BOZUK GIDAYI 174'E İHBAR EDİN

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, sıcaklıkların artmasıyla birlikte gıda maddelerinde sıkça meydana gelen bozulmalara karşı üreticileri, gıda satış noktalarını ve vatandaşları uyardı.

BOZUK GIDAYI 174'E İHBAR EDİN

BOZUK GIDAYI 174’E İHBAR EDİN

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, sıcaklıkların artmasıyla birlikte gıda maddelerinde sıkça meydana gelen bozulmalara karşı üreticileri, gıda satış noktalarını ve vatandaşları uyardı.   Gıda üretim, satış ve toplu tüketim yerleri hakkında yapılan denetimler hakkında bilgi veren Manisa İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hasan Çebi, 2013 yılı Mayıs ayına kadar yapılan denetimlerde toplam 750 Bin TL ceza uyguladıklarını söyledi. Ayrıca Çebi, sıcaklığın artmasıyla birlikte soğukta muhafazası gereken ürünlerin muhafaza edilirken soğuk hava zincirinin kırılmaması gerektiği konusunda vatandaşları uyardı.
İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hasan Çebi, hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte gıda maddelerinde yaşanan bozulmalara karşı uyarılarda bulunurken yapılan gıda denetimleri hakkında bilgi verdi.
SOĞUK HAVA ZİNCİRİNE DİKKAT
İl Müdürü Hasan Çebi, soğuk ortamda muhafaza edilmesi gereken gıda maddeleri konusunda gıda üretim, satış ve toplu tüketim yerleri ile vatandaşların dikkatli olması gerektiğini söyledi. Çebi, gıda üretim, satış ve toplu tüketim işletmelerinin özellikle yaz aylarında soğuk hava depolarının yeterli derecede, hijyenik ve düzgün şekilde çalıştırılmasının önemli olduğunu belirtti. Gıda zehirlenmelerinin yaşanmaması için vatandaşlardan da bu konuda dikkatli davranmasını isteyen Hasan Çebi; “Soğukta muhafazası gereken ürünlerin soğukta muhafaza edilip edilmediği kontrol edilmelidir. Dondurulmuş gıdalarda soğuk zincirin kırılmamasına dikkat edilmelidir. Ambalajı yırtılmış, bombaj yapmış, hasar görmüş, ambalajsız, etiketsiz, son kullanma tarihi geçmiş ya da son kullanma tarihi olmayan gıda maddeleri satın alınmamalıdır. Et, balık, süt gibi bozulma yönünden hassas gıdalar, soğukta muhafaza edilen ve dondurulmuş gıdaların alışverişin sonunda alınmasına dikkat edilmelidir. Soğuk havada saklanması gereken bir gıda maddesi alındığında, bu madde kısa sürede tekrar dolaba koyulmalı, aradaki süre uzatılmamalı, en aza indirilmelidir” dedi.
174’E İHBAR EDİN
Bozulmuş gıdanın, tüketilebilme niteliğini kaybetmesinden dolayı insanlarda gıda zehirlenmelerine neden olarak sağlık sorunları doğurduğunu hatırlatan Hasan Çebi, özellikle et ürünleri, süt, balık gibi ürünlerde sıkça yaşanan bu tür durumlarda Alo Gıda 174 hattını arayarak şikayetlerini bildirebileceklerini dile getirdi.
DENETİMLERLE 750 BİN TL CEZA
Yaz ayları içinde yapacakları denetimlerde soğuk hava depolarına özellikle dikkat edileceğini vurgulayan Çebi, gıda üretim, satış ve toplu tüketim yerleri hakkında yapılan denetimler hakkında da bilgi verdi. 2013 yılın Mayıs ayına kadar 2 bin 960 işyerinin denetimini yaptıklarını ve bu denetimlerde uygun olmayan işyerlerine toplamda 750 Bin TL ceza kestiklerini ifade eden İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hasan Çebi, “2013 yılı içerisinde İlimizde bulunan gıda üretim, satış ve toplu tüketim yerleri 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanun ve ilgili mevzuat çerçevesinde denetlenerek, gerekli durumlarda ve denetim programı dahilinde numuneler alındı. İlgili yönetmelikler doğrultusunda gıda maddelerinin teknik ve hijyenik şekilde üretim, işleme, muhafaza, depolama, pazarlama ve halkın gereği gibi beslenmesini sağlamak, üretici ve tüketici menfaatleri ile, halk sağlığını korumak üzere, gıda maddelerinin üretiminde kullanılan her türlü ham ve yardımcı maddeler, mamul ve gıda maddeleri ile yan ürünlerinin özelliklerinin tespit edilmesi, gıda maddelerinin Gıda Kodeksine uygunluğunun kontrol ve denetlenmesi, böylece tüketiciye güvenilir gıdanın arzı, tüketicinin daha iyi bilgilendirilmesi, gıda endüstrisinin geliştirilmesi amacıyla risk esaslı denetim sıklığı programına göre denetimler periyodik olarak yapılmaktadır. Toplamda 2 Bin 960 denetim yaptık. 120 iş yerine toplamda 750 bin TL ceza kestik” diye konuştu  

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.