banner278

BERHUDAR OLDUK

18 Ekim gecesi, eşimle birlike İstanbul'da, Orhan Gencebay'ın 60. Sanat Yılı'nın kutlandığı onur ve gurur gecesindeydik.

banner292
BERHUDAR OLDUK

BERHUDAR OLDUK

18 Ekim gecesi, eşimle birlike İstanbul'da, Orhan Gencebay'ın 60. Sanat Yılı'nın kutlandığı onur ve gurur gecesindeydik.

Onurlandık, gururlandık. Ne alaka demeyin. Bu onur ve gururdan bize de çokca pay düştü, çünkü muhteşem gecenin mimarı bir Manisalı'ydı.  
Şu günlerde hemen her yerde kulağımıza çalınan ve dinlemekten keyif aldığımız, 'Orhan Gencebay ile Bir Ömür, 32 Sanatçı - 33 şarkı' albümünün yapım şirketı POLL PRODUCTION, bir Manisalı'nın. POLAT YAĞCI'nın. Biz uzun yıllardır tanıyoruz kendisini. Paranın ve şöhretin bozmadığı ender insanlardan biri. Yıllar içerisinde efendiliğinden hiç bir şey yitirmedi. Daima işini doğru ve düzgün yapmanın peşindeydi, sonuç olarak bugün emeğinin karşılığını alıyor. Orhan Gencebay'ın kendisinden 'OĞLUM' diye söz etmesi başlı başına bir onur olmakla birlikte, yaptığı iş büyük. Size kısaca geceden bahsedeyim büyüklüğünü varın siz takdir edin.
3700 kişiyi bir salona topluyorsunuz. Öyle muhteşem bir sahne şovu hazırlıyorsunuz ki, gecenin sonuna dek salon hiç boşalmıyor. Hani yıldızlar geçiti derler ya bunun gerçek hayattaki karşılığı işte tam da bu gece. Yıldızların önce çıkarım, sonra çıkarım, as solist, az solist filan gibi kapris mi, profesyonellik mi aklımızın ermediği kalıplaşmış hatta taşlaşmış bütün malum taleplerini bertaraf ediyorsunuz ve alfabetik sırayla 20'nin üzerinde dev sanatçıyı sahneye çıkarıyorsunuz. Aynı anda, aynı sahnede ve üstelik canlı. . Konser organizasyonlarına azıcık köşesinden bulaşmış olanların çok iyi anlayıp takdir edebileceği gibi, bu, olağan üstü zor bir iş. Tek bir sanatçıya sahne aldırmak bile yeri gelir insanın ömründen ömür alır. Bu nedenle Polat Yağcı o gece bence bir imkansızı başardı.
Tabi ki bu başarıda en büyük etken ORHAN GENCEBAY gibi dev bir isim. Onca ünlü, O isim etrafında toplandı. İnsanları yaşarken de anmanın ve değer kıymet bilmek için vefatı beklememek gerektiğinin ilk örneğini verdiler ülkemizde. Bu nedenle o gecede emeği olan herkesi kutlamak gerek. Ve o geceye gelene dek yapılanları takdir etmeli. Türkiye'nin en ünlü 32 sanatçısını bir albümde toplama fikri hani ütopya desek abartmış olmayız. Bir düşünün isterseniz. Hangi sanatçı, hangi şarkıyı seslendirecek? Aynı şarkıyı birden fazla sanatçı okumak isterse ne olacak? Bu sanatçıların her birinin stüdyo programı nasıl oluşturulacak? Hadi diyelim oluşturuldu, yapılan kayıtları Orhan Baba beğenmezse ne olur? Bu şarkılar ve dolayısıyla sanatçılar, albümde hangi sırayla yer alacaklar? 'Batsın bu dünya' koro halinde nasıl seslendirilecek? Ooof, oof, of.
İlk anda akla gelen bütün bu zorluklar ve akla gelmeyen niceleri aşılmış, albüm çıkmış. Sonuçta, İyi fikir, iyi proje iş yapmış ve satış rekorları kırmış.Helal olsun.
Hadi bir de, 6 yaşında tanıştığı sanatla 60 yıl bir arada yaşamış bir büyük ustaya, şöyle şanına yakışır bir onur gecesi düzenleyelim demişler, ne de iyi etmişler. Sahiden muhteşemdi.
