banner278

Bölünmelerin sebebi cehalettir

Diyanet İşleri Başkanı Pof. Dr. Mehmet Görmez, din adamlarının daha donanımlı ve eğitimli hale gelmeleri gerektiğini belirterek, "Her tarafta mezhep ve meşrep ayrışmaları, savaşları başladı. Bunun tek sebebi cehalettir'' dedi.

Bölünmelerin sebebi cehalettir

Bölünmelerin sebebi cehalettir

Diyanet İşleri Başkanı Pof. Dr. Mehmet Görmez, din adamlarının daha donanımlı ve eğitimli hale gelmeleri gerektiğini belirterek, “Her tarafta mezhep ve meşrep ayrışmaları, savaşları başladı. Bunun tek sebebi cehalettir'' dedi.

Manisa Atatürk Spor Salonu'nda il genelinde görev yapan din adamları ile bir araya gelen Görmez, Ankara'da oturan bir Diyanet işleri Başkanı olmak istemediğini, her fırsatta Anadolu'nun değişik yerlerinde görev yapan din adamlarıyla buluştuğunu söyledi.

Din görevlilerinin önemli görevler üstlendiklerini ifade eden Görmez, ''Bu görevi ifa eden, ülkemizin dini, manevi hayatını ayağa kaldırmak için çalışan, ülkemizin sevgi, birlik ve beraberliğimizin harcı olan, ülkemizin mihraplarından insanlarımızın ibadetlerine rehberlik yapan ve ülkenin minberlerinden insanlarımızı aydınlatan ve daveti irşadı ve tebliği sunan ve bu ülkenin semalarından ezan sesini eksiltmeyen bu güzel topluluk, bu ülkenin en güzel, en büyük hazinesi, Diyanet İşleri Başkanlığının bu güzide mensuplarıdır'' dedi.

Din görevlilerinin İslam aleminde neler olup bittiğini takip ederek kendilerini ve hizmetlerini yenileme mecburiyeti olduğuna işaret eden Görmez, şöyle konuştu:

''Daha önceki toplantılarda arkadaşlarımız en çok özlük haklarından şikayet ediyorlardı ve birtakım eksiklikleri söylüyorlardı. Pek çok alanda önemli mesafeler kat ettik ve ihtiyaçlarımızı karşıladık ve geride bıraktık. Şunu asla unutmamamız gerekiyor; hiçbir ülke hiçbir millet sadece siyasi kudretle, sadece maddi refahla ve sadece ekonomik güçle abat olmaz. Bir ülkenin eğer manevi hayatı çöküşe doğru giderse, aile hayatı bozulursa, ahlaki yozlaşma egemen olursa, o tolumun, o milletin, o ülkenin ne kadar müreffeh olursa olsun abat olması mümkün değildir. O yüzden öncelikle içinde yaşadığımız toplumun bütün dinamiklerini görerek, kendi görev tanımlarımızı yenilemek gibi bir mecburiyetimiz var. Artık görev tanımlarımız değişmiştir. Bir din görevlisinin, Kuran kursu hocasının, vaizin, bütün teşkilatın, başta Diyanet İşleri Başkanı olarak benim görev tanımım değişmiştir. Hiç kimse 20-30 yıl önce bize biçtiği gömleği giymemizi ve çizdiği çerçevede kalmamızı beklemesin. Çünkü Türkiye, coğrafyamız, dünya ve bütün insanlık değişmiştir. O yüzden her arkadaşımız kendi görevini yeniden gözden geçirmek zorunda.''

Görmez, sadece yasakları, haramları, kötülükleri hatırlatmakla insanları doğru yola davet etmenin artık mümkün olmadığını, yasakla eğitilen bir gençliğe değil, ülkenin ''muktedir bilinçlere sahip, özgün benliği oluşmuş yüksek kişiliği oluşmuş gençlere'' ihtiyacı bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti:

''Demek ki görev tanımlarımızı kendimizi ve ülkemizin içinden geçtiği süreçleri yeniden gözden geçirmeliyiz. Kendi vazifelerimizi hakkıyla yerine getirebilmek için bunu yapmak zorundayız. İslam dünyası kendini arıyor, yeni süreçten ve çok zor bir dönemden geçiyor. İslam birliğinin nasıl bölündüğünü bilenler yanı başımızda bu bölünmeyi başlatmak için harekete geçtiler ve her tarafta mezhep ve meşrep ayrışmaları savaşları başladı. Bunun tek sebebi cehalettir. İslam bilgiyle buluşmadığı zaman, cehalet egemen ve dindarlar arasında cehalet egemen olduğu zaman, orada taassup ortaya çıkar o zaman da mezhep ve meşrep kavgalarına girerler, bunu ortadan kaldırmak için yüksel bilgi ve yüksek bilinç gerekmektedir.''

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.