banner278

BÖLGE ISITMA SİSTEMİNDE YAP İŞLET DEVRET YÖNTEMİ

Soma ilçesinde yapılması planlanan Bölge Isıtma Sistemi için Soma Belediyesi, Yap-İşlet-Devret yöntemini uygulamaya koydu.

banner292
BÖLGE ISITMA SİSTEMİNDE YAP İŞLET DEVRET YÖNTEMİ

BÖLGE ISITMA SİSTEMİNDE YAP İŞLET DEVRET YÖNTEMİ

Soma ilçesinde yapılması planlanan Bölge Isıtma Sistemi için Soma Belediyesi, Yap-İşlet-Devret yöntemini uygulamaya koydu.

Bölge Isıtma Sistemi, Soma Belediye Meclisi'nde görüşüldü. Belediye Başkanı Hasan Ergene yaptığı açıklamada "Soma'ya getirmeyi düşündüğümüz Bölge Isıtma Sistemi için santralde çalışmalar devam ediyor. Bu çalışma Haziran ayında tamamlanacak. Yani Haziran'da firma sıcak suyu bize teslim edecek. Bizim de Bölge Isıtma Sisteminin şehir içi yatırımına başlamamız lazım. Bununla ilgili projelerimizi hazırladık. Şu anda İller Bankası Genel Müdürlüğü'nde dosyamız incelenmekte. Bize Aralık ayı içersinde projenin tamamlanacağı yönünde bilgi ulaştı." dedi.

Başkan Ergene, projenin basında da geniş yer alması sebebiyle isteklilerin belediyeye müracaat etmeye başladığını belirterek, "İki firma bu sistem için istekli. Müracaatı yapanlardan biri de Fransız bir firma. Bugün bu bu firma ile görüştük. Santrale gittik. Projeyi kendilerine verdik. Kısa zamanda projeyi inceleyerek teklifleri ile birlikte bize gelecekler. Dolayısıyla belediyeyi borçlandırmadan diğer yatırımlarını da aksatmadan SEAŞ'ta yaptığımız ısı satış sözleşmesinin süresi içersinde yapmak kaydıyla makul fiyatlarla tüketiciyi de üzmeden herkesin ulaşabileceği bir seviyede fiyatlarla yap-işlet-devret modeliyle yapabileceğimiz şu anda anlaşılıyor. Bu işe hevesli olan firmalar belediyemizin kapısını çalmaya başladılar. Tekliflerde de sadece 1. bölge olan 8 bin 200 konut değil de projenin tamamını da kapsayacak şekilde yatırım yapmak istiyorlar. Biz de bu işi inceledik. Yani Yap-işlet-devret yöntemi ile ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz." diye konuştu.

"MANİSA, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ OLURSA SİSTEM SEKTEYE UĞRAYABİLİR"
Manisa'nın 2014 yılında büyükşehir belediyesi olacağına dikkat çeken Ergene, "Büyükşehir Belediyeleri Kanunu'na baktığımız zaman Bölge Isıtma sistemini kurma ve işletme yetkisini büyükşehirler belirliyor. Yani şu an belediyemizin elinde olan birçok yürütme büyükşehir belediyesi tarafından yürütülecek gibi görülüyor. Yani biz 1. kısım olan 8 bin 200 konutluk yatırımı 2 yıl içinde tamamlasak bile büyükşehir belediyesi sınırlarına dahil edildiğimizde geri kalan yatırımlarımızın büyükşehir belediyesinin inisiyatifi ile yürüyeceği açık. Büyükşehir belediye meclisinin bu konuya bakış açıları ne olur buralarda bir öncelik alabilir miyiz, alamaz mıyız bunlar bir soru işaret. Şimdi biz yap-işlet değil de belediyeyi borçlandırarak bölge ısıtma sisteminin 1. kısmını kendi çabalarımızla tamamlasak bile büyük bir borcun altına girmiş olacağız. Sonrasında biz bu hizmeti büyükşehir belediyesine devredeceğiz. Bu devir esnasında borçlar bize mi kalır yoksa borçları da devralırlar mı bununla ilgili bir bilgi yok. Biz yap-işlet-devret yöntemiyle bu işi verdiğimiz takdirde bu sistemi daha kısa sürede kendi kendini çevirir bir şekilde garanti altına alırız diye bir kanaate vardık. Ama gerek muhalefet gerekse diğer meclis üyelerinin fikirlerine açığız." dedi.

Belediye meclis üyelerinin de fikirlerini beyan etmesinin ardından, bölge ısıtma sisteminin kurulmasında yap-işlet-devret modelinin uygulanması kabul edildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.