek parti Cumhuriyet Halk Partisi’dir. AKP kitleleri buyurgan ve büyük harflerle konuşan ve üstten bakan bakış açısından dolayı karşısına aldı. Artık vatandaşımızın, yurttaşımızın, seçmenimizin birilerinin büyük harflerle konuşmasına tahammülü yok.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.