  Orhan Gencebay'ın kendi sesinden 'IŞIK DOĞU'DAN YÜKSELİR'i dinledik ve izledik öncelikle. Anadolu tarihi, dans ve müzik eşliğinde serildi gözlerimizin önüne. Son derece usta ve profesyonelce. Anadolu Medeniyetlerinde gezip, Cumhuriyet Bebeği'nin doğumuna tanık olduk. Ya da, birlik ve beraberliğin gücüne. Bütün renklerimiz vardı sahnede. Bizi biz yapan çeşitliliğimiz olanca görkemiyle yükseldi an be an. Muhteşem bir girişti özetle.
'Vay be ne büyük milletiz biz, kolay doğmamış o bebe, korumalı, kollamalı, yaşatmalı, büyütmeli, bir olmalı, birlik olmalı' derken kendi kendimize, bir baktık Beyazıt Öztürk sahnede. Kendine özgü sunumunu anlatmaya ne hacet, malumunuz, kahkahalar, neşe. Ve işte beklenen an. O bir, Orhan Baba.   Bu kadar mı mütevazı olur, 1000'in üstünde besteye imza atmış biri. Bu kadar mı kibar, saygılı. BERHUDAR OL'u anlattı bize önce, Sözlüğe bakmış biri, 'Orhan Gencebay'ın kullandığı cümle' yazıyormuş sözlükte. Oysa ki anlamı ber; taraf, yan, Hüda; Allah, yani BERHUDAR; Allah'ın yanında ol, Allah seninle olsun demekmiş. Ne güzel bir dilek. Ve bizler bir kez daha o dileğine mazhar olduk. Ne mutlu. Tam da en çok ihtiyacımız olan dönemde, birlik ve dayanışma mesajları aldık Orhan Baba'dan. Sanatçı sorumluluğu bu işte.
Beyaz konuşmasını sürdürürken, bir baktık sahnede Halit Kıvanç. TRT Anıları, yasaklarla verilen mücadele yılları. Ardından Erkan Yolaç. Orhan Gencebay'la ayak üstü bir EVET-HAYIR. (Orhan Baba kazandı) Büyük söz üstadı Cemal Safi. Muhteşem bir şiir. Baktık Beyaz gitmiş, Şafak Sezer gelmiş. Malum, o da kendine has kahkaha makinesi. Ardından sanatçılar. Berkay, Demet Akalın, Deniz Seki, Duman. Orhan Baba şarkılarının değişik ama kulağa hoş gelen yorumları. Özel durumu (hamileliği) nedeniyle alfabetik sıraya uymayarak erken sahne alan ZARA. Muhteşem bir yorum ve gecenin en iyi cümlesi. 'Değil şarkınızı sizin önünüzde seslendirmek, sizinle aynı çağda yaşıyor olmaktan bile gurur duyuyorum' Alkış kıyamet. Oradaki herkesin duygularına tercüman.
Sunucu yine değişti. Yavuz Seçkin. Sahnede bir dev. EMEL SAYIN.
Ardından Hande Yener, İzel, Kutsi.
Sunucu yine değişti.Ece Erken'le Vatan Şaşmaz geldi. Yıldızlar geçmeye devam ediyor. Manga, Mustafa Ceceli, Nükhet Duru, Özcan Deniz, Seksendört.
A bir baktık Saba Tümer. Kimi sunduğunun farkında mı? Elbetteki farkında. Heyecanı sesine yansıyor. Ve huzurlarınızda SEZEN AKSU. Gerçek büyük sanatçı olmanın en iyi göstergelerinden biri olan mütevazılığı, O da çok güzel taşıyor şahsında. Kraliçenin önünde eğilmemek mümkün değil. Ve o gece 3-4 sanatçının altında çıkmakla hiç bir şey yitirmedi büyüklüğünden. Tam aksine daha da büyüyüp yüceldi nazarımızda. Egosunun üzerinde tuttuğu, insani değerlerinin olduğunu gösterdi. Mesela Vefa, dostluk gibi.
Ardından Volkan Konak sahnede. O ne içten, ne özgün bir yorumdur GURBET'e.
Yıldız Tilbe ve Yıldız Usmanova. Çok iyiler.
Ve gümbür gümbür ZERRİN ÖZER. Diyecek laf yok. Bir şarkı, Orhan Baba'dan gayri ancak bu kadar yüceltilir.
Final; BATSIN BU DÜNYA.
Gerçekten yaşaması keyifli, anlatması da bir o kadar güzel, özel bir gece geçirdik. Hani çocuklarımıza anlatacağımız türden.
Bu gecenin, beni en çok ilgilendiren tarafı da şu oldu. Orhan Gencebay başta olmak üzere, sahne alan sanatçıların tamamı, POLAT YAĞCI'ya teşekkür ettiler. Yani bir hemşehrime. Başarısından gurur duyduğum bir Manisalı'ya. Bu sevinci sizinle paylaşmak istedim.       Naime SİMSAROĞLU    

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.