banner278

BU HABER ŞİDDET GÖREN KADIN VE ÇOCUKLAR İÇİN

Kadınlara yönelik şiddeti önlemek amacıyla herkesi 6284 sayılı 'Ailenin ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun'dan yararlanmaya davet eden Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Av. Nilgün Yılmaz Melik, "Bu kanunla şiddet mağduru kapsamı genişletildi. Evli olmayan kadın, eski nişanlı ve hatta şiddet mağduru çocuklar da kanun kapsamında" dedi.

banner292
BU HABER ŞİDDET GÖREN KADIN VE ÇOCUKLAR İÇİN

BU HABER ŞİDDET GÖREN KADIN VE ÇOCUKLAR İÇİN

Kadınlara yönelik şiddeti önlemek amacıyla herkesi 6284 sayılı ‘Ailenin ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’dan yararlanmaya davet eden Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Av. Nilgün Yılmaz Melik, “Bu kanunla şiddet mağduru kapsamı genişletildi. Evli olmayan kadın, eski nişanlı ve hatta şiddet mağduru çocuklar da kanun kapsamında” dedi.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolaysıyla Manisa Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Av. Nilgün Yılmaz Melik, bir açıklama yaparak tüm kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutladı. Manisa Barosu Başkanı Av. Zeynel Balkız da destek verdi.

Kadınlara yönelik her türlü ayrımcılığın kaldırılması, kadın erkek eşitliğinin sağlanması ve kadına yönelik şiddetin asgariye indirilmesi gibi önemli amaçlara yönelik çalışmalar yaptıklarını belirten Başkan Av. Nilgün Yılmaz Melik, “8 Mart’lar, kadınların her türlü haklarına yönelik taleplerinin ve kadın sorunlarına çözüm önerilerinin bir kez daha dile getirildiği gün olarak kabul edilmektedir. Bu sorunlara dikkat çekmek için Manisa Barosu Kadın Hakları Komisyonu üyeleri olarak bu yıl 8 Mart’ta bir kez daha ‘Laiklik, demokrasi, hukuk devleti, kadının insan hakları “Ortak Paydamız”, Çağdaş uygarlık hedefine ulaşmak “Temel Amacımız”, Atatürk Devrimleri “Yol Haritamız.” Kadına yönelik şiddete ve kadın cinayetlerine son demek için, çocuk gelinler olmasın demek için, siyasette eşit temsil istiyoruz demek için el ele veriyoruz” dedi.

Kadınlara yönelik şiddetin artarak sürmesine engel olabilmek amacı ile tüm vatandaşları çıkarılan 6284 sayılı ‘Ailenin ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’dan yararlanmaya davet eden Başkan Av. Nilgün Yılmaz Melik, bu kanunla şiddet mağduru kapsamının genişletildiğini belirterek, evli olmayan kadını, eski nişanlıyı ve hatta şiddet mağduru çocukları da kapsama aldığını söyledi.

Kanunun sadece fiziksel şiddeti değil, sözlü, ekonomik, cinsel, psikolojik şiddete karşı da koruma sağladığını vurgulayan Av. Nilgün Yılmaz Melik, “Hatta internet ve telefon aracılığıyla büyük korku, çaresizlik durumu yaratılması halinde dahi bu kanunun yararlanabilecek, müracaat halinde delil veya belge aranmaksızın tedbir alınabilecektir. Bu kanunu topumla duyurma ve aydınlatma görevimizin bilinci yanında tüm vatandaşlarımızı kolluk kuvvetlerine ya da resmi mercilere bildirme, tüm resmi kurumları da şiddet vakalarıyla ilgili önlem almaya davet ediyoruz. 6284 sayılı yasanın koruyucu önlem ve tedbirlerinden yararlanmaya her kadının hakkı bulunduğunu ancak bu hakkın kullanılmadığı zaman hiçbir mesafe alınamayacağını biliyoruz. Bu anlamda 6284 sayılı yasanın 14. maddesinde belirtilen uzman personelin 7 gün 24 saat esasına dayalı görev yapacağı Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri’nin, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan bir an önce hayata geçirilmesini istiyoruz” diye konuştu.

Av. Nilgün Yılmaz Melik, şunları söyledi: “En azından kendi ilimizde kadın cinayetlerini önleme ve kadına yönelik her türlü şiddetin ve ayrımcılığın önüne geçme hedefi için çalıştığımız ve bunu başardığımız zaman kocası tarafından sırtından bıçaklanarak katledilen Şefika Etik, diğer iz bırakmış Ayşe Paşalı, Güldünya gibi tüm mağdurların yattıkları yerde huzur bulacağını düşünerek bir nebze olsun teselli olabiliriz. Manisa Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu olarak elimizi taşın altına koymaktan çekinmeyeceğimizi, attığımız her adımda toplumu bilinçlendirerek topluma yol göstereceğimizi Manisa kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz” dedi.

Kısa bir süre önce kurulan Manisa Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu, şiddete uğramış kadınlara hukuki destek sağlamak için kuruldu. 18 üyenin bulunduğu komisyonda 25 avukatta gönüllü olarak hizmet veriyor. Komisyona başvuran mağdur kadınlara 6284 sayılı yasa çerçevesindeki önlemlerin alınması, mağdur kadınların sığınma evlerine yönlendirilmesi konularında hukuki destek veriyor.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.