BİR YEMİN ETTİM Kİ DÖNEMEM!

2011 Milletvekili genel seçimlerinde 43 milyon geçerli oy kullanıldı. Bu oyların 11 milyon 100 bini Cumhuriyet Halk Partisi'ne verildi.

BİR YEMİN ETTİM Kİ DÖNEMEM!

BİR YEMİN ETTİM Kİ DÖNEMEM!   2011 Milletvekili genel seçimlerinde 43 milyon geçerli oy kullanıldı. Bu oyların 11 milyon 100 bini Cumhuriyet Halk Partisi’ne verildi. Bu 11 milyon seçmen, oy verdiği partinin adaylarından ikisinin Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal olduğunu bilerek oyunu verdi. Yani 11 milyon seçmenin oyu bu iki kişinin milletvekili olmasına bir onaydır.   CHP lideri ve yöneticileri “milli irade” derken bunu kastediyorlar...                                                              **   Mehmet Haberal, Zonguldak’tan aday gösterildi. CHP Zonguldak’ta % 37 oy aldı. Zonguldak’ta CHP’ye oy veren 146.000 seçmen, doğrudan, bilerek, isteyerek, Mehmet Haberal’ın milletvekili olması için oy kullandı.   Ardahan, Artvin, Bartın, Bayburt, Bilecik... Bingöl, Bitlis, Çankırı, Erzincan, Gümüşhane... Hakkari, Iğdır, Karabük, Karaman, Kars... Kırşehir, Kilis, Siirt, Sinop, Tunceli, Yalova...   Yukarıdaki 21 ilin her birindeki toplam seçmen sayıları, Mehmet Haberal’ın milletvekilliğine onay anlamına gelen 146.000 oydan azdır... Türkiye’nin dörtte birinde 1 seçim bölgesi yapacak kadar oy, Mehmet Haberal’ın aday olduğu Zonguldak’ta CHP’ye verilmiştir.   CHP, “vatandaşın attığı her oya sahip çıkmak istiyoruz” derken bunu kastediyor...                                                              **   Mustafa Balbay, İzmir 2. bölgeden aday gösterildi. CHP, İzmir 2. bölgede % 44 oy aldı. İzmir 2. bölgede  CHP’ye oy veren 572.000 seçmen, doğrudan, bilerek, isteyerek, Mustafa Balbay’ın milletvekili olması için oy kullandı. Tam 62 ilde, seçmen sayısının toplamı 572.000 rakamını bulmuyor...   CHP, yaşanan süreci “demokrasi ayıbı” olarak nitelerken bunu kastediyor...                                                              **   Ortada milli iradenin tam olarak (henüz) temsil edilemediği bir meclis vardır. Bu bir realitedir. Üstelik işin çözümü noktasında umut verici olan şudur ki, bu duruma gelinmesinde kimsenin suçu yoktur!   CHP, önceki örneklerden (Sebahat Tuncel gibi) yola çıkarak, hüküm giymemiş, tutuklu adayların seçildiklerinde meclise geleceğini ummuştur. Umdukları olmayınca, yemin etmemişler ama iyi niyetlerinin göstergesi olarak mecliste bulunmuşlar ve arayışa da başlamışlardır. Bu tavır, onları BDP’nin tutumundan ayırmaktadır.   Öte yandan iktidar partisinin de bu duruma gelinmesinde, ne bir gayreti olmuştur, ne bir kabahati... Tutuklu adayları içeride tutan iktidar partisi değildir.   Ancak, verilmek istenen izlenimin tersine, AK Parti, uzlaşmaz bir tutum içinde de değildir.
Haklı olarak, meclise gelin, mecliste çözelim demektedir. Başbakan’ın, Grup Başkan Vekili’nin yaptığı “15 temmuz yemin için son tarih” açıklaması için, “sürçü lisan etti” demesi, önemli bir mesajdır.                                                              **   Çözüm noktasında en doğru kişi Cemil Çiçek görünüyor. Bütün tarafların dediği gibi bu iş mecliste çözülecekse, TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in, CHP lideriyle görüşmesi ve CHP liderinin, “grup başkan vekilleriyle toplantı yapıp görüşmesi” önerisini sıcak karşılaması oldukça önemli bir adımdır.   CHP liderinin, tutumlarını, halka ve örgüte iyi anlatılmasının gereğini ortaya koyması da işin CHP tarafında açılan başka önemli bir penceresidir. Bunun yansımalarını da Manisa’da hemen gördük. Gerek Manisa Merkez İlçe Başkanı Hamza Kopal’ın, gerekse CHP Manisa milletvekili Özgür Özel’in açıklamaları, toplumun CHP’nin tutumu konusunda aydınlatılması açısından önemli ve faydalı gelişmelerdir.  

Tarihi boyunca nice badireler atlatmış olan Türkiye Büyük Millet Meclisi, bu sorunu da aşacak demokratik olgunluğa sahiptir...

ASIM USLU


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.