banner278

BUNAMASI OLAN HER 3 HASTADAN 2'Sİ ALZHEİMER HASTASI

CBÜ Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hatice Mavioğlu, Alzheimer hastalığı ile ilgili bilgi verdi.

banner292
BUNAMASI OLAN HER 3 HASTADAN 2'Sİ ALZHEİMER HASTASI

BUNAMASI OLAN HER 3 HASTADAN 2’Sİ ALZHEİMER HASTASI

CBÜ Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hatice Mavioğlu, Alzheimer hastalığı ile ilgili bilgi verdi.

Tüm dünyada ve ülkemizde ortalama yaşam süresi uzadıkça bunama riski ve dolayısı ile bunayan kişi sayısı da arttığını söyleyen Prof. Dr. Hatice Mavioğlu, “2005 yılında yayınlanan bir raporda, tüm dünyada tahmini 24 milyon bunamalı hasta olduğu, her yıl 4–6 milyon yeni hastanın eklendiği, 20 yılda sayının ikiye katlandığı ve bu hesapla 2040 yılında dünyada 80 milyondan fazla hastanın olacağı rapor edilmiştir. Bunama birçok nedenle ortaya çıkabilirse de en sık Alzheimer hastalığına bağlıdır. Bunaması olan her 3 hastadan 2 tanesi Alzheimer hastasıdır. Alzheimer hastalığı sıklıkla 65 yaşından sonra başlar. Yaş arttıkça risk de artar.  Hastalık genellikle unutkanlıkla başlar. Özellikle yakın zamanda konuşulanlar, yapılanlar, öğrenilenler unutulur. Başlangıçta eskiler iyi hatırlanır. Daha sonra becerilerde, muhakeme etmede, mekânları bulma ve tanımada, konuşmada bozukluklar eklenir. Zamanla şüphecilik, hırçınlık, olmayan varlıkları görme, evden kaçma gibi psikiyatrik bulgular da ortaya çıkar. Hastaların günlük yaşam aktiviteleri gittikçe bozulur, idrar ve dışkı kaçırma başlar ve bakıma muhtaç hale gelirler. Son dönemde hastalar yatağa bağlı hale gelirler ve yatmaya bağlı enfeksiyon, kalp, böbrek hastalıkları gibi ikincil problemlerle kaybedilirler.” dedi.

ALZHEİMER HASTALIĞI GELİŞME RİSKİ AZALTILABİLİR
Bugün için kesin olarak Alzheimer hastalığını önleyen bir tedavi ya da yöntemin olmadığını vurgulayan Prof. Dr. Hatice Mavioğlu, “Ancak Alzheimer hastalığı için risk oluşturan veya hastalıktan koruduğu ileri sürülen birçok faktör vardır. Risk faktörleri kontrol edilirse ve koruyucu faktörler yaşama geçirilirse Alzheimer hastalığı gelişme riski azaltılabilir. İleri yaş, genetik özellikler ve menapoz için kullanılan bazı hormon ilaçları bugün için en güçlü (orta düzeyde) risk faktörleri olarak saptanmıştır. Yüksek tansiyon, şeker hastalığı, kan yağlarında yükseklik,  sigara kullanımı, depresyon, erkeklerde beyin travması, sosyal desteğin az olması, haşere ilaçları, bazı romatizmal ilaçlar da düşük düzeyde de olsa risk faktörü olarak tanımlanmıştır. Bu risklerden bazılarına orta yaşlarda maruz kalmak risk oluşturmaktadır. Dolayısı ile orta yaşlardan itibaren olabildiğince bu risklerden uzak durmak ve mümkünse kontrol altına almak akılcı görünmektedir. Akdeniz diyeti, yani sebze, meyve, balık ve zeytinyağından zengin diyetin koruyucu olduğu gösterilmiştir. Bunun dışında yüksek eğitimin, zihinsel yetenekleri arttıran bulmaca-bilmece çözmenin, yap-boz, tavla, dama, satranç gibi oyunların, kitap okumanın, hafif veya orta düzeyde bedensel egzersizin, hafif veya orta düzeyde kırmızı şarap tüketiminin, folik asit ve kolesterol düşürücü ilaçların kullanılmasının da Alzheimer hastalığına karşı koruyucu etkileri olduğu gösterilmiştir.   Ancak hem riskler için hem de koruyucu faktörler için bugüne kadar elde edilen kanıtlar çok güçlü olmadığından bilimsel rehberlerde Alzheimer hastalığından koruyucu öneriler yoktur. Sadece, Alzheimer hastalığı dışında beyin, kalp ve damar hastalıkları ve diğer organ hastalıkları için de risk oluşturan yüksek tansiyon, şeker hastalığı, kan yağlarında yükseklik, sigara içimi gibi risklerin kontrol altına alınması önerilmektedir. Akdeniz diyetinin ve fiziksel egzersizlerin de tansiyon, kolesterol ve yüksek kan şekerini düşürdüğü ve dolayısı ile kalp ve damar hastalıkları riskini azalttığı yönünde veriler vardır. O halde bunları uygulamak Alzheimer hastalığı riskini azaltmanın ötesinde diğer damarsal hastalıkların riskini de azaltacağı ve herhangi bir yan etkileri olmadığı için uygun olacaktır. Zihinsel faaliyetlerin de yararlı etkileri bildirildiğine ve zararlı etkileri olmadığına göre yapılmasında yarar var gibi görünmektedir.” diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.