BÜYÜKŞEHİR PANELİNDE DEMOKRASİ DERSİ

Manisa Akademik Odalar Birliği "Büyükşehir Belediye Kanunu ve Manisa" konulu bir panel düzenlendi. Panelin yöneticiliğini Celal Bayar Üniversitesi'nden Prof.Dr. Süreyya Sakınç yaptı. AK Partili Muzaffer Yurttaş, CHP'li Özgür Özel ve MHP'li Erkan Akçay'ın konuşmacı olarak katıldığı gecede herkes görüşlerini özgürce dile getirme fırsatı buldu.

BÜYÜKŞEHİR PANELİNDE DEMOKRASİ DERSİ

BÜYÜKŞEHİR PANELİNDE DEMOKRASİ DERSİ  

Manisa Akademik Odalar Birliği “Büyükşehir Belediye Kanunu ve Manisa” konulu bir panel düzenlendi. Panelin yöneticiliğini Celal Bayar Üniversitesi’nden Prof.Dr. Süreyya Sakınç yaptı. AK Partili Muzaffer Yurttaş, CHP’li Özgür Özel ve MHP’li Erkan Akçay’ın konuşmacı olarak katıldığı gecede herkes görüşlerini özgürce dile getirme fırsatı buldu.

Manisa Akademik Odalar Birliği üyeleri dışında her üç partinin yöneticileri yoğun ilgi gösterdi. Panele İl Genel Meclis Başkanı Hayrullah Solmaz, Belediye Başkan vekili Hasan Eryılmaz, AK Parti, CHP ve MHP İl Başkanları, merkez ilçe başkanları, ilçe belediye başkanları, il genel meclis üyeleri, belediye meclis üyeleri, mahalle muhtarları, Manisa Akademik Odalar Birliği’ne bağlı odaların başkan ve yöneticileri katıldılar.

Panelde ilk konuşmayı MAOB Genel Sekreteri Abidin Yatkın yaptı. Yatkın konuşmasında MAOB’un tarihçesi, etkinlikleri ve tüzüğünden alıntılar ile tanıtımını yaptı.

MAOB dönem sözcüsü Ziraat Mühendisleri Odası Manisa Şube Başkanı İbrahim Demran Büyükşehir yasasının kentimize avantaj ve dezavantajlarından bahsederek, özellikle Turgutlu Çal Dağı’ndaki nikel madeni konusunda hassas olduklarını ve önümüzdeki günlerde bu konuda bir dizi etkinlik gerçekleştireceklerini bildirdi.

Panelde ilk konuşmayı yapan panel yöneticisi ve Celal Bayar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Süreyya Sakınç büyükşehir yasasının geçmişinden ve yasa gereği kapanacak belde belediyelerinden bahsederek, büyükşehir yasasının Cumhuriyet dönemi süreci ile ilgili bilgi verdi. Sakınç konuşmasında her üç siyasi partinin tüzüklerinde ki yerel yönetimler ile ilgili maddeleri okuyarak ortak noktaların altını çizdi.

“BÜYÜKŞEHİR YASASI AK PARTİ-BDP ORTAKLIĞININ SONUCU”

Panelistlerden Erkan Akçay Büyükşehir Yasası’nın AK Parti’nin BDP ile yapılan gizli görüşmeler ile hazırlandığını ve bu yasanın özellikle doğu ve güneydoğu illerinde son derece sıkıntılı süreçler yaşatacağından bahsetti. Akçay, başkanlık sisteminin hazırlığını yapan Başbakan’ın gizli toplantılarda hazırlattığı bu yasanın Türkiye’yi eyaletlere böleceğini iddia etti.

“KÖYDEN KENTE GÖÇ OLACAK”

Özgür Özel de bu yasanın hazırlanışında hiçbir demokratik uygulamanın yapılmadığını hatta komisyonların dahi çalıştırılmadığından bahsederek, bu yasayla özellikle kırsal bölgelerde yaşayanların çok ağır mevzuatlar ile karşı karşıya kalacağını bildirdi. Özel, “Tüm dünyada kentten köye göç teşvik edilir iken bu yasayla köyler kente dönüştürülecek” dedi.

“AK PARTİ BELEDİYECİLİĞİ İYİ BİLİR”

Son sözü alan Muzaffer Yurttaş’ta sinevizyon sunumuyla bu yasanın Manisa’ya ve Türkiye’ye getireceği katkılardan bahsetti. Özellikle bütçeden alacağı payın artacağı, köylere daha iyi hizmet götürüleceğini vurgulayan Yurttaş, belediyecilik uygulamalarında AK Parti’nin çok başarılı örnekleri olduğunu hatırlattı.   

Soru cevap bölümünde özellikle partililer ile milletvekilleri arasında küçük sataşmaların yaşanması üzerine panel yöneticisi Sakınç, katılımcılardan soruları yazılı alacağını belirterek konuşmacılara söz vermedi. Buna rağmen yaşanan küçük sataşmaları da milletvekilleri büyük bir olgunlukla cevaplandırdı ve her milletvekili kendi taraftarının saygısızlık yapmasını engelledi.

Büyük bir olgunluk içinde devam eden panelin sonunda panele katılan yönetici ve milletvekillerine plaket takdim edildi. Plaket töreninden sonra her üç milletvekiliyle birlikte AK Parti, CHP ve MHP il başkanları sahneye çıkarak birlik ve dayanışma fotoğrafı verdiler. Panelin sonunda MAOB Genel Sekreteri Abidin Yatkın katılımcılara Manisa’da bir ilki gerçekleştirdiklerini ifade ederek, “Bir salon toplantısında her üç siyasi parti milletvekili, il başkanları ve parti taraftarları bir salonda aykırı düşüncelerini ifade etmişler, birbirlerini eleştirmişler ve büyük bir demokratik olgunluk ile hiçbir saygısızlık yaşanmayacağını göstermişlerdir. Bu toplantıya katılan tüm yönetici ve partilileri kutluyoruz, birbirimizi eleştirirken saygısızlık yapmayacağımızı tüm Türkiye’ye gösterdik” dedi.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.