BİLİRKİŞİ YIKILMASIN DEDİ

Manisa Belediyesi Belediye Meclisi tarafından yeşil alan olarak belirlenerek yıkım kararı alınan kent merkezindeki 11 katlı binanın yıkımını bilirkişi heyeti uygun görmedi. Söz konusu binadaki incelemelerini tamamlayan bilirkişi heyeti binaya ilişkin, "Ruhsatlı olarak yapılaşmış çok katlı bir yapıyı barındıran tek bir parselin yeşil alana dönüştürülmesinin topluma getireceği yararın, maliyeti karşılayacak düzeyde olmamasından kamu yararı açısından uygun olmadığı kanaatine varılmıştır" şeklinde rapor yazdı.

BİLİRKİŞİ YIKILMASIN DEDİ

BİLİRKİŞİ "YIKILMASIN" DEDİ!

Manisa Belediyesi Belediye Meclisi tarafından yeşil alan olarak belirlenerek yıkım kararı alınan kent merkezindeki 11 katlı binanın yıkımını bilirkişi heyeti uygun görmedi. Söz konusu binadaki incelemelerini tamamlayan bilirkişi heyeti binaya ilişkin, “Ruhsatlı olarak yapılaşmış çok katlı bir yapıyı barındıran tek bir parselin yeşil alana dönüştürülmesinin topluma getireceği yararın, maliyeti karşılayacak düzeyde olmamasından kamu yararı açısından uygun olmadığı kanaatine varılmıştır” şeklinde rapor yazdı.

Manisa merkezde bulunan 11 katlı binanın Manisa Belediyesi Belediye Meclisi tarafından konut alanından çıkartılarak yeşil alan yapılmasına yönelik açılan davanın ardından söz konusu binada inceleme yapan bilirkişi heyeti olumsuz rapor yazdı.

16 Ocak 2013 tarihinde söz konusu binada inceleme yapan Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir Ve Bölge Planlama Bölümü Bölge Planlama Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çınar Atay, Doç. Dr. Sibel Ecemiş Kılıç ve Doç. Dr. İpek Özbek Sönmez’den oluşan bilirkişi heyeti söz konusu binanın yıkımını gerektirecek herhangi bir durumun olmadığına karar verdi ancak son sözü mahkeme söyleyecek. 11 katlı binanın yıkımının kardan çok zarar ettireceğine dikkat çeken bilirkişi heyeti, söz konusu binaya ilişkin, 19 sayfalık bir rapor yazdı. Bilirkişi heyeti hazırladığı raporu Manisa 2. İdare Mahkemesi Başkanlığı’na sundu. Raporu alan mahkemenin vereceği karar merak konusu oldu.

Bilirkişi heyeti tarafından hazırlanan raporda;

- Mevcut plan kararını değiştirebilecek ölçek ve nitelikte bir çalışmaya dayandırılmadığı ve dolayısıyla plan değişikliğini gerektirecek bilimsel, nesnel, teknik gerekçeler ortaya konulmadığından

- Plan değişikliği açıklama raporunda değişiklik dilekçesi olarak park alanlarının bütünleştirilmesi belirtilmiş olmakla birlikte, parçalı olduğu düşünülen park alanlarının yine aynı idare tarafından daha önce yapılan plan değişiklikleri yoluyla gerçekleştirilmiş olmasından

- Yeşil alanların planlanmasında uyulması gereken planlama ilke ve esasları dikkate alınmadan, ne tür, ne büyüklükte ve nerede ihtiyacın bulunduğuna ilişkin bölgesel analizler yapılmadan, çevrede yer alan benzer kullanımlı alanlar değerlendirilmeden yapılmış bir plan değişikliği olduğundan

- Sadece tek bir parselin plan değişikliği yoluyla kullanımının değiştirilerek park olarak düzenlenmiş olmasından; çevresindeki yapı ve parseller bu değişim nedeni ile artı değer elde ederken, sadece dava konusu parsel ve bu parselde bulunan ruhsatlı yapının mülk sahiplerinin mağdur edilmesinin planlamanın eşitlik ve adalet ilkesine aykırı olmasından

- Sınırlı büyüklükte, ruhsatlı olarak yapılaşmış çok katlı bir yapıyı barındıran tek bir parselin yeşil alana dönüştürülmesinin topluma getireceği yararın, maliyeti karşılayacak düzeyde olmamasından; 10 Ağustos 2012 tarih ve 345 sayılı meclis kararı ile onaylanan 1/5000 ölçekli nazım imar planı ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliğinin şehircilik ilkeleri, imar mevzuatı, planlama esasları ve kamu yararı açısından uygun olmadığı kanaatine varılmıştır. Karar yüce mahkemenizindir”

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.