BURSA'DA MESİR MACUNU GELENEĞİ YAŞATILDI

Merkezi Manisa'da bulunan ve Türkiye'de 2007 yılından bu yana 35 temsilciği ile sürdürülebilir kalkınma ve kırsal turizmin gelişmesi konusunda ulusal ve uluslar arası alanda hizmet veren Kırsal Turizm Derneği, Bursa Keles'te 17-18 Mayıs tarihlerinde KEDOM (Keles Dost Meclisi) tarafından düzenlenen "Sürdürülebilir Kalkınma ve Kırsal Turizm Çalıştayı"na katıldı.

BURSA'DA MESİR MACUNU GELENEĞİ YAŞATILDI


BURSA'DA MESİR MACUNU GELENEĞİ YAŞATILDI

Merkezi Manisa’da bulunan ve Türkiye’de 2007 yılından bu yana 35 temsilciği ile sürdürülebilir kalkınma ve kırsal turizmin gelişmesi konusunda ulusal ve uluslar arası alanda hizmet veren Kırsal Turizm Derneği, Bursa Keles’te 17-18 Mayıs tarihlerinde KEDOM (Keles Dost Meclisi) tarafından düzenlenen “Sürdürülebilir Kalkınma ve Kırsal Turizm Çalıştayı”na katıldı.

KEDOM (Keles Dost Meclisi) ve Keles Belediyesi’nin davetlisi olarak çalıştaya katılan Kırsal Turizm Derneği, uzman ekibi ile Keles ve köylerinde yaptığı incelemeler sonucunda eşsiz doğası, tarihi ve kültürel değerleri, tarım ve hayvancılık alanındaki öne çıkan değerleri ile yörenin sürdürülebilir kalkınma ve kırsal turizmin geliştirilmesi yolunda bir reçete hazırlayarak, Bursa Keles’in yıldızının parlaması yolundaki çalışmalarına rehber oldu, destek verdi.

Kırsal Turizm Derneği Başkanı Nedim Zurnacı, “Derneğimiz, bilindiği üzere kırsal turizmin geliştirilmesi konusunda yerel  çalışmalarının yanısıra, bölgesel, ulusal  alanda yaptığı çalışmalarla girişimcilere destek oluyor. En son Bursa Keles Kocayayla’da gerçekleştirilen çalıştaya katılarak, tarihi, kültürel, doğal güzellikleri ile önemli bir yere sahip olan Keles’in özellikle kırsal alanındaki köylerine ekonomik anlamda artı değer katma yolunda çalışmalarına destek olduk. Çalıştay öncesinde Keles Belediyesi ve KEDOM yetkilileri, dernek temsilcileri ve uzman ekibimiz ile Keles ve Kocayayla, Kendir Yaylası, Sorgun, Gelemiç, Kemaliye ve Kıranışıklar köylerinde yaptığımız incelemeler sonucunda; yörenin belli başlı geçim kaynaklarının çilek, kiraz yetiştiriciliği ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği olduğunu gözlemledik. Bunun yanında eşsiz doğal güzelliklerinin, yöresel mimari ve yaşatılmaya çalışılan kültürel değerlerin (yöresel kıyafetler, el sanatları, sözlü anlatım ve yöresel oyunlar) varlığını tespit ettik. Söz konusu bu değerlerin, tarıma dayalı ekonominin çeşitlendirilmesinde kırsal turizm için çok önemli potansiyellerin başında gelmektedir, bu nedenle kırsal turizm bölgenin sürdürülebilir kalkınmasında lokomotif bir görev üstlenebilir. Halkın farkındalığı, azmi, inancı ile Keles’in kırsal turizmde yükselen bir değer olacağına inanıyoruz. Ve inanıyoruz ki çok yakın bir zamanda turizm acentaları Keles ve köylerine kültür turlarına başlayacaklar, Kocayayla’nın muhteşem havası, konumu sağlık turizminde değerlendirilecek ve hastalar sağlıklarına kavuşacaklar.  Bu çalıştayda bizleri davet eden ve güzel bir misafirperverlik örneği sergileyen Keles Belediye Başkanımıza, KEDOM yetkililerine, muhtarlarımıza ve Keles halkına teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe yaptığı konuşmada, Keles'in yaylalarında ve kırsal turizm potansiyeli olan köylerinde projelere destek vermeye hazır olduklarını belirterek, büyükşehir belediyesinin yeni görevlerinden birinin kırsal kalkınma konusunda çalışmalar yapmak olduğu müjdesini verdi. “Sürdürülebilir Kalkınma ve Kırsal Turizm Çalıştayı”na katılan Bursa Milletvekili İsmet Su, Keles Belediye Başkanı Süleyman Kaynak, BESAŞ Genel Müdürü ve Büyükşehir Belediyesi Dağ ilçeleri Koordinatörü Mustafa Bektaş, MHP İl Başkanı Hasan Toktaş yaptıkları konuşmalarda bölgenin temel varlığı olan bu değerlerin kırsal turizm ile tanıtılmasının bölgeye yeni bir gelir kaynağının yaratılmasını sağlayacağını içeren görüşlerini belirttiler. Keles ilçesindeki 35 köy  muhtarının da katıldığı çalıştay sonunda Kırsal Turizm Derneği, temsili mesir macunu saçımı ile Keles Kocayayla’da Manisa geleneğini de yansıttı. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.