BU GECE MEVLİD KANDİLİ

3 Şubat Cuma'yı Cumartesi'ye bağlayan gece, Allah'ın bütün âlemlere gönderdiği en son rahmet elçisi Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed'ın hicri takvimle Mevlid kandili idrak edilecek.

BU GECE MEVLİD KANDİLİ

BU GECE MEVLİD KANDİLİ   

3 Şubat Cuma’yı Cumartesi’ye bağlayan gece, Allah’ın bütün âlemlere gönderdiği en son rahmet elçisi Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed’ın hicri takvimle Mevlid kandili idrak edilecek.

Mevlid Kandili dolaysıyla Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Manisa İl Müftüsü Sinan Cihan, AK Parti Manisa İl Başkanı Murat Baybatur, AK Parti Manisa Merkez İlçe Başkanı Berk Mersinli, Memur Sen’e bağlı Diyanet Sen Şube Başkanı Ahmet Özdemir, Ülkü Ocakları İl Başkanı Onur Pabuçcuoğlu yayınladıkları mesajlarında vatandaşların Mevlid Kandilini kutladılar.

Peygamberimiz Hz. Muhammed’in doğum günü münasebetiyle kutlanan Mevlid Kandili olması nedeniyle, Belediye Başkanı Cengiz Ergün, bir mesaj yayınladı. Başkan Ergün, “Mevlid Kandili, insanı insan yapan bütün güzelliklerin odaklandığı bir şahsiyet olan peygamberimiz Hz. Muhammed’in doğumunun kutlandığı, bireysel ve toplumsal hayatı aydınlatan insanlık ve merhametini, insaf ve adaletini, sabır ve metanetini, kerem ve cömertliğini, insanlığa sunduğu değerleri anlayıp hayatı onun ahlakıyla güzelleştirecek bir tazelenme mevsimidir” dedi. İslam dininin bir ahlak dini olarak insanlığı kurtuluşa ve hidayete davet ettiğine vurgu yapan Başkan Ergün, “İslam dini ile âlemlere rahmet olarak gönderilen Sevgili Peygamberimizin örnek hayatı ve davranışlarından dürüstlüğü, emaneti korumayı, insan haklarına uymayı, zayıf ve muhtaçlara yardım etmeyi, yetim ve kimsesiz çocuklara kol kanat germeyi, yararlı insan olmayı hayatımız boyunca kendimize prensip edinmeliyiz. Maddi ve manevi sayısız güzelliklerin yaşandığı bu anlamlı gecenin barış, huzur ve hoşgörü ortamının gelişmesine vesile olmasını diliyorum. Bu duygu ve düşüncelerle başta Manisalı hemşerilerim olmak üzere, tüm milletimizin ve Türk-İslam âleminin Mevlid Kandili'ni en içten dileklerimle tebrik eder, ülkemize ve tüm insanlığa sağlık ve esenlikler getirmesini temenni ederim” dedi.

Öncelikle kandilin bütün insanlığın yüreğinde muhtaç olduğu kardeşliğe dönüşmesini Yüce Allah’tan niyaz eden İl Müftüsü Sinan Cihan, “ ülkemize, milletimize ve bütün insanlığa huzur ve bereket getirmesini temenni ediyorum. Sevgili Peygamberimizi anlatan en güzel kavram şüphesiz rahmettir. Nitekim Kur’an-ı Kerim’de Resul-i Ekrem’e hitaben: “Biz seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik.” (Enbiyâ 21/107) buyrulmuştur. Sevgili Peygamberimiz de kendisinin rahmet Peygamberi olduğunu ve bu rahmeti yeryüzünde egemen kılmak için her türlü sıkıntı ve meşakkate katlanmaya razı olduğunu ifade etmiştir.

