BİLİMSEL ECZACILIKTA ANA TEMA "BİTKİSEL ÜRÜNLER"

14 Mayıs Bilimsel Eczacılığın 173. yılı nedeniyle 29. Bölge Manisa Eczacı Odası Atatürk ve Milli Egemenlik Anıtına çelenk sundu. Bu yılın ana teması "Bitkisel Ürünler" sloganı ise, "Her Bitkiye Güvenemezsiniz, Ama Eczacınıza Güvenebilirsiniz" olarak belirlendi.

BİLİMSEL ECZACILIKTA ANA TEMA

BİLİMSEL ECZACILIKTA ANA TEMA “BİTKİSEL ÜRÜNLER”

14 Mayıs Bilimsel Eczacılığın 173. yılı nedeniyle 29. Bölge Manisa Eczacı Odası Atatürk ve Milli Egemenlik Anıtına çelenk sundu. Bu yılın ana teması “Bitkisel Ürünler” sloganı ise, “Her Bitkiye Güvenemezsiniz, Ama Eczacınıza Güvenebilirsiniz” olarak belirlendi.   Bilimsel Eczacılığın 173. kutlandı. TEB 29. Bölge Manisa Eczacı Odası, Atatürk ve Milli Egemenlik Anıtına çelenk sundu. Cumhuriyet Meydanı’ndaki çelenk sunma törenine Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Ziya Tay, Manisa Eczacı Odası Başkanı Ecz. Meliha Nalan Can, CHP Manisa Merkez İlçe Başkanı Engin Uzun, Tabipler Odası Başkanı Dr. Semin Ayhan, Diş Hekimleri Odası Başkan Sevgül Bora ve eczacılar katıldı.   Eczacılık mesleğinin insanlık tarihinin neredeyse başlangıcıyla birlikte var olmakla birlikte 18. yüzyıl başlarında Avrupa’da tıp mesleğinden ayrılarak bugünkü tanımına kavuştuğunu belirten Manisa Eczacı Odası Başkanı Ecz. Meliha Nalan Can, “Biz eczacılar sadece ilaç satan değil, ilacın üretiminden son alıcıya kadar her safhasında yer alan ilacı her yönüyle bilen tek sağlık danışmayız. İlaç ve sağlık danışmanı olarak, sağlık sisteminin ayrılmaz parçasıyız. Bu nedenle sadece eczacılık alanında değil, genel olarak sağlık alanında üretilen politikaları da takip etmekte ve müdahil olmak zorundayız.” dedi.   BİTKİSEL ÜRÜNLERÜ SADECE ECZACILAR SUNMALI Bu yılın temasının “Bitkisel Ürünler” olarak belirlendiğini kaydeden Can, “Besin takviyesi, gıda takviyesi gibi adlarla anılan söz konusu ürünlerin Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılması, sadece eczanelerden ve bu konuda en yetkin eğitimi almış meslek grubu olan eczacılar tarafından sunulması, bu ürünlerin etkinliğini ve güvenirliğini izleyecek bir sistem oluşturulması ve meselenin etik yönünün masaya yatırılması zorunludur. Bitkisel ürünlerin kullanım şekli, dozu ve süresi hakkında doğru bilginin eczacıdan öğrenilmesi toplumsal sağlık ve sağlık ekonomisi açısından vazgeçilmezdir. Bu hafta çerçevesinde ülkemizde ciddi bir halk sağlığı sorunu haline gelmiş olan “Bitkisel Ürünlerin ve Gıda Takviyelerin Kullanımı” konusunda halkımızı bilgilendirmeyi amaçlıyoruz.” Dedi.   6197 SAYILI ECZACILAR VE ECZANELER HAKKINDA KANUN Can sözlerini şöyle tamamladı: “Mesleğimizin bizlere yüklemiş olduğu halk sağlığının nöbetçisi olma misyonu çerçevesinde “Her Bitkiye Güvenemezsiniz, Ama Eczacınıza Güvenebilirsiniz” sloganı ile 14 Mayıs’ın merkezine bitkisel ürünleri alarak kamuoyunda bu ürünlere dair farkındalık yaratmak ve sağlık otoritesinin dikkatini bir kez daha bu yöne çevirmek istiyoruz. Eczacılar olarak bizleri ve yaşam alanımız olan eczanelerimizi doğrudan ilgilendiren 6197 sayılı Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanun değişiyor. Bu yasa değişikliği ile hedeflenen amacın gerçekleşebilmesi taslağın ruhuna uygun biçimde yasalaşabilmesi ile mümkün.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.