banner271

BİRLEŞİK KAMU-İŞ YÜRÜYÜŞÜNE MANİSA'DAN 5 KİŞİ KATILDI

Aralarında Manisalı emekçilerin de bulunduğu Birleşik Kamu İş'e bağlı sendika üyeleri, Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu'nda değişiklik yapılmasına Dair Yasa Tasarısı'nın geri çekilmesi için Samsun'dan Ankara'ya yola çıktı. Birleşik Kamu İş Manisa İl Temsilcisi ve Manisa Eğitim-İş Manisa Şube Özlük ve Hukuk Sekreteri Aydın Kıyak, bu eyleme Manisa'dan 5 kişinin katıldığını söyledi.

 BİRLEŞİK KAMU-İŞ YÜRÜYÜŞÜNE MANİSA'DAN 5 KİŞİ KATILDI

BİRLEŞİK KAMU-İŞ YÜRÜYÜŞÜNE MANİSA’DAN 5 KİŞİ KATILDI 

Aralarında Manisalı emekçilerin de bulunduğu Birleşik Kamu İş’e bağlı sendika üyeleri, Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu’nda değişiklik yapılmasına Dair Yasa Tasarısı’nın geri çekilmesi için Samsun’dan Ankara’ya yola çıktı. Birleşik Kamu İş Manisa İl Temsilcisi ve Manisa Eğitim-İş Manisa Şube Özlük ve Hukuk Sekreteri Aydın Kıyak, bu eyleme Manisa’dan 5 kişinin katıldığını söyledi.

Bakanlar Kurulu tarafından hazırlanan ve TBMM’de komisyonda görüşülmeye başlanan “Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu’nda değişiklik yapılmasına Dair Yasa Tasarısının geri çekilmesi için ilk eylem Samsun’dan başlatıldı. 

Geri çekilmesi için bir dizi eylem ve çalışmaların yapılacağına dikkat çeken Kıyak, “Yasa üzerindeki değişikliklerin tartışılması yerine geri çekilmesi ve evrensel ilkelere uygun olarak yeni bir tasarı hazırlanmasını talep eden Birleşik Kamu-İş’in çeşitli eylem ve etkinlik yapma kararı aldı. İlk eylem Konfederasyon ve üye sendikalar ile 4 Şubat Cumartesi günü Samsun’dan başlatılan yürüyüşün ardından 7 Şubat 2012 günü Ankara’da kitlesel bir basın açıklaması ile başlayacak. Eyleme destek için Manisa’dan 5 üyemiz Samsun’a gitti. Bu eylemleri taleplerimiz gerçekleşmezse yeni eylemler takip edecek. ”dedi.  

Kıyak, Samsun’dan başlatılan eylemin emek ve demokrasi mücadelesini yükseltmek, hem de ülkenin bağımsızlığına, Cumhuriyete ve geleceğe sahip çıkmak için yapıldığının altını çizerek şöyle konuştu: “Tasarının geri çekilmesi ve evrensel ilkelere uygun olarak sosyal tarafların da görüşleri doğrultusunda yeni bir tasarının hazırlanmasını talep etmek için ilk hareketimizi başlattık. Tasarının bu haliyle yasalaşması mevcut yasada yer alan toplu görüşme sisteminden bile geriye düşmemize neden olacaktır. Tasarıda özetle, toplu sözleşme hakkı getirildiğinden söz edilse de sendika hakkına getirilen kısıtlamalar toplu sözleşmenin kapsamı ve tarafları, toplu sözleşmenin düzeyi, zorunlu hakem kurulu, hakem kurulunun yapısı ve grev hakkımızın tanınmaması nedenleriyle gerçek bir toplu sözleşme düzeninden çok uzaktır. Bu nedenle eyleme gidiyoruz. Bu hareket sadece hak ve emek mücadelesini içine almıyor aynı zamanda Cumhuriyetimizin kazanımlarına yapılan saldırılara karşı verilen mücadeleyi de içine alıyor. Biz gerçek bir demokrasinin ancak Cumhuriyet rejiminde var olabileceğini, sendikal haklarımızın da ancak demokratik bir ülkede güvence altında olacağını biliyoruz. Bu nedenle sendikal haklar mücadelemizle, ülkemizin bağımsızlığını, bölünmezliğini ve Cumhuriyetimizi savunmayı birlikte yapıyoruz. Ülkemizin siyasi bağımsızlığının ekonomik bağımsızlıktan geçtiği gerçeğine rağmen, Cumhuriyetimizin en önemli kazanımlarından olan ekonomik kuruluşlarının özelleştirme adı altında birer birer tasfiye edildiğine üzülerek tanık oluyoruz. Her bahane ile saldırıya uğrayan ulusal değerlerimize bu kez 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımızın açık alanlarda kutlanmasına yasak getirilmesiyle karşı karşıyayız.” 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.