Cihan, “Bugün Hz. Peygamber’in, merhamet etmeye ve müsamaha göstermeye yönelik insanlığa sunduğu zengin mirastan yararlanmak ve sosyal yapımızda aksayan unsurların çözümünde bu dinamik değeri harekete geçirmek ve örselenen İslam kardeşliğini yeniden tesis etmek üzere 2012 yılı Kutlu Doğum Haftası için belirlenen “Hz. Peygamber ve Kardeşlik Hukuku” konusunun konferans, panel ve sempozyum gibi değişik etkinliklerle ele alınması Başkanlığımızca uygun görülmüştür. Kısacası Hz. Peygamber’in izinde fiilî bir kardeşlik seferberliğinin başlatılması hedeflenmektedir” dedi.

KARDEŞLİK AHLAKI GÜN GEÇTİKÇE İHMAL EDİLİYOR

Kardeşlik ahlakının ve hukukunun gün geçtikçe ihmal edilen en önemli insani değerlerinden olduğunu kaydeden Cihan, “Genel anlamda hemen her coğrafyada ve toplumda insanın temel hak ve hürriyetleri bağlamında huzur ve mutluluk içinde yaşayabilmesi, söz konusu ahlakın ve hukukun varlığı ile yakından ilintilidir. Öteden beri insanlığı ve özellikle de inanan gönülleri birlik ve beraberliğe davet eden ilahi mesajlar, sağlıklı bir kardeşliğin zemin bulmasını ve siyasi görüşü, mezhebi ve etnik kökeni her ne olursa olsun “insan” vasfını taşıyan herkesin haklarına riayet edilmesini dini ve ahlaki bir görev olarak sunar. Bu noktada vahyin muhatabı olan insana hak ve hukuka riayetin gereği sıkça vurgulanır. Zira hukuka riayetin olmadığı ortamlarda barıştan, birliktelikten, sevgi ve saygıdan, kısacası erdemli bir hayattan söz etmek mümkün değildir. Bu nedenledir ki İslam, kardeşlik söylemini kardeşlik ahlakı ve hukukuna riayet ile temellendirmiş ve kardeşliğin böyle bir zeminde hayat bulacağına ve anlam kazanacağına işaret etmiştir. Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v) de Ensar ve Muhacir örneğinde en somut biçimde görüldüğü gibi kardeşliği toplumda fonksiyonel hale getirmiştir” dedi.

REKABET, LÜKS BİR YAŞAM İSTEĞİ ARTIYOR

“Kardeş olmak, arkadaş ve dost olmak; sevinçte ve kederde beraber olmayı göze almak demektir “diyen İl Müftüsü Sinan Cihan, “Ne yazık ki içinde bulunduğumuz modern zamanlarda bu özellikler birer birer hayatımızdan çıkmakta, rekabet, lüks bir yaşam isteği, nimetleri paylaşımda bencillik, adalet anlayışının değişmesi toplumsal bilincimizde önemli gedikler açmıştır. Bütün bu olumsuz gelişmeler Hz. Peygamber ve sahabenin hayatı bağlamında yaşantımızı, bireysel ve toplumsal ilişkilerimizi, beklentilerimizi ve ahretimizi yeniden düşünüp kaybolmaya yüz tutmuş değerlerimizi yeniden hayata dâhil etmeyi gerekli kılmaktadır. Bu duygu ve düşüncelerle Manisalı hemşehrilerimizin Mevlid Kandilinizi tebrik ediyor, Sevgili Peygamberimizin doğum günü münasebetiyle, başta, ülkemiz ve İslâm dünyası olmak üzere tüm insanlığın Rahmet Peygamberinin kardeşlik yüklü mesajlarından nasibdar olmasını Cenab-ı Mevlâ’dan niyaz ediyorum “diye konuştu.

