BU AĞAÇ 1650 YAŞINDA

Kırkağaç ilçesine bağlı Bakır beldesinde bulunan bin 650 yaşındaki zeytin ağacı, Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından "Anıt Ağaç" olarak tescillendi.

BU AĞAÇ 1650 YAŞINDA


BU AĞAÇ 1650 YAŞINDA

Kırkağaç ilçesine bağlı Bakır beldesinde bulunan bin 650 yaşındaki zeytin ağacı, Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından “Anıt Ağaç” olarak tescillendi.

Manisa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hasan Çebi ile İlçe Müdürü Melikşah Taşkın, ağacın bulunduğu bölgede incelemelerde bulundu. Manisa Valiliği’nce başlatılan Turizm Seferberliği ve Markalaşma Projesi kapsamında ilçenin tarihi, kültürel ve beşeri zenginliklerinin tespit edilmesi ve tanıtılması için İlçe Marka Takımı'nın toplantısında alınan karar doğrultusunda; Bakır beldesindeki zeytin ağacının yaşının tespit edilmesi için Kaymakamlık tarafından Celal Bayar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Bölümüne müracaat edildi. İlçe Müdürü Melikşah Taşkın, olayı şöyle anlattı: "Celal Bayar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Bölüm Başkanı Prof. Yasin Altan tarafından zeytin ağacının bulunduğu yerde yapılan incelemede ağacın yaşının bin 650 olduğu resmi yazı ile bildirildi. İlçemizin tarımsal zenginliğinin çok eski yıllara dayandığının önemli bir belgesi olan bin 650 yaşındaki zeytin ağacının anıt olarak tescillenmesi için Koruma Bölge Müdürlüğüne müracaat ettik. Denizli Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu’nun 25.01.2013 tarih ve 64 sayılı kararıyla tabiat yapısı, ölçüleri ve diğer özellikleri bakımından anıtsal değere sahip olan zeytin ağacının “Anıt Ağaç” olarak tescil edilmesi uygun bulundu.” 
Anıt zeytin ağacının tescil edilmesini fırsata dönüştürmek için tanıtım çalışmalarının yapılması gerektiğini belirten İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Melikşah Taşkın; şunları söyledi: “İlçemiz konum itibariyle, Antalya ve Çanakkale karayolu üzerinde bulunuyor. Buraya gelen turistlerin yöreyi kolayca ziyaret edebilmesi için gerekli peyzaj projesi çalışmalarına başlıyoruz. Projenin hayata geçirilmesinin ardından anıt ağaç ve çevresine gelen ziyaretçiler için güzel bir çevre düzenlemesi yaparak hem anıt ağacı koruma altına alınmış olacağız hem de gelen ziyaretçiler için uygun bir ortam hazırlamış olacağız. Anıt Ağacın bundan sonraki süreçte gerek bakımı, gerekse zirai mücadele aşamasında yapılması gerekenler İlçe Müdürlüğümüz kontrolü altında olacaktır” 
Anıt Ağaç olarak adlandırılan zeytin ağacının özelliklerine değinen İl Müdürü Hasan Çebi de; sözlerini şöyle sürdürdü: “Halk arasında Yedi Kardeşler olarak bilinen zeytin ağacı, tek gövde üzerinde yaşamını sürdüren ve hâla verim alınabilen bir ağaçtır. Ağacın gövde uzunluğu 12 metredir. Ağacın yedi kolunda farklı aşılama yöntemiyle dört çeşit meyvesi mevcuttur. Bunlar; Memecik, Edremit, Uslu ve Trilye cinsleridir. Bin 650 yaşında olan bu ağaç Bakır beldesinde zeytincilik faaliyetlerinin eski çağlara dayandığının kanıtıdır.” 
Manisa’nın zeytincilik potansiyeline değinen Çebi, şunları söyledi: “Ülkemizde en önemli zeytincilik faaliyetleri Ege Bölgesi içerisinde Manisa'da görülmektedir. Burada önemli olan unsur yörede zeytin kültürünün en az bin 650 yıldır bilindiği ve üretiminin yapıldığıdır. Yörede eski teknikle soğuk sıkım aletlerinin varlığı zeytinyağı kültürümüzün eskiden beri önemli olduğunun bir kanıtıdır. Zaten bu çevrede yetiştirilen zeytinlerden elde edilen yağların nefaseti zeytinyağı 

tüketicilerince iyi bilinmektedir. Zeytin kültürüne sahip ülkemizde zeytinyağı kullanımının artması için çalışmalarımızı artırıyoruz. İlimizin zeytin üretimi 2012 yılı sonu itibariyle 246 bin ton olup; yüzde 73,5 ’lik kısmı sofralık, yüzde 26,5’lik kısmı yağlık olarak kullanılmaktadır.” 
Zeytincilikte en önemli unsurların başında markalaşmanın geldiğine değinen Çebi; sözlerine şöyle devam etti: “Bir malı pazarlayabilmek için uluslararası alanda bilinen bir marka olması gerekmektedir. Bunun içinde tanıtım faaliyetlerine çok önem verilmesi gerekiyor. Bu konuda, Valiliğimiz, Zeytincilik Organize Sanayi Bölgesi Yönetimi ve Borsalarımız çalışmalarını sürdürmektedir.” 
Çebi, bin 650 yıllık zeytin ağacının tescil edilmesinde emeği geçen İlçe Müdürü Melikşah Taşkın, Kırkağaç Kaymakamı Ali Sırmalı, C.B.Ü Fen Edebiyat Fakültesi Bölümü Başkanı Prof. Yasin Altan, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü ve Denizli Anıtlar Yüksek Kurulu’na teşekkür etti.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.