BAYBATUR MEVLİT KANDİLİ’Nİ KUTLADI

AK Parti Manisa İl Başkanı Murat Baybatur, yazılı bir basın açıklama ile Mevlit Kandili’ni kutladı. Baybatur yazılı basın açıklamasında şu ifadeler yer verdi;” Cenab-ı Allah`ın rahmet sonuna kadar açtığı bu gecede kendimiz, ailemiz ve şehrimiz için yapacağımız dualara, tüm insanlık için yapacağımız duaları da ekleyerek, gönülden niyazda bulunmalıyız. Peygamber Efendimizin doğduğu gün olan Mevlid Kandili, kutlu bir gündür. Peygamber Efendimiz, insanı insan yapan bütün güzelliklerin, ahlâkî erdemlerin odaklandığı bir şahsiyettir. Onun hayatında bireysel ve toplumsal hayatımızı aydınlatacak güçlü bir ışık vardır. Herkesin rahmet ve mağfiret umarak kendince yapacağı ibadetler inşallah hayırlı gelişmelere vesile olur. Dünyanın çeşitli yerlerinde yaşanan sıkıntıların giderilmesi yolunda olumlu kapılar açılır. Ben bu vesile ile tüm hemşerilerimizin kandilini tebrik ediyor, şehrimiz başta olmak üzere, ülkemiz ve tüm İslam âlemi için hayırlı gelişmelere vesile olmasını diliyorum.”

İSLAMİYET AHLAK DİNİDİR

AK Parti Manisa Merkez İlçe Başkanı Berk Mersinli yayımladığı mesajda, “Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) 571 yılında Kameri aylardan Rebiü’l-evvel ayının 12. gecesi doğmuştur. Milâdî takvime göre ise bu tarih, 571 yılı Nisan ayının yirmisine rastlamaktadır. Bu mübarek gece “Mevlid Kandili” olarak idrak edilmektedir. Alemlere rahmet olarak gönderilen Peygamberimiz Hazreti Muhammed Aleyhisselam, insanlığa huzur ve mutluluk getirdi. Bu nedenle Mevlit Kandili O'nun getirdiklerini anlamak için önemli bir fırsattır. Yüce Allah'ın rahmet kapılarını sonuna kadar açtığı bu gecede kendimiz, ailemiz ve çevremiz, şehrimiz, ülkemiz, İslam âlemi ve tüm insanlık için yapacağımız dualarla, huzurlu bir dünya için gönülden temennide bulunmalıyız. İslamiyet, hayatın her safhasını kuşatan, insanlığı kurtuluşa ve hidayete davet eden bir ahlak dinidir. İlahi dinlerin öncelikli gayesi insanlara güzel ahlak kazandırmak, bu yolla birbirini sayan ve seven, birbirinin derdine koşan, güzellikte yarışan mükemmel toplumu oluşturmaktır. Bu vesileyle; Mevlid Kandilinin; Peygamberimizin getirmiş olduğu evrensel mesajı ve prensipleri anlayıp uygulamamıza vesile olmasını, tüm insanlığa rahmet, sevgi, huzur ve barış getirmesini Yüce Allah'tan niyaz eder İslâm âleminin Kandilini en kalbi duygularımla tebrik eder, selam, sevgi ve saygılar sunarım” dedi.

HZ. MUHAMMED'İN DOĞUMU, TARİHİN AKIŞINI DEĞİŞTİREN KUTLU BİR OLAY

Ülkü Ocakları Manisa İl Başkanı Onur Pabuçcuoğlu mesajında, “Yüce Allah'ın ilahi mesajlarını insanlığa iletmek üzere gönderdiği peygamberler halkasının son temsilcisi olan Hz. Muhammed'in doğumu, tarihin akışını değiştiren kutlu bir olaydır. Peygamber Efendimizin doğuşu, insanlık adına çok mühim bir başlangıcı temsil niteliğinde olmuştur. Yeryüzüne inen ‘nur’; insanlığı, içine düştüğü bataklıktan kurtaracak, Hakk’ı ve hakikati öğretecek, yediden yetmişe bütün insanlığa yegâne ‘ölçü’ ve ‘örnek’ teşkil edecektir. O, bizlere sevgiyi, barışı, cömertliği, ana-babaya saygıyı, nerede olursa olsun ilmi almayı tüm insanları sevmeyi ve barışı öğretti. Peygamber Efendimize duyulan hasret, O’nun bu dünyadan fizikî anlamda ayrılmasından sonra geçen asırlara rağmen gönüllerde taptazedir. Mü’min kalpler devamlı olarak O’nu anmakta, O’nu özlemekte ve O’nla birlikte olabilmek adına sâlih amel işlemeye azmetmektedir. İnsanlık, bugün O’nun tebliğ ettiği dinin sağladığı barış, huzur ve güven ortamına her zamankinden daha fazla ihtiyaç duymaktadır. Çünkü, O’nun tebliğ ettiği İslam dini, kavganın değil barışın, ayrılığın değil birliğin ifadesidir. Toplumu rahatsız eden, insanların huzurunu bozan hiçbir hareketi dinimiz hoş görmez ve onaylamaz. Maddi ve manevi sayısız güzelliklerin yaşandığı bu anlamlı gecenin barış, huzur ve hoşgörü ortamının gelişmesine vesile olmasını dileyerek, geleceğimizin aydınlık, huzurlu ve mutlu olması temennisiyle, Mevlid Kandili’nin başta Manisa ve ülkemiz olmak üzere; İslam alemi ve tüm insanlığa barış ve huzur getirmesini diler; hemşehrilerimin Mevlit Kandili’ni kutlar, saygılar sunarım. Salât ve Selam olsun yüce Peygamberimize. Cenab-ı Allah bizleri ve bütün mü’minleri O’nun şefaatine nail eylesin” diye konuştu.

HZ. PEYGAMBERİ ÖRNEK ALMALIYIZ

Mevlid Kandili olması sebebiyle açıklama yapan Memur Sen’e bağlı Diyanet Sen Manisa Şube Başkanı Ahmet Özdemir, bütün Manisalıların kandilini kutladı ve hayırlara vesile olmasını diledi. Özdemir, “Kur’an-ı Kerim’de “Andolsun ki Rasûlullah’da sizin için, Allah’a ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar ve Allah’ı çokça zikredenler için mükemmel bir örnek vardır.” (Ahzâb, 33/21) buyrularak Sevgili Peygamberimizin hayatı bizlere yaşanabilir ‘en güzel örnek’ olarak takdim edilmiştir. Hz. Peygamberi örnek almak, ancak O’nun insanlığın huzur ve mutluluğu için yaptığı daveti hayatımıza yansıtmakla ve güzel ahlakını bir bilinç ve hayat tarzı olarak davranışlarımızın mihveri yapmakla mümkündür. Dünyanın sanal ve geçici meşgalelerinin ve sonu gelmez heveslerinin bütün hayatımızı ve geleceğimizi ipotek altına aldığı modern dönemde, Rabbimizin rahmet yüklü mesajı Kur’an-ı Kerim’i ve âlemlere rahmet olarak gönderdiği Peygamberimiz (sav)’in Sünnetini daha iyi anlamaya, bunun için de gönlümüzü Kur’an’a açmaya ve Sevgili Peygamberimiz(sav)’in örnek hayatını ve ahlakını rehber edinmeye ne kadar çok ihtiyacımız var. Çünkü Kur’an ve Sünnet, bizi sıradan bir canlı olmaktan kurtarıp aslımıza döndüren bir çağrı olarak, bize kendimizi, Rabbimizi ve varoluşun sırrını tanıtan bir hakikat bilgisi olarak 14 asırdır bizleri korumuş, dünya hayatının engebeli yolculuğunda dimdik ayakta durmamızı ve dosdoğru yol üzere yürümemizi sağlamıştır. Öyleyse Mevlid Kandili’nde Kur’an’la ve Peygamberimiz (sav)’in Sünneti ile buluşalım, onları evimize misafir edelim, Peygamber Efendimizi daha yakından tanıyalım, çocuklarımızı O’nun sevgisi ile yetiştirelim, Kur’an-ı okuma ve anlamayı ibadet, yaşamayı hayatımızın gayesi edinelim” dedi.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.